Zdroj: Filip Marčák

Komunitné bývanie v Lamači: 5 domov na jednom pozemku. Toto je jeden z nich!

15. 07. 2022
Zdieľať

Na rozľahlom pozemku v bratislavskom Lamači vznikol zaujímavý projekt mikrourbanizmu. Predstavuje komunitné bývanie v podobe piatich susediacich domov na jednej parcele. Dva z domov už existujú, ďalšie tri sú navrhnuté. Pozrime sa bližšie na najnovší z nich – „Dom LM“ z dielne architektov z ateliéru GRAU.

Autori projektu Filip Marčák, Andrej Olah, Matej Kurajda vytvorili novostavbu na mierne svahovitom pozemku z ôsmich identických modulov. Prízemie je väčšie (5 modulov), horné podlažie po bokoch ustupuje, je posadené nad centrálnu časť prízemia (3 moduly).

Minimalistický rodinný drevený dom ako komunitné bývanie

Pôsobivým i funkčným prvkom je vonkajšia oceľová konštrukcia z HEB profilov. Zdroj: Filip Marčák

Všetky fasády sú prevetrávané, obložené smrekovcovým drevom bez povrchovej úpravy, ktoré zvýrazňuje jednoduchú a symetrickú geometriu domu. Časom chytí patinu, vďaka ktorej ešte lepšie zapadne do prírodného prostredia lokality.

Prečítajte si tiež
Príroda prechádza spálňami i obývacou izbou. Drevený dom uprostred lesa postavili vďaka pokročilým drevárskym technikám

Oceľová konštrukcia v lete slúži na tienenie

Pôsobivým i funkčným prvkom je vonkajšia oceľová konštrukcia z HEB profilov. Je to vlastne vyabstrahovaná osová schéma modulov prízemia, posunutá do exteriéru. Architekti tento nezvyčajný prvok využili na tienenie pred intenzívnym letným slnkom – na konštrukcie sú pripevnené tieniace plachty, ktoré vytvárajú nielen príjemný priestor na posedenie vonku, ale zároveň obmedzujú prenikanie priameho letného slnka do interiéru.

Minimalistický rodinný drevený dom ako komunitné bývanie

Všetky fasády sú prevetrávané, obložené smrekovcovým drevom bez povrchovej úpravy, ktoré zvýrazňuje jednoduchú a symetrickú geometriu domu. Zdroj: Filip Marčák

Dostatok súkromia aj pri susedoch

Napriek tomu, že stavba sa nachádza v tesnej blízkosti susediaceho domu, ponúka dostatok súkromia. Architekti položili nový rodinný dom blízko k existujúcemu, a to z jedného dôvodu – takto môžu domáci najlepšie využiť celý pozemok pri dome bez obáv z neželaných pohľadov okolia. Ďalší dôležitý fakt je, že dom sa otvára presne opačným smerom, takže blízkosť susediaceho domu neprekáža. Rovnako je dosť vzdialený aj od ďalšej stavby.

Prečítajte si tiež
Výnimočný rodinný dom v Trnave: Teplá atmosféra domova i napriek surovým materiálom

Jednoduchá dispozícia: na prízemí denná zóna, na poschodí sú spálne

Dispozičné riešenie zodpovedá jednoduchému konceptu novostavby. Najväčšiu časť prízemia zaberá spoločenský priestor s kuchyňou, jedálňou a obývačkou, na ktorý nadväzuje terasa s oceľovou konštrukciou. Celá stena dennej zóny orientovaná do záhrady je presklená.

Minimalistický rodinný drevený dom ako komunitné bývanie

Celý interiér je riešený v kombinácii bielej, sivej a dreva. Zdroj: Filip Marčák

Po bokoch prízemia sú umiestnené obslužné priestory – na jednej strane garáž, na druhej technické miestnosti. Medzi garážou a kuchyňou je spálňa s výhľadom do záhrady a hygienické zázemie.

Prečítajte si tiež
Inteligentný moderný dom so zjednotenou fasádou a strechou

Minimalistické schodisko, betón, ale aj zjemňujúce drevo

Minimalistickým jednoramenným schodiskom ukrytým medzi dvoma betónovými múrmi sa dostanete z centrálneho priestoru na druhé nadzemné podlažie. Na spoločný výstupný priestor nadväzujú dve rovnocenné izby, spálňa a kúpeľňa.

Minimalistický rodinný drevený dom ako komunitné bývanie

Minimalistickým jednoramenným schodiskom ukrytým medzi dvoma betónovými múrmi sa dostanete z centrálneho priestoru na druhé nadzemné podlažie. Zdroj: Filip Marčák

Z detských izieb sa dá vyjsť na terasu, ktorá pokrýva jeden modul prízemia. Pri schodisku vznikol otvorený priestor na čítanie či prácu. Celý interiér je riešený v kombinácii bielej, sivej a dreva. Stropy sú ponechané ako surový betón. Studený efekt zjemňujú okrem dreva aj transparentné dlhé závesy na oknách.

Minimalistický rodinný drevený dom ako komunitné bývanie

Celá stena dennej zóny orientovaná do záhrady je presklená. Zdroj: Filip Marčák

Dom LM

architektonický ateliér: GRAU

autori: Filip Marčák, Andrej Olah, Matej Kurajda

lokalita: Bratislava – Lamač

úžitková plocha: 160 m2

realizácia: 2020 – 2021

Sabína Zavarská

Foto: Filip Marčák

Kategória: Návšteva
Tagy: betón drevené fasády drevené obklady kovová konštrukcia minimalizmus oceľ otvorený priestor rodinný dom schodiská
Zdieľať článok

Diskusia