Zdroj: Anida Krečo

Detaily na unikátnej novostavbe riešil Elvisov tesár: „Tento dom musí byť lepší ako Elvisova vila!“

29. 07. 2022
Zdieľať

Malá obec Pluhovac pri meste Zenica v Bosne a Hercegovine je charakteristická prepojenou komunitou niekoľkých rodín, ktoré si navzájom pomáhajú a poznajú sa už celé generácie. Mnohé domy už nie sú v najlepšom stave a nevyhovujú modernému životu, tak si vyžadujú rekonštrukciu. Majiteľ jedného z nich sa obrátil na architektku Vedinu Babahmetović, s požiadavkou o modernizáciu starého domu. Ako to často býva, skutočnosť neraz úplne zmení plány...

Investor pochádza z dedinky Puhovac, a preto sú pre neho dôležité hodnoty starého bosnianskeho domu. Chce, aby boli viditeľné aj v realizácii tohto projektu. Pôvodnou myšlienkou bola rekonštrukcia starého malého rodinného domu. Lenže podrobnejšia analýza situácie ukázala, že rekonštrukcia nestačí a treba búrať.

Tradičný dom v Bosne po rekonštrukcii

Zdroj: Anida Krečo

Búrali a projektovali naraz

Architekta spolu s dizajnérskym tímom dôkladne prezreli systém budovania starého bosnianskeho domu a vrátili sa k jeho základným princípom z čias „Bogumil“. Základom celej stavby bola jedna hlavná obytná miestnosť s centrálnym krbom a valbovou strechou.

Prečítajte si tiež
Moderná víkendová usadlosť nadviazala na tradičnú ľudovú architektúru

Dom búrali súbežne s procesom projektovania. Dobrou správou bolo, že existujúci sklad – „magaza“ mohol zostať zachovaný, pretože pod omietkou objavili veľmi zdravý kameň. Ten nechali v rámci novostavby odhalený.

Tradičný dom v Bosne po rekonštrukcii

Zdroj: Anida Krečo

Tehly aj trámy zostali zachované

Podarilo sa zachovať tehly z pôvodných múrov domu, na novostavbe slúžia ako fasádny obklad, ktorý domu dodáva charakteristický vzhľad a zároveň komunikuje s jeho históriou. Zachovali sa tiež staré dubové stropné trámy, výplne medzi trámami, okenné a dverné preklady. Novostavba má typologicky rovnaké rozmery. V súlade s tradíciou starého bosnianskeho domu architektka navrhla mužský (predzáhradka) a ženský (zadný) dvor. „Mužský“ dvor je spoločenské miesto na sedenie a stretávanie sa pred domom. „Ženský“ je súkromný a relaxačný – s vodným prvkom a vôňou kvetín.

Tradičný dom v Bosne po rekonštrukcii

Zdroj: Anida Krečo

Zo skladu kuchyňa, obývačka a spálne sú na poschodí

Pôvodný sklad v nižšej časti domu je dnes kuchyňou, na ktorú nadväzuje „ženský“ dvor. Schodiskom sa z kuchyne dostanete do obývacej izby s dominantným tehlovým krbom. Na prvom podlaží je spálňa pre majiteľov a hosťovská izba.

Prečítajte si tiež
Ako klasický dom so stodolou. Moderná stavba si zachovala tradičný dedinský ráz a zapadla do prostredia
Tradičný dom v Bosne po rekonštrukcii

Zdroj: Anida Krečo

Štvorsedlová strecha a centrálny krb

Tradíciou rodinných domov v tejto oblasti sú štvorsedlová strecha a centrálny krb. „Tieto prvky zahŕňame aj my, len strecha je bez odkvapov. Uplatňujeme tiež princíp centrálneho krbu s kamenným krbom na prízemí a murovaným na poschodí – ako reminiscencia na pôvodné materiály, z ktorých bol dom postavený. Centrálny komín vychádza priamo na vrchole valbovej strechy. Strecha nie je zvnútra uzavretá, funguje ako galéria a knižnica,“ vysvetľuje hlavná architektka Vedina Babahmetović.

Tradičný dom v Bosne po rekonštrukcii

Zdroj: Anida Krečo

Elvisov tesár pracoval na detailoch z dreva

Finálne práce ešte pokračujú. Stavba má mnoho očarujúcich detailov a jednu veľkú raritu – tesár Mujo, ktorý pracoval na všetkých detailoch v dreve, strávil veľkú časť svojho pracovného života v Amerike. To by nebolo nič špeciálne, lenže on pracoval na dome Elvisa Presleyho. Zručný majster na margo novostavby v Pluhovaci hovorí: „Tento dom musí byť lepší ako Elvisova vila.“

Prečítajte si tiež
Neobyčajný dom pod Tatrami: tradičné formy s kreatívnym kontrastom prírodných materiálov

A tak pracoval dôsledne, detail po detaile, bez zhonu. Finálne práce trvali dva roky. Ešte chýba tráva na dvore a na streche, šumenie vody na ženskom dvore, vône karafiátov a ruží a jedna čerešňa. Susedia novostavbu akceptovali, ale neustále poukazujú na „neodpustiteľnú“ rozdielnu výšku okien.

Tradičný dom v Bosne po rekonštrukcii

Zdroj: Anida Krečo

Hiža Mišljenova

architektonický ateliér: Entasis

Hlavná architektka: Vedina Babahmetović

Dizajnérsky tím: Armel Dautovic, Dragan Trivičević, Berina Duranović

lokalita: Puhovac, Zenica, Bosna a Hercegovina

hrubá zastavaná plocha: dom 130 m2 + dvory 110 m2

realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Anida Krečo

Kategória: Návšteva
Tagy: rekonštrukcia tehlové domy tradičné domy
Zdieľať článok

Diskusia