Zo starého 2-izbového bytu vyťažili priestor pre 4-člennú rodinu
Rekonštrukcia vlastného bytu priniesla manželom Petrovcom nielen originálne bývanie, ale aj počiatok novej rodinnej firmy.
{R1}
Objav v srdci Brna
Bude to päť rokov, čo sa mladá rodinka, vtedy ešte trojčlenná, nasťahovala do bytu z 30. rokov 20. storočia, pôvodne určeného pre vyšších úradníkov sporiteľne v Brne. Záhradný architekt Daniel Petr s manželkou Alenou si dali záležať, aby ich obydlie spĺňalo všetky podmienky, ktoré si vopred stanovili. „Byt sme vyberali pomerne dôkladne. Videli sme minimálne 20 ďalších, kým sme sa rozhodli pre tento. Rozhodné slovo padlo pre jeho priestrannosť, autentický stav a v neposlednom rade preto, že priamo pred domom sa nachádza park a z druhej strany máme výhľad do záhrady vo vnútrobloku,“ sumarizuje Daniel.
V tom čase už bola na ceste ich mladšia dcéra Bára. Prekážkou, ktorú museli manželia prekonať, bola nevyhovujúca dispozícia, pretože usporiadanie s dvomi izbami bolo pre čoskoro štvorčlennú rodinu nevyhovujúce. Na rozlúsknutie tejto dilemy dali hlavy dokopy s architektmi Soňu Matouškovou a Radkom Smejkalom. „S architektmi sme sa poznali už dlho. Sú to naši priatelia a vzhľadom na to, že ich deti sú vo veku našej staršej dcéry, vtedy päťročnej Emy, mali pre naše požiadavky skutočne porozumenie.“ Riešenie, ku ktorému dospeli, premenilo tento byt bez radikálnejších zásahov do nosného systému na priestranný trojizbový s obytnou kuchyňou.
Vďaka satinovanému plastu podsvietenému žiarivkami sa horný rad skriniek stáva plnohodnotným svetelným zdrojom vo večerných hodinách.
Zelený Tripp Trapp. Unikátna detská stolička od dizajnéra Petra Opsvika, ktorej dizajn z roku 1972 nikdy nebol prekonaný. Vďaka polohovaniu dvoch horizontálnych plôch – jedna na sedenie, druhá slúžiaca ako schodík – sa prispôsobí deťom v každom veku. Zároveň im umožňuje sedieť pri stole s „dospelákmi“.
„Originálny rotoped s koženým sedadlom je prototypom svojej triedy. Náhodou prišiel poštou do bytu a naše dievčatá si ho zamilovali. Na svojom mieste je už pol roka a návštevy ho s obľubou testujú a pritom sa kochajú výhľadom do parku.“
Sivé kreslá sú artefaktom z Nemecka. Manželov oslovili vďaka tvarovému kontrastu, ktorý vytvárajú s československým nábytkom z tej doby.
Prvý, a zároveň finálny návrh vznikol za 20 minút, je nakreslený rukou architektky na servítku v kaviarni. Presne vystihla naše predstavy, takže sme sa rozhodli, že do toho ideme.
Čo bolo, bolo
Pôvodná dispozícia 90 m2 bytu určená pre „pána domu“ so slúžkou musela prejsť radikálnou zmenou. Nie však stavebnou, ale funkčnou. „Na mieste dnešnej detskej izby sa predtým nachádzala kuchyňa. Výklenok slúžil ako samostatná miestnosť pre slúžku. Kuchyňu sme premiestnili do bývalej spálne. Z pôvodnej obývacej izby sa stala naša súčasná spálňa, z ktorej sme ale značnú časť ukrojili v prospech veľkorysého priestoru kuchyne spojenej s obývacou izbou.“ Poprehadzovanie miestností so sebou nieslo reorganizáciu „žíl“ bytu, teda rozvodov, ktoré však vzhľadom na svoj vek museli tak či tak prejsť „generálkou“.
Konečná dispozícia však i po rokoch užívania funguje a dovoľuje manželom neustále s ňou pracovať. „Tým, že sú všetky úložné priestory zastrčené v nikách – pozostatkoch bývalých dvier a podobne – samotný priestor je voľný a variabilný. Môžeme doň vkladať nové veci a meniť ich podľa momentálnej nálady a vkusu,“ konštatuje Dan. Zariaďovanie vlastného bývania ich s Alenou posunulo oveľa ďalej, ako si mysleli. Keďže byt mal množstvo zachovaných častí, snažili sa nepokaziť jeho ducha a to, čo sa zachovalo, len oprášiť. Spoločne našli záľubu v objavovaní krás pôvodného nábytku a popri hľadaní kúskov do vlastného bývania si otvorili obchod Novoretro. „Pred rekonštrukciou náš obchod neexistoval. V priebehu toho celého sme mali možnosť zažiť pôvodné veci, dotknúť sa ich, vyskúšať. Do práce architektov sme sa snažili aktívne zapájať a ich tvorbu adekvátne dopĺňať,“ hovorí Dan. Nechceli však túto záľubu nechať zapadnúť prachom, a tak otvorenie spoločného obchodu znamenalo úplnú zmenu v ich vtedajších životoch.
Vtáčia klietka je doplnkom, ktorý by sa takmer mohol tváriť ako skrinka. V skutočnosti je však plnohodnotným príbytkom ďalších členov domácnosti.
Pri častých návštevách rodiny a priateľov sme už zistili, že posedenie sa vždy samo od seba presunie do kuchyne, nech už je akákoľvek malá. Preto našou základnou požiadavkou bolo mať ju spojenú s obývacou izbou do priestranného celku.
Svetlík s výplňou z mliečneho skla privádza do kúpeľne denné svetlo z detskej izby.
Namiesto kachličiek je v kúpeľni za vaňou použitý obklad z kaleného skla. Dan a Alena totiž nemajú v obľube škáry, a tak súvislá plocha, ktorú vďaka sklu docielili, spĺňa ich nároky na dizajn aj údržbu.
Umenie a ratio
Dan vďaka rekonštrukcii rozšíril svoj obzor okrem záhradnej architektúry aj o interiérový dizajn a spoločne s Alenou vytvárajú čoraz viac projektov. Pri hľadaní produktov do Novoretra majú zároveň možnosť neustále meniť svoje bývanie. „Približne raz za pol roka zariadenie vymieňame podľa toho, čo sa nám dostane pod ruky a osvedčí sa pod náporom našich detí, priateľov a návštev.“
Nákupy v bazároch však neovplyvnili praktické zmýšľanie manželov, a tak všetky časti, ktoré boli výsledkom nových zásahov, priznali. „Chceli sme, aby technické časti bezvýhradne slúžili na svoj účel a obytné boli útulné a pohodlné. Tomu sme prispôsobili celý koncept,“ sumarizuje Daniel. Kúpeľňa a WC tak plne ťažia z vlastností súčasných materiálov a technických doplnkov, nová kuchyňa sa netají použitím vodoodolných a nehorľavých materiálov ani moderných spotrebičov. „V priebehu obdobia, keď sme sa rekonštrukcii venovali, sme sa veľa naučili. Spoluprácu s architektmi a odborníkmi v jednotlivých profesiách považujeme za dôležitú a snažíme sa ju aplikovať vo vlastných projektoch.“
Riešenie bytu v Brne vzišlo z otvorenej komunikácie, umeleckého vkusu a racionálneho uvažovania. Je úprimnou výpoveďou majiteľov a ostáva funkčným obytným priestorom vyhovujúcim jednak obom manželom, jednak ich mladým slečnám Barborke a Eme. To je dôkazom, že prijaté rozhodnutia boli opodstatnené a správne.
Variabilná. Detská izba sa v priebehu toho, ako deti rastú, neustále vyvíja. Výklenok, kde bola pôvodne posteľ, sa s nástupom do školy zmenil na detskú pracovňu.
Nová podlaha z drevoštiepkových dosiek spĺňa nároky na odolnosť materiálu pri detských hrách a zároveň je cenovo dostupnou alternatívou pre mladú rodinu.
Kikirikí. Pamätáte sa na ne? Hojdacia hračka v podobe kohútika bola nutnou súčasťou každej detskej izby. Kreatívny pohľad manželov z nej urobil romantické gesto so štipkou vtipu nad ich posteľou.