Zdroj: www.ta-architektura.cz

Ukrytý pred nechcenými pohľadmi: Aj presklený dom môže chrániť súkromie

11. 12. 2020
Zdieľať

Trojuholníkový tvar pozemku, výrazne svahovitý terén brehu Vltavy, množstvo urastených orechov a čerešní. Okolo samé záhrady a na protiľahlom brehu rieky lesy. Krásne prostredie, ale navrhnúť na takomto pozemku dom určite nie je jednoduché.

Skĺbiť potreby a želania investorov s nevýhodami, ktoré má pozemok, nie je vždy možné úplne podľa predstáv. Návrh rodinného domu vo Vranom pri Vltave predstavuje zaujímavý a vyvážený kompromis dvoch základných princípov, ktoré si často odporujú.

Rodinný dom na brehu Vltavy

Zdroj: www.ta-architektura.cz

Na jednej strane sú to požiadavky investorov na pokoj a súkromie, na druhej strane čoraz potrebnejší dostatok slnka, prirodzeného svetla v interiéri a kontakt so záhradou.

Prečítajte si tiež
Za moderným domom si vytvoril nádhernú prírodnú záhradu s jazierkom

Pôdorys? Otvorené „L“ a vertikálna členitosť

Túto nezvyklú harmóniu (nezvyklú preto, že zvyčajne musí ustúpiť súkromie alebo kontakt s prírodou), ktorá pre domácich predstavuje pravú a slnečnú oázu pokoja, sa podarilo vytvoriť vďaka pôdorysu v tvare otvoreného písmena L. Interiér sa rozprestiera na dvoch poschodiach a jednom medziposchodí.

Rodinný dom na brehu Vltavy

Zdroj: www.ta-architektura.cz

Vďaka členitosti je stavba pestrá. V najvyššie položenej časti pozemku je dom jednopodlažný. Nachádza sa tu spoločný obývací priestor s kuchyňou, jedálňou a sedením. Kontakt s prírodou umocňuje veľké rohové presklenie a terasa, ktorá naň nadväzuje. Táto časť domu je obklopená vysokými stromami, ale aj tak je presvetlená južným a západným slnkom. Pocit súkromia poskytuje aj vďaka tomu, že sa nachádza najďalej od vstupu na pozemok.

Rodinný dom na brehu Vltavy

Zdroj: www.ta-architektura.cz

Vrstvený takmer ako hamburger

Podlažie s dennou zónou je však v kontexte celej stavby medzipodlažím medzi dvoma spálňovými poschodiami. Najnižšie položená je severná časť parcely. Tu sa nachádzajú dve podlažia. Na prízemí nájdete detské izby, kúpeľňu a technické zázemie, nad nimi spálňu rodičov s krásnymi výhľadmi. K rodičovskej spálni patrí aj kúpeľňa a šatne. Bonusom je otvorená knižnica s vlastnou terasou.

Rodinný dom na brehu Vltavy

Zdroj: www.ta-architektura.cz

Hlavný vstup do domu je umiestnený v strednej časti dispozície, teda na úrovni spoločného obývacieho priestoru. Z ulice nevidno dom prakticky vôbec, zostáva utajený pred nechcenými pohľadmi z okolia. Pred zrakmi okoloidúcich je ukryté aj jazierko s leknami.

Prečítajte si tiež
Moderný dom na Čiernej Vode poskytuje dostatok súkromia, hoci je na križovatke

Záhradný domček, garáž a konštrukcia

Praktickým susedom hlavnej stavby je záhradný domček, v ktorom sa nachádza aj garáž, sklad a miestnosť pre záhradníka. Konštrukcia domu je monolitická – betónová, s výmurovkou z dutinových tehál. Fasáda je nielen estetická, ale aj funkčná. Kontaktný zatepľovací systém strieda prevetrávaná fasáda z tropického dreva. Hliníkové okná s trojsklom sú čiastočne motoricky ovládané. Príjemná stavba využíva tepelné čerpadlo a slnečnú energiu.

Rodinný dom na brehu Vltavy

Zdroj: www.ta-architektura.cz

RD Vrané

Architekt: Ing. arch. Tereza Čudová Ajmová
Lokalita: Vrané pri Vltave, ČR
Zastavaná plocha: 229
Úžitková plocha: 302
Štúdia: 2012
Realizácia: 2019/2020

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: www.ta-architektura.cz

Kategória: Návšteva
Tagy: betón drevená fasáda presklené plochy rodinný dom solárna energia
Zdieľať článok

Diskusia