Zdroj: Tom Auger

Nezvyčajné presklenie malej chatky umocňuje čaro prírody. Čo viac potrebujete na dobrý relax?

26. 01. 2023
Zdieľať

Malé chatky uprostred prírody majú v nórskej architektúre dlhú tradíciu. Pôvodne slúžili ako úkryt pri iných rekreačných aktivitách – turistike, poľovníctve alebo rybolove. Neskôr sa však stali samy osebe cieľom, únikom pred stresom každodenného života. Taká je aj nová chatka v oblasti Nordmarka, lesnatej časti severného Osla.

Čo potrebujete na to, aby ste si vedeli vychutnať krásu okolitých lesov a oddýchli si od ruchu veľkomesta? Pokoj, krásne výhľady, teplo, kúpeľňu, malú kuchynku a miesto na spanie. To všetko zahŕňa nová chata z dielne architektov zo štúdia Rever & Drage. Navrhli chatu, ktorá sa ľahko udržiava, je vzdušná a otvorená, ale pritom tiež intímna a útulná.

Okno ako šikmo položený obdĺžnik

Najcharakteristickejšou črtou chatky je veľké presklenie nezvyčajného tvaru. Veľký obdĺžnik skla architekti umiestnili šikmo na celú prednú fasádu a napojili naň menšie bočné presklenie. Výsledkom je neopísateľný výhľad na lesy, jazerá i oblohu. Tento silný moment vytvára atmosféru v interiéri počas každej dennej i nočnej hodiny.

Obytná časť s výhľadom - Chata Nordmarka v Nórsku

O schodík vyššie je obytná časť so stolom, stoličkami a relaxačným kreslom. Zdroj: Tom Auger

Funkcie rozdelili rôzne výškové úrovne

Celý interiér pozostáva z dreva. I keď je jednoduchý a otvorený, nájdete tu zóny na všetky nevyhnutné činnosti. Funkčnosť tohto konceptu autori posilnili úrovňami stúpajúcimi nahor. Najnižšie je umiestnený samotný vchod s kúpeľňou, úložným priestorom a malou kuchynskou linkou so sporákom.

O schodík vyššie je obytná časť so stolom, stoličkami a relaxačným kreslom, odkiaľ môžete sledovať úchvatný výhľad. Napravo je vyvýšený oddychový priestor kombinovaný s priestorom na spanie pre rodičov. Odtiaľ vedie rebrík na najvyššie umiestnený priestor na hranie a spanie pre deti.

Nočná časť - Chata Nordmarka v Nórsku

Z priestoru na spanie pre rodičov vedie rebrík na najvyššie umiestnený priestor na hranie a spanie pre deti. Zdroj: Tom Auger

Ako znížili dopad stavby na životné prostredie?

Pre architektov bolo dôležité znížiť environmentálny dopad novostavby na lokalitu. Okrem obmedzenej veľkosti budovy sa im to podarilo aj vďaka technike zakladania stavby. Použili oceľové skrutky vložené do skalného podložia, vďaka čomu základy chatky predstavuje len šesť malých vyvŕtaných otvorov. V prípade potreby možno chatu ľahko odstrániť a miesto bude obnovené s minimálnym úsilím.

Prečítajte si tiež
Ideálne bývanie na fínsky spôsob: Kúpanie na pobreží, sauna a krásne výhľady

Na začiatku bola myšlienka na rekonštrukciu

Nová chatka stojí hneď vedľa podobne veľkej staršej. Medzi nimi je slnečné nádvorie s výhľadom na juhozápad. Pôvodne chcel investor prerobiť a zväčšiť starú chatu, ale nakoniec sa rozhodol zachovať jej kvality – vizuálne i materiálové a od prerábky upustil. Jeho predstavy splnila nová chatka, ktorá má vodu a elektrinu, kým stará poskytuje dodatočnú miestnosť na spanie v ešte jednoduchších podmienkach, ak je to potrebné. Takže obe chaty sa dajú používať v tandeme.

Exteriér - Chata Nordmarka v Nórsku

Chata je vzdušná a otvorená, ale pritom intímna a útulná. Zdroj: Tom Auger

Multifunkčná lavička tieni interiér a podopiera strechu

„Pre klienta bolo dôležité zachovať staromódny šarm 30. rokov aj vo vonkajšej časti novej chaty. Preto má v hlavnej fasáde okná, ktoré podobné ako stará chata. Klient zároveň chcel mať nerušený výhľad na západ slnka. Aby sme predišli konfliktu medzi týmito dvoma cieľmi, pred otvorený presklený roh sme umiestnili lavičku, ktorá zahŕňa oceľovú podperu strechy a vytvára tienenie rohového okna,“ vysvetľuje hlavný architekt Tom Auger.

Chata Nordmarka

architektonický ateliér: Rever & Drage
autori: Tom Auger, Martin Beverfjord, Eirik Lilledrange
stavba: Bjørn Vike a Jo Toftdahl
lokalita: Nordmarka – Oslo, Nórsko
plocha: 29 m2
realizácia: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Tom Auger

Kategória: Návšteva
Tagy: chata chatka drevo v interiéri presklené plochy škandinávsky dizajn škandinávsky štýl udržateľnosť
Zdieľať článok

Diskusia