Zdroj: TV Prima

Ako si za 20 000 € zrekonštruovali starý tehlový dom po babičke

04. 03. 2022
Zdieľať

Pri návrate do rodinného domu po babičke sa môžu vynárať nielen krásne spomienky, ale aj problémy súvisiace s moderným bývaním. Vďaka starostlivo premyslenej rekonštrukcii a pomoci známych sa však toto bývanie zmenilo zo sna na krásnu realitu.

Začať odznova nebýva jednoduché. Keď však máte po boku milujúcu rodinu, ide to o niečo ľahšie. A práve to bol aj prípad Ivany, ktorá si prešla rozvodom a musela sa vrátiť do domu po babičke, kde bývajú aj jej rodičia. Časť domu, v ktorej sa Ivana zabývala, však nebola v ideálnom stave, preto sa jej rodina rozhodla zasiahnuť – zavolali si na pomoc odborníkov z programu Postav si sen, ktorý vysiela televízia Prima.

Prečítajte si tiež
Starý banícky dom v Kremnických vrchoch po premene pripomína rozprávkovú chalúpku

Dizajnérka Zuzka Schubertová a stavebný odborník Viktor Čikoš pre Ivanu navrhli premenu obývačky a kuchyne, ktoré v tom čase nevyhovovali po praktickej stránke, o tej estetickej ani nehovoriac. Plánovaná premena si vyžiadala väčšiu rekonštrukciu a počítala s modernejším, sviežejším štýlom interiéru. Keďže išlo o starší dom z nepálených tehál, autori tušili, že ich môže čakať nejedno nemilé „prekvapenie“, ktoré by mohlo rekonštrukciu skomplikovať. Ale nepredbiehajme…

Pôvodný stav interiéru starého domu

Pôvodný interiér. Zdroj: TV Prima

Základom návrhu bolo prepojenie oboch miestností, vďaka čomu sa novovzniknutý priestor obývačky a kuchyne pekne presvetlil a
dnes pôsobí vzdušne a sviežo. K tomu prispela i voľba zariadenia a doplnkov – dizajnéri vychádzali z Ivaninho obľúbeného provensalského štýlu a bielej farby, ktorá k nemu neodmysliteľne patrí.

Pôvodný stav interiéru starého domu

V pôvodnej kuchyni a spálni bolo zariadenie a spotrebiče po babičke. Kuchyňa bola malá a nepraktická, variť sa tu dalo len na variči. V spálni netrávila Ivana veľa času, pretože v nej nefungovalo kúrenie. Radikálna premena tak bola naozaj potrebná. Zdroj: TV Prima

Aby sa však Ivana cítila v novom od začiatku ako doma, ponechali v interiéri aj jej staré poklady. Ivaniným želaním bolo napríklad zachovať staré fotografie. Dizajnéri však z vlastnej iniciatívy zrenovovali aj niektoré kúsky starého nábytku a natreli ich nabielo. Aby biela nepôsobila chladne a sterilne, zvolili do obývačky pohovku v jemnom ružovom odtieni, dekorácie z prírodných materiálov a rastliny, ktoré celý priestor oživili. Ivana tak dostala nielen nové bývanie, ale aj krásny a útulný domov.

Prečítajte si tiež
Robotnícky dom po rekonštrukcii: Zaoblené nárožie a mnohé šikovné finty

Ako prebiehala premena

Zadaním pre dizajnérov nebolo len zariadenie interiéru v provensalskom štýle, ale aj vytvorenie funkčného „bytu v dome“. Prvou úlohou bolo zbúranie priečky medzi pôvodnou spálňou a kuchyňou. Pri búraní však prišlo prvé nemilé prekvapenie – komínová vložka bola prehorená, takže ju museli vymeniť.

Rekonštruovaná pastelová obývačka v starom tehlovom dome

Aby biely interiér s provensalskými prvkami pôsobil prívetivo, doplnil ho dizajnérsky tím textíliami v podobe vankúšov, diek a závesov, ako aj živými rastlinami. S dominantnou bielou farbou aj zvoleným romantickým štýlom pekne ladí jemne ružová pohovka. Pre dizajnérov však bolo dôležité, aby bola nielen pekná, ale aj praktická. Je preto rozkladacia, aby na nej mohli prespať Ivanine dcéry alebo vnučky. Zdroj: TV Prima

Po vymurovaní komína upevnili majstri pred pôvodné murivo predsadenú stenu, na ktorú použili sadrokartónovú konštrukciu. Následne sa začalo s novou podlahou. Pri odstraňovaní tej starej sa však ukázalo, že vrstva pod ňou je vo veľmi zlom stave, navyše mala veľké výškové rozdiely. Podklad preto vyrovnali nivelačnou stierkou a na túto vrstvu položili novú krytinu.

Najťažšie je vniesť do priestoru tú správnu atmosféru, ktorou sa trafíte do cítenia druhých. Keď sa to však podarí, je to pre nás najväčšia odmena.

Dizajnérka Zuzana Schubertová

Vítaným zjednodušením bolo, že vinylová podlaha mala integrovaný podklad, vďaka čomu už ďalší nebol potrebný. Ďalším krokom bola inštalácia kuchynskej linky a elektrospotrebičov, potom už nasledovalo tapetovanie, montáž zrenovovaných trámov a inštalácia dverí.
Záver – zariadenie oboch miestností nábytkom a doplnkami – bol čerešničkou na torte celej rekonštrukcie.

Rekonštruovaný starý tehlový dom kút s pecou

Šťastie v nešťastí. Staré kachle po babičke spôsobili rekonštrukčnému tímu vrásky na čele. Pri búraní sa totiž ukázalo, že komín je v havarijnom stave. „Komínová vložka bola úplne prehorená a myslím, že vďaka rekonštrukcii nedošlo k tragédii,“ hovorí Viktor. Zdroj: TV Prima

Ako to vidia Zuzka a Viktor

Od začiatku nám bolo jasné, že musíme obe miestnosti spojiť, aby tu pre Ivanku vznikol taký malý byt. Nevyhovujúcu kuchynku, ktorá sa vlastne skladala z dvoch rohových skriniek, sme premenili na plnohodnotnú kuchyňu v tvare L s modernými spotrebičmi. V druhej miestnosti, ktorá bola dovtedy chladná, nezariadená a neútulná, sme vytvorili obývačku. Niektoré z existujúcich dverí sme museli zamurovať, iné posunúť a celú priečku medzi miestnosťami sme otvorili. Chceli sme vytvoriť v oboch priestoroch príjemnú atmosféru s originálnymi doplnkami, ktoré by podčiarkli Ivankin obľúbený štýl.

Rekonštruovaná biela kuchyňa v starom tehlovom dome

Kuchyňa je rovnako ako obývačka presvetlená a útulná. Namiesto niekoľkých kuchynských skriniek a variča má teraz Ivana k dispozícii moderne vybavenú linku vo vidieckom štýle, s pracovnou doskou a zástenou v imitácii surového dreva. Drez aj spotrebiče vrátane rúry a varnej dosky sú, ako inak, biele, aby s celým interiérom pekne ladili. Zdroj: TV Prima

TOP TIP

Dobrý interiér by mal mať v sebe niečo osobné a pre vidiecky štýl
to platí dvojnásobne. Aj v kuchyni preto použili dizajnéri niekoľko predmetov, ktoré sú Ivaninmu srdci blízke – napríklad mlynček po babičke alebo mažiar od mamy. Tie navyše pekne ladia s novými doplnkami s vintage nádychom.

Počas rekonštrukcie na vás čakalo niekoľko „prekvapení“, s ktorými ste sa museli popasovať. Ktoré bolo to najmenej príjemné a ako ste si s ním poradili?

Viktor: Hneď v prvý deň, keď sme zbúrali priečku medzi obývačkou a kuchyňou a chceli sme Ivanke vytvoriť originálny „drevník“, prekvapili nás diery v komíne. Boli také veľké, že ste cez ne mohli doslova prestrčiť ruku! Komínová vložka bola úplne prehorená a myslím, že vďaka rekonštrukcii sa zabránilo tragédii. Stačilo by, aby Ivanka u rodičov chvíľu kúrila, a k požiaru by podľa mňa skôr či neskôr došlo. To však nebola jediná komplikácia. Ďalšia nás čakala v podobe nerovných starých podláh, ktoré sme museli pred položením novej krytiny vyrovnať. Okrem toho to bola aj pomerne vysoká vlhkosť, ktorá sa, samozrejme, dala vzhľadom na vek domu očakávať.

A čo bola, naopak, príjemná časť tejto premeny, na ktorú budete radi spomínať?

Zuzka: To bola určite skvelá nálada, ktorá v rodine panovala. Dedo Prokop (Ivankin otec) doslova bavil celú partiu, nestrácal optimizmus a energiu, ktorá je v jeho veku naozaj obdivuhodná. Mama Ivanky nám po celý čas varila dobroty a mne osobne náturou pripomínala moju babičku. Na konci, keď sme sa lúčili, držala ma za ruky, obom nám tiekli slzy a bolo to také lúčenie ako s rodinou.

Viktor: To je pravda. I keď to na konci relácie nevidno, všetkým som pri odovzdávaní vravel, že sú pre mňa ako rodina, a celá táto premena na mňa pôsobila tak, ako keby som pracoval doma. Aj mne tiekli slzy a som rád, že to nakoniec vystrihli (smiech).

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia domu v duchu minimálnych investícií s maximálnym efektom

Čo vás viedlo k tomu, že ste do interiéru zvolili vidiecky štýl s provensalskými prvkami? Ak by si tento štýl chcel niekto vniesť aj do svojho bývania, čo by ste mu poradili?

Zuzka: Vždy sa snažíme počúvať toho, kto bude v interiéri bývať. Pre Ivanku to bude nový domov a dozvedeli sme sa o nej, že miluje vidiecky štýl a bielu farbu. Takže sme len počúvali. Na konci relácie povedala jej dcéra Iva krásnu vec: „Neviem, ako je to možné. Je to také zvláštne, ale ja z toho nového interiéru cítim lásku. A to v hĺbke duše vystihuje moju mamku.“ A verte mi, že to je pre nás tá najväčšia odmena. Vniesť do interiéru tú správnu atmosféru, ktorou sa trafíte do povahy a cítenia druhých, je to najťažšie.

Viktor: Aby sme ešte viac podporili štýl, ktorý má Ivanka rada, zohnal som doslova za pár drobných staré trámy, obrúsil ich a namoril nabielo. Vytvorili sme z nich nasvietenú policu a zavesili na ňu anjelikov, ktorých má Ivanka od svojich detí. Zrenovovali sme aj niektoré jej kusy nábytku a ponechali staré kachle po babičke. To všetko, myslím, umocnilo vidiecky štýl, ktorý si Ivanka priala.

Zuzka: A čo by sme poradili tým, ktorí si chcú vytvoriť takýto štýl u seba doma? Asi menej moderných materiálov, menej lesklých plôch. Skôr voliť prírodu – drevo, kov, pastelové farby.

Máte v tomto interiéri nejaký prvok, ktorý sa vám obzvlášť páči?

Viktor: Zaujímavo pôsobí „drevník“, ktorý sme zámerne vytvorili v priechode medzi miestnosťami pri kachliach. Obložili sme ho keramikou s jemným vzorom a dedo Prokop doňho pre dcéru vlastnoručne narezal a nanosil krásne polená. Cez „drevník“ vidno z kuchyne do obývačky a vyzerá to veľmi pekne. Samozrejme, sa nám obom páčia dekorácie zo starých trámov. Pôsobia zaujímavo a pritom nestoja veľa.

Stena s fotografiami

Jediné, čo si Ivana želala v novom bývaní zachovať, boli fotografie a obrázky. Dizajnéri ich zavesili na stenu pri jedálenskom stole, kde určite prispejú k tomu, aby sa v „novom“ cítila naozaj ako doma. Zdroj: TV Prima

Kým prebiehali rekonštrukčné práce, vy ste sa pustili do renovácie niektorých starších kusov nábytku, dokonca ste vyrobili niekoľko dekorácií. Ste prívržencami recyklácie/ upcyklácie? Majú podľa vás aj takéto kúsky miesto v novom bývaní nielen u Ivany, ale všeobecne?

Viktor: Celkovo je v relácii Postav si sen vlastne recyklácia žiaduca. Chceme ľuďom ukázať, že si veľa vecí zvládnu urobiť aj sami. So Zuzkou sme Ivanke vlastnoručne natreli stôl aj stoličku a na oboje sme pomocou šablóny obtlačili zaujímavé folklórne vzory. Aj z toho máme obaja radosť, pretože vidno, že nie vždy musíte nábytok vyhodiť. Ivanka tu po premene našla veľa svojich vecí, ku ktorým má vzťah.

Zuzka: Určite sme priaznivci recyklácie. Sami máme doma prírodný štýl, kde sa občas objaví i nejaký starší stolík či komoda. Žijeme vlastne celkom spojení s prírodou – máme zasklený dom na veľkom pozemku, milujeme záhradu a stromy a príroda je vlastne našou každodennou súčasťou. Keď napríklad musíme zoťať nejaký starý strom, Viktor z neho hneď urobí dekoratívne polienka a šup s nimi domov namiesto stolčekov.

Na záver ste Ivane, ktorá bola veľmi vďačná, ale aj trochu nesvoja, že sa nemohla do rekonštrukcie zapojiť, dodali motiváciu na premenu jej izby v podobe novej podlahy. Viete, či sa už do nej pustila?

Zuzka: Myslíme si, že rodina už s premenou spálne začala. Chystáme sa na spoločnú návštevu hneď, ako to situácia dovolí, a všetko sa snáď do detailu dozvieme. Už sa nám za rodinou cnie, tak dúfame, že sa čoskoro budeme môcť všetci opäť stretnúť.

Rekonštruovaný drevník a pohľad do obývačky

Cez „drevník“ obložený kachličkami s jemným vzorom vidno z kuchyne do obývačky. Zdroj: TV Prima

Profil

KTO TU BÝVA

Ivana, 50 rokov, mama troch dcér

NEHNUTEĽNOSŤ

Starý rodinný dom z nepálených tehál na Morave v obci Týn nad Bečvou

NÁVRH A REALIZÁCIA

Dizajnérka Zuzka Schubertová a stavebný odborník Viktor Čikoš

NÁKLADY

Rekonštrukcia priestoru obývačky a kuchyne a ich zariadenie
stáli cca 20 000 €

Pripravili: Lucia Blažiová a Erika Kuhnová

Foto: Archív TV Prima

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: interiérové premeny obývacia izba premeny interiérov provensálsky štýl rekonštrukcia tehlové domy vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia