Zdroj: Lukáš Průdek

Komfortný rodinný dom v Dubnici s príjemnou vnútornou klímou

22. 10. 2020
Zdieľať

Marián a Daniela si chceli postaviť dom, ktorý bude komfortný z každého uhla pohľadu – či už išlo o dispozíciu, ktorá by presne vyhovovala ich potrebám, alebo o vnútornú klímu.

Majiteľ domu je zároveň aj majiteľom firmy, ktorá sa špecializuje na úpravy a stavebné práce v interiéroch, má teda prehľad o súčasných možnostiach a trendoch v bývaní. Zaujíma sa tiež o novinky v stavebníctve, preto sa prihlásil aj na seminár o masívnych strechách. Práve tu stretol projektantov z rovnakého regiónu a z „rovnakého cesta“ – bratranci a občasní profesijní spolupracovníci Michal Rehák a Matej Rehák sú totiž rovnako ako Marián veľkými priaznivcami domov s čo najnižšou spotrebou energie a nových možností v stavebníctve. Rodinnej spolupráci Rehákovcov nakoniec zverili Marián a Daniela projekt svojho budúceho domu.

Rodinný dom v Dubnici nad Váhom

Komfortný rodinný dom vznikol v spolupráci troch nadšencov inovatívnej výstavby – majiteľa, architekta a projektanta. Zdroj: Lukáš PRŮDEK

O svojom novom bývaní mali manželia od začiatku pomerne presnú predstavu – chceli jednoduchý moderný dom s čistou architektúrou a otvoreným hlavným obytným priestorom, ktorý mal byť vzdušný a prepojený so záhradou.

Prečítajte si tiež
Nízkoenergetický dom na konci ulice majiteľom perfektne slúži (VIDEO)

Mali tiež konkrétne praktické požiadavky – keďže Marián chodí domov z práce na stavbách v pracovnom oblečení, chcel ísť rovno z garáže najskôr do kúpeľne, až potom do obývacej časti. Dôležitou požiadavkou bola tiež kancelária na stretnutia s klientmi prístupná tak, aby zákazníci nechodili cez celý dom. Interiér je preto prakticky rozdelený na poloverejnú a súkromnú časť.

Daniela si zas želala komfortnú teplotu v zimne aj v lete, avšak bez použitia rekuperácie. Mala totiž predstavu veľkých zasklených plôch, spájajúcich interiér domu so záhradou, ktoré budú často otvorené. A to s riadeným vetraním veľmi nekorešponduje.

Rodinný dom v Dubnici nad Váhom

Letné prehrievanie dokáže poriadne znepríjemniť život. V tomto dome mu bráni tieniaca technika, presah strechy nad terasou, ale aj strecha samotná, a to vďaka svojej masívnej konštrukcii, ktorá je v podstate podobná obvodovým stenám. Zdroj: Lukáš PRŮDEK

Marián a Daniela mali konkrétnu predstavu o dispozícii domu a zvyšok zverili do rúk architektovi a projektantovi – Michalovi a Matejovi Rehákovcom. Najskôr si ujasnili štýl domu.

A hoci dvojici by sa páčila plochá strecha, vzhľadom na charakter okolitej zástavby nebolo takéto riešenie možné. Návrh strechy, ktorá by zodpovedala ako ich predstave o tepelnom komforte, tak aj požiadavke stavebného úradu, preto nechali na odborníkov.

Rodinný dom v Dubnici nad Váhom

Úprava záhrady je ešte len v pláne. Keď bude hotová, zeleň plynule nadviaže na voľnú krajinu za domom a Marián a Daniela si tak budú môcť (aj vďaka priehľadnému plotu) užiť parádny výhľad. Zdroj: Lukáš PRŮDEK

Aj v otázke stavebného materiálu mali majitelia od začiatku jasno. „Pri murovaní v interiéri používame výhradne Ytong. Výborne sa opracováva a kvalitu poznám, nikdy sme ho nevymenili za pórobetón inej značky,“ vysvetľuje Marián.

Prečítajte si tiež
VÁŠ TIP: Vysnený rodinný dom, pri ktorom pomáhala celá rodina

Projektant Matej Rehák zas oceňuje tepelnotechnické vlastnosti pórobetónu: „Jeho výhoda je v homogénnosti, ako aj v tom, že s týmto materiálom možno pomerne jednoducho zrealizovať potrebný vzduchotesný obal domu. Dá sa s ním tiež efektívne zabrániť vzniku tepelných mostov, čo je pre dosiahnutie nízkej energetickej náročnosti stavby dôležité.“

Klíma v dome je nielen príjemná, ale aj prirodzená, pretože sme ju dosiahli vhodným riešením obvodových konštrukcií domu.

architekt Michal Rehák

Rodinný dom v Dubnici nad Váhom

Zdroj: Lukáš PRŮDEK

Pórobetón zvolili, pomerne netradične, aj na konštrukciu strechy, na toto riešenie pritom mali niekoľko dobrých dôvodov. Hoci manželia najskôr zverili realizáciu stavebnej firme, pre rôzne problémy sa nakoniec rozhodli dokončiť dom svojpomocne.

„Strechu som robil s dvoma pomocníkmi a jej montáž nepredstavovala žiadny zásadný problém,“ hovorí Marián. Strecha Ytong Komfort si totiž na rozdiel od dreveného krovu nevyžaduje prácu tesárov. Montuje sa bez dobetónovania a v prípade potreby, napríklad v mieste komína, sa rozmery strešných vložiek dajú jednoducho upraviť pílkou.

Projektant domu, inžinier Rehák, upozorňuje aj na ďalšiu, nemenej dôležitú prednosť tzv. ťažkej strechy – to, že výrazne ovplyvňuje komfort aj náklady na bývanie.

„Letná teplotná stabilita začína byť dôležitejšia než doteraz najčastejšie riešená otázka vykurovania. Zimné náklady na kúrenie vieme účinne znížiť už dávno, problémom sa stáva prehrievanie. A nie je to len zmenou klímy, zväčšujú sa tiež zasklené plochy, preto na stavbách riešime vhodné tienenie, napríklad presahmi striech. Tu navyše majitelia požadovali prirodzené vetranie bez riadeného vetrania s rekuperáciou, masívna strecha bola preto jednou z možností, ako v lete udržať v dome príjemnú teplotu.“

Rodinný dom v Dubnici nad Váhom

Na spodnom podlaží sa odohráva podstatná časť života štvorčlennej rodiny. Dominuje mu vzdušná otvorená obývačka, ktorá je spojená nielen s kuchyňou a jedálňou, ale vďaka veľkým zaskleným plochám aj so záhradou – presne tak, ako si želala Daniela. Zdroj: Lukáš PRŮDEK

Po dvoch rokoch bývania môžu Marián a Daniela potvrdiť, že toto riešenie funguje: „Keď sme strechu začali stavať, susedia sa tomuto systému čudovali. V lete to však pochopili. Keď bolo vonku vyše 30 °C, mali v dome s ľahkou strechou horúco. Na návšteve u nás boli prekvapení, že tu máme aj bez klimatizácie príjemnú teplotu okolo 24 °C.“

Rodinný dom v Dubnici nad Váhom

Vrchné podlažie, na ktorom sa nachádza galéria s jednou menšou miestnosťou, je vyhradené najmä na odkladanie šatstva a ďalších vecí. Zdroj: Lukáš PRŮDEK

Profil

MAJITELIA

Marián, majiteľ firmy BLAMUR – Blaško, ktorá sa špecializuje na stavebné práce v interiéri, jeho manželka Daniela a ich dve deti.

NEHNUTEĽNOSŤ

Rodinný dom s obytným podkrovím v Dubnici nad Váhom, postavený
zo stavebného materiálu Ytong. Na pozemku s rozlohou 940 m2 má zastavanú plochu približne 276 m2 a úžitkovú plochu 300 m2.

Prečítajte si tiež
Nízkoenergetický dom v Devíne: Bezpečný aj pred povodňami

AUTORI

Architekt Michal Rehák a projektant Matej Rehák
www.neturebau.sk

Text: Erika Kuhnová
Foto: Lukáš PRŮDEK pre spoločnosť XELLA
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: nízkoenergetický dom rekuperácia rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia