Zdroj: Ivo Tavares Studio

Interiér historického domu úplne vybúrali a postavili nanovo. Rekonštrukciou získali aj ďalšie poschodie

12. 02. 2022
Zdieľať

Budova s typickou portugalskou mestskou architektúrou potrebovala rekonštrukciu – omladenie, aby sa prispôsobila moderným potrebám dnešných užívateľov. Výsledný projekt architekta Andrésa Stebelski zahŕňa dva takmer symetrické poschodové byty s výhľadom na more a na starobylé miesta bohatej pobrežnej štvrte Foz do Douro.

Priestory na prvom poschodí majú dvojitú výšku a naplno využívajú rohové okná pôvodnej konštrukcie. Tu sa nachádza denná zóna, ktorú tvorí obývacia izba, kuchyňa a hygienické zázemie. Prvé poschodie je priestorovo prepojené s medziposchodím pomocou dvojitej výšky a odkrytej oceľovej konštrukcie.

Moderný mezonet s veľkými oknami a dizajnovým nábytkom

Obývačka je krásny otvorený priestor s výhľadom na more a okolie. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Na medziposchodí je umiestnené otvorené štúdio a kúpeľňa. Na treťom poschodí sú dve spálne a hygienické zázemie. Z najvyššieho poschodia je krásny výhľad na okolie – more a historické časti Foz do Douro.

Prečítajte si tiež
Dve terasy a priestor na jogu. Fascinujúca rekonštrukcia domu s kupolou

Interiér úplne vybúrali a pridali poschodie

Interiér domu si vyžadoval absolútnu rekonštrukciu – prakticky bol úplne zbúraný, zostali len konštrukčné prvky. Vonkajšie steny starého domu boli taktiež zachované. Premena zahŕňala aj pridanie jedného poschodia navyše, ktoré zakrýva zinková strecha s manzardovým oknom. V konečnom dôsledku, ak rátame aj medziposchodie, vzniklo v starých múroch päť podlaží namiesto pôvodných troch.

Moderný mezonet s veľkými oknami a dizajnovým nábytkom

Drevo, ktoré autori rekonštrukcie použili na pokrytie niektorých častí interiéru, vytvára príjemnú a útulnú atmosféru a miestami slúži ako úložný priestor. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Fasáda z ručne maľovaných dlaždíc

Obnovená fasáda stavby nadväzuje na typickú architektúru mesta Porto. Okrem žulových detailov sú vonkajšie múry pokryté ručne maľovanými dlaždicami, ktoré sú charakteristické pre staré budovy lokality.

Čiernohnedá kuchyňa so sklenenou zástenou

Kuchyňa. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Nie sú len estetické, majú tiež praktickú funkciu – chránia budovy pred vlhkosťou pobrežného prostredia. Obnovený dom harmonicky zapadá do svojho okolia, rešpektuje výšku susediacich nehnuteľností a charakter ich fasád.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia domu z 19. storočia: Moderný interiér v historickom kostýme

Žulové schody, ľahký kov a dubové drevo

Pod samotnými bytmi sú obchodné priestory s veľkými oknami. Byty, ktoré vznikli nad nimi, nazývajú architekti triplexmi: jeden je otočený smerom k moru a druhý k mestu. Z bočnej ulice vedie k bytom schodisko zo žuly. Interiérové schodisko je zase minimalistické – z ľahkého kovu a dreva, vytvára tak atraktívny spôsob prepojenia všetkých úrovní bytov.

Schodisko s lamelami a úložným priestorom na knihy a fľaše

Drevo, ktoré autori rekonštrukcie použili na pokrytie niektorých častí interiéru, vytvára príjemnú a útulnú atmosféru a miestami slúži ako úložný priestor. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Mriežková priečka z drevených latiek, oddeľuje schodisko a nadväzuje na lišty z dubového dreva, ktoré lemujú steny. Drevo, ktoré autori rekonštrukcie použili na pokrytie niektorých častí interiéru, vytvára príjemnú a útulnú atmosféru a miestami slúži ako úložný priestor. Za pozornosť stoja aj masívne vstupné dvere s tradičným vzorom.

Prečítajte si tiež
Z historického dvojdomu vytvorili dva samostatné byty. Pôvodné členenie zmenili z vertikálneho na horizontálne

Projekt Prédio Foz

Architektonický ateliér:As Arquitectos

Hlavný architekt: Andrés Stebelski

Miestny tím: A43 Arquitectura

Lokalita: Foz do Douro, Porto, Portugalsko

Celková plocha: 507 m2

Realizácia: 2020

Sabína Závarská

Foto: Ivo Tavares Studio

Kategória: Návšteva
Tagy: dizajnový nábytok historický dom mezonety otvorený priestor rekonštrukcia trojpodlažný dom
Zdieľať článok

Diskusia