Tri generácie v jednom dome? Riešenie, ktoré vás možno inšpiruje
Bývať spolu s rodičmi, nie je pre každého ideálna predstava. Pravdou je, že ak sa dajú generácie dokopy, môžu si postaviť bývanie na jednom pozemku – čo je finančne menej náročné.
Starí rodičia pomôžu so starostlivosťou o vnúčatá, rodičia majú pre seba viac času… Pavel Martinka a Ondřej Spusta navrhli trojgeneračný dom, ktorý poskytuje dostatok priestoru pre každú generáciu.
{R1}
Na konci slepej uličky
Svahovitý pozemok, na ktorom dom stojí, sa nachádza na konci slepej uličky kúsok od lesa. V lokalite stoja mohutné vily z medzivojnového obdobia, neskôr doplnené o menšie domy. Architekti dom posadili na svah tak, aby nerušil priehľad na protiľahlý zalesnený kopec. Výškou ho prispôsobili k okoliu, ale na rozdiel od masívnych víl pôsobí podstatne jemnejšie a vzdušnejšie. Smerom do záhrady mierne vyčnieva nad ostatné domy, aby domácim poskytol pekný pohľad na Drahanskú vrchovinu.
Časť domu je pod terénom
Aby mohutný dom nezaťažoval svoje prostredie, bola časť domu umiestnená pod úroveň terénu. Všetky potrebné priestory, vrátane vonkajšej terasy, sú obsiahnuté v jednom celku. Trojgeneračný dom má dve podlažia: vstupuje sa priamo na úroveň vrchného podlažia, kde je aj prístupová cesta a garáž pre dve autá. Tu sa tiež nachádza väčší byt s príjemnou terasou pre rodičov.
Spodný byt je pre starých rodičov
Spodný byt je menší, ale dá sa z neho priamo vstúpiť do záhrady – tu bývajú starí rodičia. Do bytu sa vchádza prostredníctvom vonkajšieho betónového schodiska. Na úrovni spodného podlažia sú tiež umiestnené izby pre deti. K nim sa dá dostať prostredníctvom vnútorného oceľové schodiska z horného bytu.
Šikmá strecha šetrí vodu
Z pohľadu konštrukcie je tento veľký a praktický trojgeneračný dom železobetónový, časť garáže je založená na mikropilótoch. Strecha sa po celej dĺžke domu zvažuje až k dvom výpustom, vďaka ktorým sa dažďová voda zbiera v podzemnej retenčnej nádrži. Eleganciu domu dodáva biela fasáda s veľkými horizontálnymi oknami. Interiér je riešený sviežo – v bielo béžovej farebnosti.
Dom vo svahu v skratke
architektonický ateliér: masparti
architekti: Pavel Martinka, Ondřej Spusta
Spoluautori: D. Lemák, R. Koiš / Statika Olomouc – konštrukčné riešenie
lokalita: Šternberk, ČR
projekt: 2013
realizácia: 2014 až 2017
zastavaná plocha: 190 m2
úžitková plocha: 212 m2
Sabína Zavarská
Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice