Zdroj: Laurent Cousin & Solène Renault

Útulná rodinná chata s nezvyčajnou drevenou fasádou

21. 01. 2022
Zdieľať

Štýl francúzskeho ateliéru Chevallier Architectes je rozpoznateľný medzi všetkými. Architekti už tri generácie pôsobia v alpskom údolí Chamonix. „Keďže architektúru vnímame ako formu umenia, neustále hľadáme inovatívne nápady, vďaka ktorým bude projekt jedinečný. Práca na svetle, zmes materiálov – drevo / kov / sklo, harmonická integrácia a rešpektovanie prostredia pre jedinečné dielo,“ tak charakterizujú svoju prácu samotní Chevallier Architectes. V tomto význame sa nesie aj ich najnovší projekt – Chata Caraccard.

Stavba označovaná caraccard (vo Švajčiarsku raccard) je alpská budova vyrobená z dreva, budovaná vertikálne kus po kuse, ako samostatné zvýšené podkrovie. Caraccard, ktorý stoji vo francúzskej obci Chamonix Mont-Blanc, je v prvom rade príbehom rodinných vzťahov.

Alpská chata s dreveným obkladom v horskom prostredí v pozadí Alpy

Alpská budova je vyrobená z dreva, budovaná vertikálne kus po kuse, ako samostatné zvýšené podkrovie. Zdroj: Laurent Cousin & Solène Renault

Otec klienta si kedysi dávno prizval na pomoc architektovho otca. Takže generácie klienta i architekta sa posunuli na mladší level a spolupráca rodiny a architektonického ateliéru pokračuje aj po desaťročiach.

Prečítajte si tiež
Jednoduchá víkendová chata reprezentuje dokonalé miesto pre relax

Aby sa v nej dalo bývať počas celého roka

Rekonštrukcia chaty mala aj svoje horšie miesta, ale to je pri práci podobného typu úplne prirodzené. Architekt chcel na výstavbu chaty využiť už existujúcu základňu, a práve tento moment sa ukázal zložitejší, ako sa očakávalo, ale podarilo sa. Želaním investora bolo, aby chata mohla byť obývateľná veľkú časť roka.

Moderný drevený interiér chaty s točitým schodiskom a výhľadom

Interiéru dominuje drevo zladené s čiernym kovom, bielymi stenami a útulným nábytkom. Zdroj: Laurent Cousin & Solène Renault

Strmý svah, množstvo výhľadov, denná zóna plná slnka

Chata stojí na strmom svahu, vďaka čomu ponúka množstvo úchvatných výhľadov, vrátane 360° výhľadu. Obytné priestory sú vystavené plnému slnku, svetelnosť v ostatných miestnostiach je prispôsobená podľa ich funkcie. Stavba na prvý pohľad zaujme konzolovitým vysunutím hlavného obytného podlažia, pootočením hmôt, presahmi, dlhým lomeným schodiskom a nízkou sedlovou strechou.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom ako horská chata? Ekonomicky riešená stavba, v ktorej vládne drevo

Architekt o chate hovorí ako o vyriešenej Rubikovej kocke

„Realizácia projektu si vyžadovala značné dispozičné práce, aby sme zabezpečili kontinuitu obloženia na všetkých fasádach. Obloženie sme navrhli na mieru tak, aby posilnilo „škatuľový“ aspekt chaty, vyrobené je predovšetkým zo smrekovca. Kocky s nerovnomernými uhlami si vyžiadali osobitnú pozornosť aj pri rozmiestnení a smerovaní sietí,“ vysvetľuje autor projektu Renaud Chevallier. Vtedy pomohlo 3D zobrazenie projektu.

Moderný drevený interiér chaty s výhľadom na Alpy

Chata stojí na strmom svahu, vďaka čomu ponúka množstvo úchvatných výhľadov, vrátane 360° výhľadu. Zdroj: Laurent Cousin & Solène Renault

Drevo s výraznou farebnosťou, tmavý kov, biele steny

Interiéru dominuje drevo zladené s čiernym kovom, bielymi stenami a útulným nábytkom. V centre obytného priestoru s kuchyňou, jedálňou, obývačkou a krbom je lomené schodisko. Vedie do podkrovia, kde sú spálne. Jedna miestnosť ukrýva niky pre poschodové postele, dve ďalšie spálne majú manželské postele.

Drevená kuchyňa s čiernou linkou v chate

Kuchyňa. Zdroj: Laurent Cousin & Solène Renault

Veľké arkierové okno – kľúčový bod projektu

Jedným z najnáročnejších momentov konštrukcie chaty Caraccard bola dodávka a inštalácia veľkého arkierového okna s mimoriadnymi rozmermi. Táto fáza vyžadovala špeciálne stroje a nástroje. Napriek náročnosti je výsledok efektný zvonku aj zvnútra. Krása originálnej chaty je v tomto prípade podľa architekta ambicióznym úspechom a pokračovaním rodinných väzieb, ktoré trvajú niekoľko generácií.

Prečítajte si tiež
Originálny víkendový dom vo Vojke nad Dunajom

Chata Caraccard

architektonický ateliér: Chevallier Architectes

autor: Renaud Chevallier

dizajnérsky tím: David Castagna, Thibault Forissier, Sophie Rubin

lokalita: Chamonix Mont-Blanc, Francúzsko

realizácia: 2021

Text: Sabína Zavarská

Foto: Laurent Cousin & Solène Renault

Zdroj: v2com

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy chata domy vo svahu drevené fasády drevené obklady rekonštrukcia chaty schodiská víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia