Zdroj: Václav Novák

Udržateľný drevodom pre tri generácie s nízkymi nákladmi na prevádzku

16. 03. 2023
Zdieľať

Manželský pár s dvoma deťmi si vysníval nový domov na parcele v južnej časti obce Rybí v okrese Nový Jičín. Výhodou parcely je poloha na okraji zástavby a tiež blízky potok s vysokými stromami. Na tomto mieste si predstavovali udržateľný drevený dom s nízkymi nákladmi na prevádzku. Časť stavby chceli realizovať svojpomocne. Súčasťou projektu malo byť samostatné bývanie pre starých rodičov. S týmto zámerom oslovili architektov zo štúdia KLAR – Václava Kociána a Zdenka Lišku.

Na prvý pohľad veľkú parcelu z hľadiska možnej výstavby zredukovali ochranné a bezpečnostné pásma lesa a podzemných plynových zásobníkov. Do značnej miery predurčili aj tvar domu. Ďalším faktorom, ktorý mal výrazný vplyv na finálnu podobu stavby, je sklon terénu. Ponúka malebné výhľady na okolité pastviny, lesy a čiastočne na lokálnu zástavbu.

dvojramenná drevostavba so schodiskom a dieťaťom na trávniku

Na hranicu vymedzených ochranných pásiem postavili dva tubusy so sedlovými strechami, ktoré sa na jednom konci spájajú. Zdroj: Václav Novák

Obmedzený rozpočet a nabitá dispozícia drevostavby

Výhodou bolo, že architekti sa nemuseli prispôsobovať žiadnym susedným stavbám, ktoré by diktovali podobu domu. Ale…

„V relatívnej blízkosti stoja dve katalógové drevostavby so sedlovou strechou. Zvyšok okolitej zástavby je mixom rozličných typov rodinných domov z rôznych období. Odpoveď na otázku, ako by mal dom vyzerať, v takomto prípade nebýva jednoduchá. Vzhľadom na rozpočet, nabitú dispozíciu a požadovaný konštrukčný systém drevostavby sme v návrhu využili racionálny prístup s opakovaním konštrukčných prvkov,“ konkretizujú architekti.

výhľad z obývačky v drevodome na terasu so strešným presahom

Dvor lemujú ochodze, na ktorých je možné vďaka krytiu presahmi strechy celoročne relaxovať a počúvať zurčanie potoka, šumenie lesa či vzdialený ruch bežného dedinského života. Zdroj: Václav Novák

Dve ramená spája vstup a súkromný dvor

Na hranicu vymedzených ochranných pásiem postavili dva tubusy so sedlovými strechami, ktoré sa na jednom konci spájajú a tak vytvárajú tvar písmena V. Vo väčšom ramene vzniklo bývanie pre štvorčlennú rodinu, v kratšom domácnosť starých rodičov.

Medzi ramenami sa rozkladá privátny dvor a výhľadmi do lesa. Dvor lemujú ochodze, na ktorých je možné vďaka krytiu presahmi strechy celoročne relaxovať a počúvať zurčanie potoka, šumenie lesa či vzdialený ruch bežného dedinského života. Slnko v letných mesiacoch tienia vyrastené stromy pri potoku, v zime pomedzi konáre prenikajú lúče slnka až do domu.

obývačka v drevostavbe s televízorom a jedálenským stolom, otvorená do krovu

Hlavný obytný priestor zahŕňa obývačku, kuchyňu, jedáleň a je otvorený až po strechu. Zdroj: Václav Novák

Kratšie krídlo patrí starým rodičom

Vstup do domu je miestom, kde sa spájajú obe krídla. Zádverie funguje ako vstupné rázcestie – odtiaľto môžete vidieť obe krídla domu a zároveň celú terasu so záhradou. Jedna chodba smeruje do časti starých rodičov, druhá sa otvára do hlavného obytného priestoru rodiny. Ten zahŕňa obývačku, kuchyňu, jedáleň a je otvorený až po strechu.

Prečítajte si tiež
Nezvyčajné presklenie malej chatky umocňuje čaro prírody. Čo viac potrebujete na dobrý relax?

Dostatok svetla, prehľad a krásne výhľady

Veľmi dôležitú funkciu v celom projekte zohrávajú okná a zasklenia. Napríklad pásové okno nad kuchynskou linkou osvetľuje pracovnú plochu a zároveň dáva prehľad o vstupe do domu. Veľké sedacie okno v obývačke ponúka krásny výhľad na krajinu. Chodbou sa z obývačky dostanete do nočnej zóny s izbou, kúpeľňou a spálňou. Zo všetkých obytných miestností môžu domáci vyjsť priamo na krytú ochodzu a terasu.

veľké okno so sedením na parapete v drevostavbe

Veľké sedacie okno v obývačke ponúka krásny výhľad na krajinu. Zdroj: Václav Novák

Obe časti majú fošienkovú konštrukciu, ale odlišné základy

Stavba má drevenú tzv. fošienkovú konštrukciu s dutinami vyplnenými minerálnou vatou a zaklopenými konštrukčnými OSB doskami. V interiéri dominujú smreková biodoska a biely sadrokartón. Podlahy v izbách sú dubové, v chodbách a kúpeľniach je použitá keramická dlažba.

Dom rodičov stojí na betónových základových pásoch, hlavná obytná časť vybieha nad terén, ležiac na subtílnych oceľových stojkách. Stavba je tak šetrnejšia k pôde pod ňou a zachováva si príjemnú ľahkosť.

Prečítajte si tiež
Zo sna je dnes realita! Po tridsiatich rokoch od kúpy unikátneho pozemku na ňom vyrástla nádherná drevostavba

Dom pre 3 generácie

architektonický ateliér: KLAR

autori: Ing. arch. Václav Kocián, MArch. Zdeněk Liška

lokalita: Rybí, ČR

zastavaná plocha: 145 m²

úžitková plocha: 124 m²

plocha pozemku: 2 161 m²

obstavaný priestor: 722 m3

projekt: 2019 – 2020

realizácia: 2021

TEXT: Sabína Zavarská
FOTO: Václav Novák
ZDROJ: linka.news

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené okná drevostavba OSB dosky rodinný dom viacgeneračné bývanie
Zdieľať článok
Premýšľate nad vlastným domom? Tieto fakty vplývajú na úsporuDom z tehly

Premýšľate nad vlastným domom? Tieto fakty vplývajú na úsporu

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Aj z lenivosti môže vzniknúť pekné bývanie – navyše viacgeneračnéDom z tehly

Aj z lenivosti môže vzniknúť pekné bývanie – navyše viacgeneračné

Diskusia