Rafinovaná hra s priestorom

Rafinovaná hra s priestorom

28. 06. 2007
Zdieľať

Na atraktívnom mieste neďaleko morského brehu, deväť kilometrov od islandského hlavného mesta, postavili v roku 2004 niekoľko víl. Keby nie cesta, bol by tento dom na pobreží, a keby nie neplánované stavby na druhej strane cesty, bol by aj z prízemia ideálny výhľad na prekrývajúce sa vrchy Öskjuhlíð a legendárne pohorie Esja.Rafinovaná hra s priestorom

97678

Dom skrýva niekoľko dispozičných špecialít. Už vonku upúta premenlivosť vzhľadu pri jeho obchádzaní rovnako ako elegancia pravouhlých tvarov a reflexného medeného obkladu. Až od západu sa odhalí trojkrídlová dispozícia. Krídla vymedzujú dvor, do ktorého sa obracajú terasy.

Na vyriešenie záhadného rytmu stúpajúcich a klesajúcich úskokov a šikmín horného okraja vily treba vojsť a presvedčiť sa, že každé krídlo má vlastné danosti. Preto sa líši aj ich vonkajšia výška. Predné krídlo, obrátené k ceste, ktorá okolo neho šikmo prechádza, je približne zo štvrtiny zapustené v teréne. Stredné krídlo s veľkou obytnou halou a schodiskom je jednotným ústredný priestorom otvoreným cez obe podlažia, v zadnom krídle na poschodí fasáda iba cloní väčšiu z dvoch terás. Tento trakt je nižší než ostatné.


Rafinovaná hra s priestorom

97680

Tri krídla na tri spôsoby

Do domu sa vstupuje chodbou cez zadné krídlo, obrátené k vnútroblokovej uličke Skrúðás. Nie sú tu žiadne kľúčové priestory: okrem garáže sa v tejto časti nachádza len garsónka, momentálne určená pre vychovávateľku detí. Všetky cesty v dome vedú cez stredné krídlo, ktorého zaujímavo členitý priestor zapája do diania v dome niekoľko výškových úrovní.


Rafinovaná hra s priestorom

97672

Popri schodoch na podlažie sa opačným smerom stúpa ramenom s pohodlným sklonom na terasu nad garážou, kde je podlaha o niekoľko desiatok centimetrov nad úrovňou poschodia. Cez sedem a pol metra dlhý a rovnako ako viaceré izby v dome nepravidelný ústredný obytný priestor sa dá vyjsť na dvor a schodmi cez terasu si skrátiť cestu do atraktívnej rožnej miestnosti na poschodí, akéhosi respíria – relaxačnej miestnosti určenej najmä na počúvanie hudby podfarbenej úžasným výhľadom. Tretie schodiskové rameno vedie nadol do spální v prednom krídle. Predné, najmenej pravidelné krídlo má súkromný ráz.


Rafinovaná hra s priestorom

97671

Pre výhľad priam pohľadnicový neváhal islandsko-britský pár architektov Studia Granda, Margrét Hardardóttir and Steve Christer, urobiť rošádu: spálne umiestnili na prízemie. Keďže je prízemie znížené, ich dlhé pásové okno sa ocitlo tesne nad terénom. Jeho pendantom je kratšie, ale aj tak takmer trojmetrové okno za rohom, ktoré osvetľuje schodište a halu a ponúka výhľad na typickú islandskú scenériu – mohutný balvan. Priehľady na oboch citlivých miestach sú uvážené. Halu pred zvedavcami chráni kozub (napokon, okno je pod zorným uhlom), spálne od výpadovky severnou časťou mesta Garðabær zasa značný pokles terénu, ktorý zároveň tlmí hluk.

Otvorenosť a súzvuk materiálov

Leitmotívom interiéru je maximálne možné zlučovanie, prelínanie a otváranie priestorov. Tam, kde sa to dá, nie sú uzavreté dverami (príkladom môže byť aj respírium). Kuchyňa je riešená ako galéria, otvorená nielen do priestoru ústrednej obytnej haly a schodiska, ale veľkými zasúvacími dverami aj na západnú terasu, od jedálne ju delí len kuchynský nábytok postavený v priestore. Výrezy v murive, markantné najmä v mieste schodiska, sceľujú priestor a veľké niky ho navyše odhmotňujú. Odchýlky od trojfarebného ladenia v prirodzenej farebnosti rôznych prírodných materiálov sú vzácne tak v exteriéri, ako aj v interiéri domu.


Rafinovaná hra s priestorom

97673

Sivá bridlicová dlažba vonku vytvára harmonický akord s ušľachtilým oceľovým zábradlím a meďou. Studio Granda použilo medené obklady viac ráz – napríklad na Najvyššom súde Islandu (1996) či v prístavbe ekonomickej fakulty súkromnej univerzity v Bifröste (2002). Farebne s nimi ladia jednak drevená podlaha na terase, jednak červenohnedé dlaždice na chodníku, ktorý k nej smeruje. V interiéri umocňuje oceľový lesk čierny orech a celok rámujú neutrálne biele steny a neveľmi odlišný svetlý leštený portugalský vápenec. Svetlá dlažba pred vchodom do domu avizuje interiér.


Rafinovaná hra s priestorom

97670

Pohľad z okna ako pohľadnica

Zalomená zasklená časť pri severozápadnom nároží je korunou exteriéru. Od dvora pôsobí ako mohutný rizalit. Podstatné sú tu však ešte aj iné momenty ako štýlové. Zasklené nárožie aj s časťou stropu je nasmerované na polostrov Álftanes, konkrétne, z miestnosti určenej na oddych vidieť priamo na sídlo prezidenta republiky v Bessastaðire, v rovnakej lokalite predtým sídlili miestodržitelia.


Rafinovaná hra s priestorom

97676

Ak je pekné počasie, pri pohľade na druhý polostrov, smerom na Reykjavík a na dva vrchy, sa na menšom z nich blyští Perlan (Perla, 1988) – sklenená kupola nad zásobníkmi na 24 miliónov litrov horúcej vody na vykurovanie mesta, v ktorej je panoramatická otáčajúca sa reštaurácia. Z jej vyhliadkovej terasy s teleskopmi zrejme výborne vidieť aj túto vilu Skrúðás v meste Garðabær.
Miesto: Garðabær, Skrúðás 15, Island
Autori: Studio Granda, Reykjavík, www.studiogranda.isMargrét Hardardóttir a Steve Christer
Parcela: 980 m
2
Dom: 333 m2, 1 134 m
3
Realizácia: 2002 – september 2004

Kategória: Návšteva
Tagy: architektúra návšteva rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia