Ak sa do nejakého miesta zamilujete už v šestnástich a máte s ním spojených množstvo krásnych zážitkov, prirastie vám k srdcu na celý život. Presne to sa stalo majiteľke dnes krásne opravenej chalupy pod Krkonošami.
Keď sa chalupa dostala do hľadáčika svojej dnešnej majiteľky, bola v zúfalom stave. To však pre ňu nebola prekážka. Ako vidno, keď máte vôľu a odvahu a ste ochotní vynaložiť veľké množstvo úsilia, dokážete vrátiť krásu i tam, kde sa na nej poriadne podpísal zub času. Rekonštrukcia prebiehala postupne a naozaj z gruntu. Stavbu bolo potrebné zbaviť vlhkosti, čo znamenalo podrezanie stien.
Novo-pôvodné. Celý objekt je dlhý 23 m a jeho veľká časť je murovaná. V murovanej časti boli pôvodne chlievy, bývalo sa len v drevenej. V tej je aj dnes hlavná obytná miestnosť, no pribudlo zobytnené podkrovie, aby sa v chalupe mohlo pohodlne vyspať viac ľudí. Zdroj: Jiří Hurt
Došlo aj k výmene poškodených stropných trámov, starého krovu, strešnej krytiny a podláh. Drevené trámy, ktoré boli zdravé, pritom zachovali, očistili a použili na viditeľných miestach, aby bol pocit z horského obydlia čo najvernejší.
Pri rekonštrukcii podkrkonošskej chalupy sa majiteľka snažila zachovať čo najviac pôvodných prvkov a tam, kde bola nutná výmena, postupovala v súlade s tradičnými remeslami a technikami, ktoré sa pôvodne používali na stavbách v tejto oblasti. V obytnej časti teda logicky prevláda drevo – ako v interiéri, tak aj pri pohľade zvonka. Zdroj: Jiří Hurt
Majiteľka bola vo svojej snahe vrátiť domu pôvodnú krásu, našťastie, nekompromisná, takže si naštudovala, ako sa v minulosti stavalo, a ak bolo potrebné nahradiť pôvodné konštrukcie a materiály, všetko nové muselo tvarom a spracovaním zodpovedať originálnym technikám.
Tam, kde bol do priestoru vnesený nový prvok, snažila sa domáca pani čo možno najviac priblížiť dobovej verzii – ako celkovým vzhľadom, tak i všetkými detailmi. To bol aj prípad kachľovej pece, keď majiteľka trpezlivo hľadala dodávateľa a vyberala tam, kde mala istotu, že majú výrobu krásnych kachlíc a stavbu pecí v krvi.
Krásna kachľová pec je právom dominantou miestnosti, hoci v dome pôvodne nebola. Je postavená tradičným spôsobom a dnes je tým najvyužívanejším miestom – nielenže sa v nej pečie a varí, ale dá sa na nej aj pohodlne spať. Zdroj: Jiří Hurt
Dnes je práve kachľová pec, postavená tradičným spôsobom, najvyužívanejším kútom v dome – na nej sa nielen varí, ale aj spí. Keď sa majiteľka vráti po dlhšom čase do vymrznutej chalupy, zakúri si v peci a zalezie do perín v čistobielych obliečkach alebo v obliečkach s autentickými prúžkami. Obliečky i závesy sama šila a jej zručnosť vidno aj na niektorých vyšívaných doplnkoch. S rovnakou starostlivosťou, akú venovala rekonštrukcii chalupy, vyberala domáca pani aj nábytok, dekorácie či kuchynský riad.
Najmä v kuchyni má domáca pani množstvo nádherného vybavenia – sú tu najrôznejšie nádoby, formy na pečenie báboviek aj staré pekáče po babičke, mlynčeky na mak i na mäso.. Zdroj: Jiří Hurt
Dlho hľadala krásne staré kúsky, ktoré zodpovedali štýlu starej chalupy a dali sa zrenovovať. Zhromažďovala ich v stodole, a keď bola rekonštrukcia dokončená, do 14 dní sa sťahovala. Za väčšinou stolárskych prác stojí miestny majster stolár, ktorý mal už v roku 1999, keď chalupa prechádzala veľkou premenou, osemdesiatjeden rokov, a tak mu tradičné techniky neboli cudzie.
Venoval sa však už najmä menším veciam a jemným rezbám. Na prvý pohľad nájdete v interiéri z moderných spotrebičov len indukčnú varnú dosku, no majiteľka aj tak radšej varí na peci a využíva starý riad po babičke. Práčka a chladnička sú ukryté v komore, kde nerušia vidiecku idylku.
Aj pri zariaďovaní spálne ostala domáca pani verná masívnemu drevu – od drevenej postele s krásnym vyrezávaným čelom cez nočné stolíky až po robustnú skriňu. Zdroj: Jiří Hurt
Snaha o autentickosť a zachovanie génia loci sa domácej pani viac než vyplatila. Aj vďaka tomu je dnes podkrkonošská chalupa krásnou ukážkou pôvodnej architektúry a rajom, kde sa dobre relaxuje i pracuje.
Krásna kachľová pec je právom dominantou miestnosti, hoci v dome pôvodne nebola. Je postavená tradičným spôsobom a dnes je tým najvyužívanejším miestom – nielenže sa v nej pečie a varí, ale dá sa na nej aj pohodlne spať.
Aj pri zariaďovaní spálne ostala domáca pani verná masívnemu drevu – od drevenej postele s krásnym vyrezávaným čelom cez nočné stolíky až po robustnú skriňu.
Štýlové zápecníctvo. Keď sa majiteľka vráti po dlhšom čase do vymrznutej chalupy, zakúri si v peci a zalezie do perín v obliečkach so štýlovými prúžkami.
Vybavenie a doplnky vyberala majiteľka tak, aby so starou chalupou štýlovo ladili, a to aj v takých detailoch, ako sú napríklad pruhované periny.
Najmä v kuchyni má domáca pani množstvo nádherného vybavenia – sú tu najrôznejšie nádoby, formy na pečenie báboviek aj staré pekáče po babičke, mlynčeky na mak i na mäso..
Ako za starých čias Moderné spotrebiče nemajú v tejto kuchyni miesto. Jedinou výnimkou je elektrická rúra a indukčná varná doska, no majiteľka aj tak radšej varí na peci. Chladnička a práčka sú skryté v susednej komore, kde sú poruke, no nekazia dojem starých časov.
Pri rekonštrukcii podkrkonošskej chalupy sa majiteľka snažila zachovať čo najviac pôvodných prvkov a tam, kde bola nutná výmena, postupovala v súlade s tradičnými remeslami a technikami, ktoré sa pôvodne používali na stavbách v tejto oblasti. V obytnej časti teda logicky prevláda drevo – ako v interiéri, tak aj pri pohľade zvonka.
Novo-pôvodné. Celý objekt je dlhý 23 m a jeho veľká časť je murovaná. V murovanej časti boli pôvodne chlievy, bývalo sa len v drevenej. V tej je aj dnes hlavná obytná miestnosť, no pribudlo zobytnené podkrovie, aby sa v chalupe mohlo pohodlne vyspať viac ľudí.
Romantická chalupa zasadená do malebnej krajiny v južnom podhorí Krkonôš vyzerá ako z iného storočia, hoci prešla dôkladnou rekonštrukciou. Majiteľka totiž pri jej obnove prísne dbala na to, aby sa zachovali staré spôsoby a princípy stavania.
Text: Martina Paulová Foto: Jiří Hurt Zdroj: časopis Môj dom