Rozhodol sa pre rodinný dom z betónu, ktorý búra predsudky
Architekti betón milujú, bežní smrteľníci však majú dojem pokrútený panelákmi a na Le Corbusiera neveria. Vedia svoje – betón je studený, neosobný, na rodinný život, skrátka, nevhodný. Chyba!
{R1}
Lukáš patrí k svetlým výnimkám – betón je mu sympatický. A keďže sa dlhé roky kamaráti s architektom Jaroslavom Zimom zo štúdia D3A, v súvislosti so stavbou rodinného domu ani neuvažoval o niekom inom. „Máme radi rovnaké veci, páči sa nám rovnaká architektúra. Od začiatku bolo jasné, že dom bude betónový,“ spomína na vznik projektu investor.
Na prvý pohľad betónové steny majú v skutočnosti sendvičovú konštrukciu – s vloženou tepelnou izoláciou v dostatočnej hrúbke. Vďaka tomu má dom aj napriek obrovskému množstvu zasklených plôch nízkoenergetické parametre.
Za plotom
Na realizáciu projektu využili zdanlivo nepoužiteľný pozemok – v pomerne prudkom svahu a v hustej zástavbe jednej z okrajových štvrtí Prahy. Pri pohľade z ulice je dom skrytý za vysokým plotom z plechu a betónu a za objektom garáže, ktorá rešpektuje jeho výraz aj materiál. Uzavretosť smerom do ulice je pochopiteľná – sklená fasáda totiž veľa súkromia neposkytuje. Aj preto sú v oknách okrem exteriérových žalúzií, ktoré chránia pred slnkom, aj vnútorné závesy slúžiace ako optická bariéra.
Obývačku zväčšuje betónový dvorček – jednotný materiál podporuje dojem nezastrešeného pokračovania obytného priestoru, ktoré sa často využíva najmä v letných mesiacoch.
Bezrámové zasklenie a zjednocujúci materiál podláh vytvárajú dojem spojitého priestoru, ktorý plynie medzi interiérom a exteriérom.
Na zámernú strohosť, ktorú vidieť na fotografiách, pri návšteve domu rýchlo zabudnete. Interiér ožil každodenným životom aj prítomnosťou polročnej dcérky. Stavba nemusí byť farebná, stačí, že život je pestrý.
Kuchyňu možno od obývačky oddeliť posuvnými panelmi ukrytými v stene.
Rafinované detaily
Pozemok bol veľmi svahovitý a malý (má len o niečo viac ako 600 m2), aj preto má dom dve úrovne. V tej spodnej sú kuchyňa a obývačka spojené do jedného priestoru – aj keď nie celkom. Kuchyňu možno totiž od obývačky oddeliť posuvnými panelmi ukrytými v stene. Architekt sa podobne pohral s detailmi aj na iných miestach – napríklad dvere do kúpeľne sa dajú využiť aj na uzatvorenie schodiska: „Dole môže byť párty, zatiaľ čo na poschodí pokojne spí naša polročná dcérka,“ hovorí Lukáš. Všetky dvere aj okná sú v tomto dome v plnej výške, nečakajte žiadne zárubne či tradičný raster okenných rámov – aj vďaka tomu je ilúzia prepojenia interiéru a exteriéru dokonalá.
Z betónu
Dominantným materiálom je tu pohľadový betón – neomietaný, bez dodatočnej farebnej úpravy. Zložité bolo vyliatie podlahy: „Nikto nechcel urobiť také veľké jednoliate plochy bez dilatácie,“ spomína spoluautor projektu Milan Bulva. „Nakoniec nám pomohli kolegovia architekti z ateliéru SAD, ktorí sa betónmi dlhodobo zaoberajú a vedia ich aj sami urobiť.“ Nemenej zaujímavá je konštrukcia stien – systémové debnenie tu zanechalo hladké plochy s typickými priehlbinkami. Interiér to však neruší, práve naopak.
O farbách
Na hornom poschodí sa farby dostávajú k slovu o niečo viac. Aj tu však pôsobí pôvab jednoduchej dispozície – izby zoradené pozdĺž chodby majú výhľad do ulice, kde ponad strechy vidieť neďaleké kopce. Z dvoch z nich sa dá vyjsť na terasu a po schodoch až na strechu domu. K dispozícii mieri aj naša jediná výhrada – kúpeľne na oboch podlažiach sú síce logicky sústredené do rovnakej časti domu, ale vzdialenosť od rodičovskej spálne sa nám zdala trochu nepraktická. Vzdialenosť však môže byť estétom ukradnutá, o to viac jasáme nad dizajnom interiéru (aj kúpeľní). Oživujúcim prvkom v inak pravouhlej architektúre je kruh. Objavuje sa v úchytkách skríň, kľučkách dverí aj v tvare umývadiel či dekorácií deliacich stien.
Dispozíciu domu do veľkej miery určil komplikovaný, malý a svahovitý pozemok.
Autori: Jaroslav Zima, Milan Bulva, Sabina Měšťanová; ateliér D3A
Pozemok: 630 m2
Zastavaná plocha: 272 m2
Úžitková plocha: 294 m2
Vizitka architektov
JAROSLAV ZIMA
TOMÁŠ PROUZA
MILAN BULVA
SABINA MĚŠŤANOVÁ
Kancelária D3A, www.d3a.cz
Architektonická kancelária D3A vznikla v roku 1998 z pôvodného D.A.studia. Vedú ju Tomáš Prouza a Jaroslav Zima, ktorí spolupracujú s ďalšími architektmi. Venujú sa projektom v rôznych mierkach, od urbanizmu až po rodinné domy a interiéry.