Rekonštrukciou vrátili 3-izbovému bratislavskému bytu eleganciu starých čias
Investori chceli vrátiť bytu eleganciu z čias prvej republiky, keď sa hrával swing a dámy nevyšli z domu bez dokonalého mejkapu.
{R1}
Chceli byt, ktorý bude moderný, zároveň však navodí atmosféru starej Bratislavy. „Keby bolo u nás takýchto uvedomelých investorov viac, bolo by to Slovensko o čosi krajšie,“ hovorí architektka Kamila Ďuríková, autorka návrhu interiéru. „Ľudia by sa mali zamyslieť nad hodnotou toho, čo kúpili. Nevyhodiť všetko len preto, že je to zničené, ale dať pôvodným veciam druhú šancu,“ zdôrazňuje.
Pôvodný stav
Okrem rozdelenia veľkého päťizbového bytu na dva menšie nebol v tomto priestore od 30. rokov minulého storočia urobený žiadny iný zásah. Všetky prvky boli pôvodné, ale, žiaľ, zničené.
Byt, ktorý rozpráva príbehy
V tomto prípade, našťastie, novým majiteľom už na prvé počutie zarezonovalo meno človeka, od ktorého byt kupovali. Bolo rovnaké ako meno architekta, ktorý patril do takzvanej prvej generácie slovenských architektov, Milan Michal Harminc. A tak sa pýtali susedov, zisťovali v archíve a na Mestskom ústave ochrany pamiatok v Bratislave…
Dom, v ktorom sa byt nachádza, postavili v roku 1927 – nič viac sa im z oficiálnych zdrojov zistiť nepodarilo. Iba neoficiálne sa dopátrali k informácii, že tu bývali príbuzní významného architekta a neskôr ich potomkovia. Rozhodli sa teda rešpektovať síce oficiálne nepotvrdenú, ale inšpirujúcu históriu bytu a vrátiť starým priestorom eleganciu čias, v ktorých vznikli.
I keď, ako ďalej zistili, nekúpili pôvodný byt celý – kedysi bol totiž päťizbový, so samostatnou kuchyňou a izbou pre slúžku. Od bývalého majiteľa sa dozvedeli, že ho v minulosti násilne rozdelili – jedna časť ostala jeho rodine, druhú komunisti pridelili iným ľuďom. „Keď sme byt kúpili, ešte tu boli dvojkrídlové interiérové dvere do susedného bytu, dokonca aj s kľúčikom. Zo strany susedov ich však už dávnejšie zamurovali,“ upozorňuje nová majiteľka.
Rada sa pozerám okolo seba a hľadám krásu aj tam, kde ju zdanlivo nevidno. Všetko nepoznané beriem ako výzvu a hľadám možnosti, ako urobiť svet krajším.
Kamila Ďuríková
Pre všetky prípady
Dôležitým prvkom zrekonštruovaného bytu mala byť flexibilita. Architekt Ladislav Slabey preto navrhol zmeny v dispozícii tak, aby sa dal využívať buď ako celok, alebo ako dve relatívne samostatné časti. Prvou možnosťou je trojizbový byt s dvoma spálňami a dvoma kúpeľňami, s obývačkou spojenou s kuchyňou a jedálňou a so vstupnou chodbou, v ktorej sa nachádza aj zázemie s práčkou a sušičkou. V prípade potreby sa však dá celý priestor chápať aj ako dve relatívne samostatné jednotky so spoločnou vstupnou časťou, čiže dvojizbový byt zahŕňajúci obývačku a spálňu a separátna izba s vlastnou kúpeľňou.
Pôvodné vetracie okienko dostalo novú estetickú funkciu. Hneď ako majiteľka po prvý raz vstúpila do bytu, vedela, že na mieste starého nevábneho okienka musí byť vitráž.
Zámerom nebolo zariadiť byt starožitnosťami, chceli sme skôr vytvoriť atmosféru starej elegantnej Bratislavy.
Kamila Ďuríková
Tŕnistá cesta s pekným koncom
Ako to už pri rekonštrukciách chodí, ani táto nebola jednoduchá – nikdy totiž neviete, na čo pri prestavbe narazíte a čo sa bude musieť riešiť mimo plánov. Predstava majiteľov bola, že od vyčistenia priestoru a vybúrania nepotrebných konštrukcií cez kompletné zariadenie bytu až po výber doplnkov ubehne asi šesť až osem mesiacov.
Neskôr zistili, že ak chcú mať do detailov prepracovaný a skutočne precízne zhotovený priestor, budú na to potrebovať omnoho viac času (aj financií). Keďže však chceli byt, ktorý bude dokonale spĺňať ich predstavy, rozhodli sa radšej si na výsledok počkať dlhšie, než „lepiť“ veci narýchlo a nakoniec byť nespokojní. Aj keď mali šikovných majstrov, či už išlo o prácu so sadrokartónom, alebo obkladanie kúpeľní, viackrát sa nevyhli klasickej slovenskej metóde – na druhý až tretí pokus. Rekonštrukcia nakoniec trvala viac než dva roky. Trpezlivosť a dôslednosť sa však určite oplatili.
Tlmená farebnosť v kombinácii s čiernou na detailoch a lesklých plochách sa objavuje v celom priestore ako odkaz na štýl art déco.
Drevené vlysy sú pôvodné – noví majitelia dali podlahy v celom byte rozobrať a zreparovať.
Atmosféru starých čias dotvárajú dobové fotografie Bratislavy.
Skrinka pod umývadlom je majstrovským dielom šikovných stolárov, ktorí sa podpísali pod viaceré prvky v byte vyrobené na mieru, vrátané dverí.
Realizácia kúpeľní bola náročná a aj napriek vopred pripravenému plánu uloženia obkladu a dlažby si vyžadovala veľkú predstavivosť a precíznosť v detailoch.
Trojizbový byt sa dá využívať aj ako dve relatívne samostatné jednotky so spoločnou vstupnou časťou.
Interiér: Ing. arch. Kamila Ďuríková,
kamilad@upcmail.sk
Dispozičné riešenie: Ing. arch. Ladislav Slabey
Sadrokartón a obklady: Marián Rusnák, MARUS
Stolárske práce (dvere, linka, vstavané skrine, skrinky v kúpeľni): Bohumil Jaroš – Stolárstvo.