Starý hospodársky dvor premenili na unikátne bývanie
V malebnom prostredí stál hospodársky dvor zložený z viacerých starých budov. Stačilo málo a padlo rozhodnutie, že toto je ideálne miesto na bývanie.
Pôvodný stav
Pôvodný stav
Pôvodný stav
Pôvodný stav
Samozrejme, bolo potrebné upraviť budovy na ich novú funkciu.{R1}
V pamiatkovej zóne
Lokalita Plzeň-Bukovec, v ktorej bol starý statok na predaj, je veľmi cenná práve kvôli zachovaniu hospodárskych dvorov, starých sedliackych stavieb a stôp po nich. V roku 1995 bola vyhlásená za vidiecku pamiatkovú zónu. Stavby boli do veľkej miery zachovalé a kvalitné. Pri revitalizácii sa architekti snažili zachovať čo najväčšiu možnú mieru pôvodných prvkov. Samozrejme tak, aby stavby vyhovovali modernému bývaniu a potrebám rodiny.
Jeden z najzachovalejších
Hospodársky dvor patrí k najlepšie zachovaným statkom, navyše sa tu v minulosti neuskutočnila žiadna rekonštrukcia. Akurát stav hospodárskej budovy a stodoly bol už v havarijnom stave. Celý hospodársky statok tvorí celkovo päť objektov, ktoré sú obkolesené kamenným múrom.
Pokora k miestu
„Z hľadiska pokory k samotnému miestu sme navrhli zachovanie pôvodných hlavných objemov s doplnením drobnejších prístavieb. Dvor zachovávame v jeho pôvodnej celistvej forme. Prístavby zámerne architektonickými prostriedkami potláčame tak, aby vynikli pôvodné budovy,“ vysvetľujú autori projektu svoj citlivý prístup. V dome, ktorý vznikol namiesto bývalého chlievu, sú dve bytové jednotky. V druhej stavbe, ktorá vznikla z bývalej stodoly, sa nachádza jedna bytová jednotka a spoločenský priestor. Na mieste rozpadnutej stodoly je kryté parkovacie státie.
Moderné je oddelené od historického
Počas všetkých úprav architekti pristupovali k riešeniu s úctou k historickým hodnotám stavieb. Aj v moderných prístavbách je badateľný rešpekt voči pôvodnej štruktúre. Snahou architektov bolo oddeliť súčasné a historické, avšak vo vzájomnej symbióze. Hlavné objekty so sedlovými strechami sú doplnené objektmi s plochou strechou tak, aby nekonkurovali dominujúcim pôvodným stavbám a nenarušili pôvodnú štruktúru dvora. Celému dvoru dodáva charizmu sanovaný pôvodný obvodový múr.
Úprava hospodárskeho dvora Bukovec získala cenu poroty v súťaži Cena Hanuše Zápala 2014-2017.
Premena hospodárskeho dvora Bukovec na bývanie
architektonické štúdio: projectstudio8
autori: Bohuslav Strejc, Ondřej Janout, Martin Spěváček
lokalita: Plzeň-Bukovec, Nad Mlýnem, ČR
štúdia: 2013
projekt: 2014
Realizácia: 2015
Sabína Zavarská
Foto: Kompost.works