Občas stačí iný mejkap

11. 01. 2010
Zdieľať

Dámy iste dobre vedia, ako dokáže „trocha farbičiek“ zmeniť ich obraz v zrkadle. A funguje to nielen pri tvárach. Podobná bola aj tohtomesačná úloha našej stálej spolupracovníčky, dizajnérky Jasny Opavskej. Samozrejme, nehovorím o rannom šminkovaní, ale o novom mejkape pre jeden byt. Žiadne zmeny v dispozícii, žiaden nový nábytok. Na nový imidž stačila „trocha farbičiek“ a zopár šikovných dizajnérskych trikov.


Občas stačí iný mejkap

237810
Daniel Veselský

„Môj prvý dojem z bytu bol v podstate príjemný,“ spomína Jasna. „Otvoril mi veľmi sympatický mladý pár, nábytok bol kvalitný a vkusný, kuchyňa dokonca veľmi pekná. Viac-menej všetko bolo celkom v poriadku. Tu nebolo potrebné meniť niečo nefunkčné alebo nepekné, skôr išlo o to, že sa domácim žiadala zmena.“ „Hlavne sme sa chceli zbaviť bielych stien. Bývame tu pár rokov a už sa tu žiadalo znova vymaľovať, ale bielu už sme rozhodne nechceli. Potrebovali sme zmenu, trochu to tu oživiť a zmodernizovať,“ dopĺňa Jasnu domáci pán, ktorý bol hlavným iniciátorom zmien. „Vlastne sa všetko začalo tým, že sme sa konečne odhodlali dať urobiť klimatizáciu. Zasekávalo sa len minimum vedení, väčšinu sme chceli schovať pod sadrokartón, takže bolo potrebné vymyslieť a zrealizovať nejaké sadrokartónové konštrukcie. A keď sme sa už odhodlali na jedno, tak sme si povedali, že sa pustíme aj do ostatného. Nakoniec sme sa rozhodli zveriť všetko do rúk odborníkov a oslovili sme Jasnu.“ Všetky veľké kusy nábytku teda ostali na svojom mieste a na Jasnu ostalo urobiť pomocou farebných tapiet a textilu nový mejkap trom izbám – obývačke spojenej s kuchyňou, spálni a pracovni. „Obývačka bola predtým ako výrazná slečna s perami narúžovanými sýto červenou farbičkou; teraz je z nej jemná distingvovaná dáma. Keďže všetok nábytok bol vybratý so vkusom, bola to pre mňa naozaj príjemná úloha,“ konštatuje dizajnérka.

 


Občas stačí iný mejkap

237809
Daniel Veselský

Oddelená kuchyňa…

Základné zariadenie interiéru ostalo na svojom mieste, jediná vec, ktorú Jasna naozaj odporúčala zmeniť, boli záclony a závesy: „V byte je kvalitný dyhovaný nábytok a veľmi pekná kuchyňa, ale záclony, ktoré tu boli pôvodne, nesiahali ostatnému zariadeniu ani po členky,“ vysvetľuje. „Textílie pritom vytvárajú pomerne veľké plochy, ktoré môžu interiér naozaj výrazne ovplyvniť – buď ho vyzdvihnú, alebo pokazia.“ Majitelia bytu teda pristúpili na to, že zainvestujú aj do textílií, čo pôvodne nezamýšľali. Ako prvú vybrala Jasna látku na japonské steny do obývačky a kuchyne. Z jej farebnosti potom vyplynuli farby stien hlavného obytného priestoru – mocca a belasá. V rovnakých nechali ušiť aj vankúše a poťahy na jedálenské stoličky. Ďalšiu významnú zmenu dojmu z priestoru majú na svedomí sadrokartónové konštrukcie. „Prekážalo mi, že kuchyňa nie je od obývačky oddelená aspoň vizuálne,“ hovorí domáci pán. Preto sa pokúsili opticky vyčleniť kuchyňu z jednotného priestoru veľkej miestnosti a využili na to tri prvky: Prvým je znížený sadrokartónový podhľad v kuchyni, ktorý je zároveň farebne odlíšený od stropu v obývačke. Tajnou úlohou podhľadu je tiež maskovať vedenia klimatizácie. Ďalšími „oddeľovačmi“ sú niková stena, ktorá vymedzila miesto pre jedálenský stôl na hranici kuchyne a obývačky, a krátka sadrokartónová stienka, ktorá ukončuje kuchynskú linku. Keď človek vchádza do obývačky, nepadne mu tak prvý pohľad na linku. „Nakoniec tu všetko našlo svoje miesto: Je jasné, čo je kuchyňa a čo obývačka a celok sa pritom nebije, stôl má svoju prirodzenú polohu a aj opticky je jasné, kam patrí. Sme radi, že to takto dopadlo,“ pochvaľujú si mladí manželia.

 

 

Jasna radí:
„Pri výbere farieb nepracujte so slovami, ale s obrázkami alebo vzorkami. Pomenovávanie farieb môže byť mätúce, pretože neexistuje dostatok slov pre toľko rôznych odtieňov, koľko je schopné rozlíšiť naše oko. Pod jedným slovom si potom môže každý predstavovať celkom inú farbu. Potvrdzujú to aj moje skúsenosti: Keď som napríklad do tejto obývačky odporúčala holubiu modrú, domáca pani sa zarazila. Evidentne si pod týmto slovom predstavila celkom inú farbu, než som mala na mysli. Na ďalšie stretnutie som priniesla vzorky látok a farieb, ukázala som, čo s čím sa bude kombinovať a môj výber sa obom manželom veľmi páčil. Znovu sa mi potvrdilo, že nemám farby pomenovávať. Farby sa musia ukazovať.“

…a pripojená pracovňa


Občas stačí iný mejkap

237811
Daniel Veselský

Dvere medzi obývačkou a pracovňou bývajú väčšinou otvorené, preto mladí manželia chceli, aby sa tieto dve miestnosti trochu viac opticky prepojili. Aby izby spolu ladili a zároveň bolo jasné, že netvoria jeden celok, spája ich jediná farba – farba bielej kávy. V nej je obývačková stena pri pracovni aj prúžky na tapete v pracovni. Tá však na rozdiel od obývačky nie je v pokojnej béžovo-modrej, ale v sviežej béžovo-zelenej farebnej kombinácii. Pracovňu doplnili ešte vankúše a rímske rolety zladené s pruhovanou tapetou. „Teší ma, že pracovňu, ktorá sa predtým zdala byť akoby mimo diania, teraz človek vníma ako súčasť obývačky. Je to najmä vďaka farebnému prepojeniu prostredníctvom pásikavej tapety, ktorú vidno cez otvorené dvere,“ vysvetľuje Jasna. „Bytu celkovo veľmi pomohlo aj dôkladné upratovanie – všetky čačky, čo sa v interiéri rokmi nazbierali, zmizli, domáci ponechali len pár vybraných kúskov. Nábytok, ktorý je v obývačke aj v spálni naozaj pekný, tak dostal priestor na to, aby vynikol,“ uzatvára dizajnérka.

Elektorinštalácia, konštrukcie zo sadrokartónu, maľovanie: EuroBusinessInterier, www.rekonstrukcie.com
Textílie a tapety: JasnaDesign, www.jasnakrasna.sk
Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: byt na mieru návrh interiéru
Zdieľať článok

Diskusia