Rodinný dom s fasádou, akú ste ešte nevideli!
Fasáda domu nemusí byť hladká a jednoduchá. V jednoduchosti je síce krása, ale fasáda, ktorú sa podarilo vyčarovať na tomto dome, je bezpochyby jedinečná.
Originálne vzory pripomínajú miestnu tradíciu, ale zároveň vytvárajú zaujímavú hru so svetlom. Ako sa vám páči takáto fasáda?
{R1}
Namiesto starých stavieb jedna nová
Už samotná podoba dvojpodlažného domu napovedá, že je situovaný vo vidieckej oblasti. Stojí na okraji malej dedinky pri Freisingu v Hornom Bavorsku. Smerom na juh od stavby sa rozprestiera veľká záhrada. Celý pozemok je mierne svahovitý. Pôvodne sa tu nachádzalo niekoľko menších starých budov. Tie mali byť na želanie majiteľov nahradené rodinným domom s obytnou plochou približne 300 metrov štvorcových. Tým pádom celá zvyšná časť pozemku zostala voľná a tvorí príjemnú záhradu.
Ako sa pohrali s prísnymi regulatívmi?
V obci platia stavebné pravidlá, ktorým sa museli architekti pri stavbe nového domu prispôsobiť. V prvom rade to bolo zachovanie pôvodnej výšky hrebeňa strechy a rozmerov starej pôvodnej budovy. Hrebeň strechy však posunuli na juh, aby zabezpečili lepšie prirodzené osvetlenie interiérov. Výsledkom je asymetrická sedlová strecha, ktorá pokrýva dve podlažia domu. Pôdorys budovy tvoria približne rovnako veľké miestnosti usporiadané pozdĺž chodby a schodov. V popredí domu stojí garáž s prístupovou cestou.
Konštrukcia a materiály
Pevná murovaná konštrukcia domu sa skladá z priečne dierovaných tehál s predmurovaním z plných tehál. Všetky vnútorné povrchy sú omietnuté bielou omietkou. Strecha je riešená ako vetraná, a zároveň vysoko-izolovaná. Okná, vonkajšie dvere i podlahy, sú vyrobené z dubového dreva.
Fasáda vyzerá vždy ináč
Vonkajšia plastická fasáda, ktorá na dome zaujme na prvý pohľad, je vyrobená tradičným vyrezávaním murovaného povrchu. Zdôrazňuje nepravidelnosť a hru svetla – svetlo jej vzhľad v priebehu dňa neustále mení. Autori projektu tvrdia, že „zámerom bolo nájsť povrch, ktorý by geometrizoval bežné tradičné prvky“. Fasáda je pokrytá sadrovou maltou. Zaujímavosťou stavby je tiež sokel z eichstättského vápenatého pieskovca.
House in Aggstall v skratke
architektonický ateliér: Hild und K Architekten
autori: Andreas Hild, Dionys Ottl
realizácia: 2000
lokalita: Horné Bavorsko, Nemecko
www.hildundk.de/project/haus-in-aggstall
Sabína Zavarská
Foto: Michael Heinrich, München