Priestranný byt, ktorý má len 35 metrov štvorcových
Za šesť týždňov zmenil skúsený architekt malý byt zariadený bez koncepcie na atraktívny priestor, formovaný impozantnou zbierkou kníh, umeleckými dielami a originálnym nábytkom.
{R1}
Keď sa Jean-Philippe rozhodol predať svoj minibyt s rozlohou 24 m2, chcel ho vymeniť za väčší a svetlý niekde v centre Paríža. Byt na najvrchnejšom poschodí štvorpodlažného domu mal len o niečo viac než jeho pôvodný – asi 35 m2, bol však presne taký, aký Jean-Philippe hľadal. Keďže potreboval radikálnu prestavbu, oslovil interiérového architekta Marca Mencacciho, aby priestor s trochu nešťastnou dispozíciou zmenil na jeho vysnívané bývanie – vizuálne otvorené, zariadené v súlade so životným štýlom slobodného muža, milovníka umenia a literatúry. Dôležité bolo aj to, aby náklady na rekonštrukciu neprekročili stanovený limit.
Oddelené aj neoddelené
Na základe požiadaviek Jeana-Philippa vytvoril architekt Mencacci otvorený priestor s rafinovane naznačeným delením, ktorý nazval miniloftom. Prvým krokom bolo zamurovanie komínov a zbúranie priečok. Tie nahradil policami, ktoré byt nielen rozčlenili na jednotlivé zóny, ale poskytli aj dostatok miesta na odkladanie i vystavenie umeleckých diel. Na prvý pohľad nešikovný, dlhý a úzky priestor tak získal moderný šmrnc aj praktické prednosti. Významnou zásadou pri zariaďovaní bolo tiež obmedzenie farebnosti na tri základné farby: sviežu oranžovú, zelenú a hnedú, ktoré vynikajú na bielom pozadí.
Knihy, kam sa len pozrieš. Otvorená knižnica, ktorá strieda plnú stenu asi v tretine nábytkovej priečky, oddeľuje aj spálňu od jedálne.
Odvážny kontrast
Všetky miestnosti zjednocuje kombinácia odvážnych farieb, kontrastujúcich nielen
navzájom, ale aj s bielym pozadím.
Pocit harmónie zo zariadenia bytu pramení z vyváženého a starostlivého rozmiestnenia farebných prvkov.
Tri farby
Keďže majiteľ bytu má rád odvážne farby, architekt zužitkoval túto jeho preferenciu a využil svieže odtiene na rozžiarenie interiéru. Podarilo sa mu pritom zbúrať mýtus o tom, že malé priestory si vyžadujú zariadenie v tlmených tónoch. Pri jeho riešení práve odvážne farby byt opticky zväčšili. Podklad, na ktorom výrazné farby dokonale vynikli, vytvorili biele steny a dubová podlaha natretá rovnako nabielo. Na bielych stenách ideálne vyzerajú aj obrazy z bohatej zbierky majiteľa bytu. Na prvý pohľad pestré a nesúrodé prvky zároveň celý interiér zjednocujú.
Optický trik 1 Aby polica na knihy vo výklenku pri záhlaví postele vyzerala hlbšia, je jej zadná stena namaľovaná na tmavomodro.
Optický trik 2 Skriňová stena, ktorá je v skutočnosti obrovská, vyzerá celkom nenápadne – jednoliata plocha bielych dverí totiž pôsobí ako obyčajná stena.
Viac foto nájdete tu: