Rodinný dom s výhľadom na jazero vyžadoval kreatívny prístup k plánovaniu
V rodinnom dome s výhľadom na meklenburské jazero Plauer See architekt šikovne využil možnosti svahu a podarilo sa mu tiež skĺbiť požiadavky na transparentnosť s minimálnymi energetickými nárokmi.
Moderný rodinný dom v Meklenbursku – Prednom Pomoransku navrhol berlínsky architekt Roland Wolff tak, aby sa v duchu požiadavky klienta otváral zasklenými plochami k jazeru a zároveň poskytoval po celý rok príjemnú vnútornú klímu pri minimálnej spotrebe energie.{R1}
Vstupné dvere so skrytými pántmi sú osadené v efektnom sklenenom portáli a vybavené biometrickou čítačkou odtlačkov prstov Schüco Fingerprint.
Zladený so svahom
Na rozdiel od bežných poschodových domov sa v tomto dostanete ako do nočnej, tak aj do dennej zóny po schodoch – do obývačky zídete po niekoľkých dolu, do spálňovej časti zas po pár stupňoch hore. Z osadenia vo svahu celkom prirodzene vyplynulo rozdelenie na niekoľko zón umiestnených na rôznych výškových úrovniach a v spojení s rozdielnymi výškami miestností vznikol efektne členitý interiér. Riešenie domu pritom výrazne ovplyvnilo aj želanie klienta maximálne ho otvoriť smerom k jazeru a naopak, uzavrieť od ulice. Výsledkom je stavba, ktorá sa pri pohľade z ulice javí ako jednopodlažná, klesajúci svah však umožnil zrealizovať dve podlažia, zrejmé z opačnej strany – obrátenej k jazeru. Obe poschodia tu prepája pôsobivo vysoký priestor, ktorý sa otvára nad obývačkou a cez transparentnú fasádu ponúka nerušený pohľad na jazero.
Samostatný byt prístupný z boku domu navrhol architekt v západnej časti prízemia.
Pohodlie aj bezpečnosť. Všetky sklá sú samočistiace a bezpečnostné – výplň z vrstveného izolačného skla spĺňa požiadavky bezpečnostnej triedy RC 2.
Efektné aj ekonomické
Zdrojom tepla na podlahové vykurovanie aj ohrev vody je tepelné čerpadlo, ktoré využíva geotermálnu energiu z dvoch hĺbkových vrtov. Na jeho prevádzku, ako aj na fungovanie ďalších spotrebičov v dome je potrebných približne 2 000 kWh elektrickej energie za rok, za rovnaký čas sa však prostredníctvom fotovoltických panelov umiestnených na plochej streche vyrobí približne 7 500 kWh, teda takmer štvornásobok spotreby. Okrem úsporného vykurovacieho systému a fotovoltiky hrajú významnú úlohu v celkovej energetickej bilancii domu aj okná a zasklené steny – keďže tvoria podstatnú časť fasády, bolo potrebné zvoliť systém so špičkovými tepelnoizolačnými parametrami. Pred letným prehrievaním chránia interiér vonkajšie žalúzie a k príjemnej vnútornej klíme prispieva aj dômyselne vyriešené prirodzené vetranie. Cez automaticky riadené vyklápacie okná a strešné svetlíky sa dom priečne prevetráva tak účinne, že sa v lete bez problémov zaobíde bez klimatizácie.
Automaticky riadené výklopné okná zaisťujú účinné priečne vetranie. Spolu s vonkajšími žalúziami sa v dome starajú o príjemnú klímu aj bez klimatizácie.
DOM V KOCKE
Rodinný dom pri jazere Plauer See
Architekt: Roland Wolff, wolff:architekten Berlín
Obvodové steny: dvojvrstvové murivo z vápennopieskových tehál s vloženou tepelnou izoláciou
Fasáda: jemnozrnná vápennocementová omietka, zavesený granitový obklad
Okná: hliníkové, so samočistiacim bezpečnostným izolačným zasklením, Schüco
Vykurovanie a ohrev vody: podlahové, tepelné čerpadlo zem/voda
Technika: fotovoltické panely, automaticky riadené prirodzené vetranie
TEXT RED
FOTO SCHÜCO INTERNATIONAL KG A WOLFFARCHITEKTEN.COM
ZDROJ časopis Môj dom 8/2016