Väčšie neznamená vždy aj lepšie: Malý a úzky dom vás o tom presvedčí!
Staré domy naukladané tesne vedľa seba nikdy nepôsobia pozitívne. Veď kto by chcel žiť v dome, ktorý prakticky nemá žiadne súkromie a nemôže čerpať ani pozitíva z malej záhradky?
Architekti zo štúdia Jos Tan Architects na svojom projekte v austrálskou Melbourne ukázali, že aj malý priestor a úzky pozemok stačia na príjemné bývanie.
Úplne iný dojem
Tehlový dom, ktorý bol predmetom rekonštrukcie, bol postavený v roku 1930. Cieľom jeho majiteľov bolo vytvoriť novú kuchyňu s jedálňou, ktorá by umožnila stretávať sa širokej rodine či známym a ponúkala by možnosť otvoriť sa do priestoru záhradky. Okrem toho si želali vybudovať novú kúpeľňu a práčovňu. Vydarené otvorenie do záhrady dnes zväčšuje objem prerábaného priestoru niekoľkonásobne, a vôbec nemáte pocit, že sa nachádzate v malom a úzkom dome. {R1}
Namiesto búrania malá prístavba
Architekti najskôr zvažovali zadnú časť budovy zbúrať a postaviť potrebné priestory nanovo, avšak to neumožňoval daný rozpočet. Rozhodli sa teda zachovať väčšinu pôvodnej tehlovej štruktúry domu a na jednej strane vytvoriť menšie rozšírenie. Týmto spôsobom sa podarilo architektom ušetriť časť financií, ktorá bola potrebná na doriešenie novej prístavby a strechy.
„Jednou z našich zásad je, že väčšie neznamená nevyhnutne aj lepšie. Táto rekonštrukcia dokazuje obrovskú rozdielnosť funkcií a vybavenia domu dosiahnutú len malou, ale kompaktnou renováciou. Vznikol veľmi obohacujúci oživený priestor a my zdieľame radosť spolu s našim klientom,“ opisuje filozofiu premeny hlavný architekt Jos Tan.
Zo štyroch miestností jedna
Veľký otvorený priestor novej kuchyne a jedálne vznikol z pôvodne štyroch celkov – jednej väčšej izby toalety a dvoch menších priestorov. V novopostavenej rozšírenej časti, do ktorej sa vchádza z renovovanej kuchyne je umiestnená priestranná hygienická miestnosť. V prednej časti domu, ktorá nebola predmetom rekonštrukcie, sa nachádzajú dve samostatné miestnosti a jedna otvorená miestnosť fungujúca ako obývačka.
Pozemok viac prirástol k domu
Odhalená tehla s drevom nevytvárajú zaujímavú kombináciu len pre moderné interiéry, ale svedčia aj exteriérom. Murivo z pôvodnej časti, ktorá bola zbúraná zachránili pred demoláciou a opätovne použili v rozšírení zadnej časti domu. Drevená terasa vytvárajúca pódium umožňuje príjemné posedenie a relax na pomedzí medzi interiérom a exteriérom.
Dom Coronet v skratke
architektonické štúdio: Jos Tan Architects
lokalita: Melbourne, Austrália
hlavný architekt: Jos Tan
rozloha: 35 m2
realizácia: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Tom Ross