Zdroj: petrkostal.cz

Dom, ktorý vzbudzuje emócie: Svahovitý a úzky pozemok nemusí byť problém

17. 10. 2020
Zdieľať

Mladý pár si vyhliadol pozemok v lokalite Červený Kopec pri českom Trutnove. Okrem toho, že sa výrazne skláňa smerom na juh, má aj ďalšiu nevýhodu – je pomerne úzky.

Západná časť pozemku mala na želanie klientov zostať voľná pre bazén. Keď to všetko autori projektu zobrali do úvahy, vyšiel im dlhý dom, ktorý je z ulice jednopodlažný a uzatvorený a smerom do záhrady sa otvára veľkými preskleniami. Pokles svahu umožnil, aby mal dom v tejto časti viditeľné dve podlažia. Z ulice však nepôsobí majestátne.

Rodinný dom na Červenom Kopci

Zdroj: petrkostal.cz

Prispôsobený svahu i miestnym pravidlám

Základná hmota domu sa plne prispôsobuje úzkemu pozemku, preto má pôdorys rozmery 6,2 x 22,2 metra. Do návrhu prehovorili aj stavebné regulatívy platné v tejto lokalite: dom musel byť postavený na uličnej čiare, ďalšou povinnosťou bola sedlová strecha.

Prečítajte si tiež
VÁŠ TIP: Vysnený rodinný dom, pri ktorom pomáhala celá rodina
dvojpodlažný rodinný dom so záhradou

Zdroj: petrkostal.cz

Zo západnej strany je k domu pripojený tubus schodiska, ktorý v južnej časti prechádza do zastrešenia terasy. Všetky fasády zjednocuje biela omietka. Rámy okien a dverí, zábradlie i strešná krytina sú svetlosivé.

Z ulice vidno len garáž

Vstup do domu je z ulice zo severnej strany domu . Prvé, čo z domu od príjazdovej cesty vidíte, je garáž s priestorom na parkovanie. Má tiež priestor na umiestnenie športového náčinia a technickú miestnosť.

Rodinný dom s garážou postavený vo svahu

Zdroj: petrkostal.cz

Na priestrannú vstupnú halu nadväzuje šatňa. Do obytného priestoru, ktorý je o podlažie nižšie, zostúpite po priamom schodisku. V nižšej časti z neho vidíte do záhrady.

Prečítajte si tiež
Do detailu premyslený dom: Surové fasády, luxusný interiér a prepojenie s prírodou

Spojená kuchyňa s obývačkou, ale všetko má svoje miesto

Aj tomuto mladému páru vyhovuje moderné riešenie dennej zóny, ktorá zahŕňa v jednom otvorenom priestore obývačku, jedáleň i kuchyňu. Priestor jednotlivých funkcií je však jasne definovaný. Na ostrovnú kuchynskú linku nadväzuje špajza. Vysoké skrine a voľne stojaca americká chladnička sú vstavané do niky.

moderné riešenie dennej zóny, ktorá zahŕňa v jednom otvorenom priestore obývačku, jedáleň i kuchyňu

Zdroj: petrkostal.cz

Za kuchyňou nájdete práčovňu, do ktorej ústí sklz na bielizeň. Domáci tak jednoducho prepravia špinavú bielizeň z horného podlažia priamo do práčovne. Na prízemí sa tiež nachádza hosťovská izba s kúpeľňou a samostatná toaleta.

priestranná kuchyňa s ostrovom

Zdroj: petrkostal.cz

Vrchné podlažie patrí spálniam

Na úrovni vstupného podlažia nájdete nočnú časť domu. Skladá sa zo šatne, kúpeľne, spálne rodičov a detí. Zo šatne a detskej izby môžete vyjsť na terasu, ktorá je zároveň zastrešením terasy vedúcej z obytnej zóny o poschodie nižšie.

„Špecialitou detskej izby je možnosť rozdeliť ju v budúcnosti na dve menšie. Pokiaľ ide o ekonomickú stránku, stavba má riadené vetranie s rekuperáciou tepla a je vykurovaná plynovým kondenzačným kotlom a termickými panelmi,“ vysvetľuje architekt Michal Rosa.

moderná kúpeľňa so sivými, bielymi a čiernymi obkladačkami

Zdroj: petrkostal.cz

Dôveru majiteľov vzbudila prepracovaná štúdia

A čo o svojom dome hovoria jeho majitelia a obyvatelia?

„Stavbu nášho prvého rodinného domu odštartoval nákup vhodného pozemku. Rozhodli sme sa, že pôjdeme cestou individuálneho projektu s ohľadom na svahovitosť pozemku. V prvej fáze štúdie sme oslovili dvoch architektov a jedného stavebného inžiniera. Manželia Rosovi nás od prvého kontaktu oslovili do detailu prepracovanou architektonickou štúdiou. S veľkým očakávaním sme zverili dôveru do ich rúk a rozhodne to neľutujeme. Projekt rodinného domu spĺňa všetky naše požiadavky na pohodlie, komfort a spokojný rodinný život. Ďakujeme ROSA-ARCHITEKT za rodinný dom, ktorý vzbudzuje v ľuďoch emócie.“

Prečítajte si tiež
Na zdanlivo nepoužiteľnom pozemku postavili rodinný dom z recyklovaných tehál
zastrešená terasa rodinného domu so záhradným posedením

Zdroj: petrkostal.cz

Rodinný dom na Červenom Kopci

Architektonický ateliér: ROSA – ARCHITEKT

Autori: Michal Rosa, Martina Rosová

Interiéry: Martina Rosová

Spolupráca: Ing. Vojtěch Novotný, Ing. Hynek Stiehl, Ing. Vít Zinga, Ing. Pavel Rus, T – FESTING s.r.o.

Lokalita: Červený Kopec, Trutnov, Česká republika

Úžitková plocha: 209 m2

Zastavaná plocha: 157 m2

Plocha pozemku: 918 m2

Projekt: 2014-15

Realizácia: 2015-16

Sabína Zavarská
Foto: petrkostal.cz

Kategória: Návšteva
Tagy: domy vo svahu moderná architektúra rodinný dom svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia