
Ako zariadiť veľkú obývačku
Mnohých trápi malá obývačka, ale čo s tou veľkou? Priestor treba dobre rozčleniť na niekoľko zón. Dopredu porozmýšľajte, čo vám nesmie chýbať. Máte veľkú rodinu alebo organizujete časté návštevy? Zriaďte si veľký jedálenský kút. Radi hráte spoločenské hry? Vytvorte si hrací kútik. Potrebujete občas pracovať z domu? Rozvrhnite si, kam postavíte pracovný stôl.
veľká obývačka s kobercom
House Doctor
Vo veľkej obývačke môžete vytvárať samostatné zóny, ktoré podporíte osvetlením, ale aj kobercami. Koberec by mal mať takú veľkosť, aby sa naň zmestilo celé obývacie centrum – všetok nábytok, ktorý naň patrí. Niekedy postačí, aby na koberci stáli predné nohy tých najväčších kusov nábytku. Vo veľkých miestnostiach môžete vymedziť aj samotný tok, tzv. cestu. Vtedy použite väčšie koberce, ktoré ju ohraničia.
Umiestnenie a logická nadväznosť
Obývačka by mala spravidla nadväzovať priamo na predsieň a súčasne by mala byť prepojená s kuchyňou alebo so záhradou či balkónom. Aktuálne je preferovaný otvorený denný priestor, ktorý spája obývaciu izbu s kuchyňou. V jej blízkosti nie je vhodné umiestňovať kúpeľňu, WC ani malé hospodárske a technické miestnosti, napríklad práčovňu či garáž. Ideálne je situovať ju na slnečnú stranu – juh, prípadne juhozápad či západ.{R1}
Pri zariaďovaní obývačky platí, že zóny vyhradené na činnosti, ktoré spolu súvisia, by na seba mali logicky nadväzovať – knižnica by mala byť umiestnená v blízkosti relaxačného alebo pracovného kútika, jedálenský stôl zasa pri príborníku. Dôležité je zabezpečiť, aby jednotlivé komunikačné zóny boli priechodné.
zelená sedačka
TINE K HOME
Veľký nábytok, veľké rastliny, veľké doplnky. Nie je nič lepšie pre veľkú obývačku. Veľké veci nebudú pôsobiť strateno a nevýrazne. Nebojte sa použiť nadrozmerné obrazy, tie s klasickými rozmermi by tu zanikli. Rastliny môžu siahať od zeme pokojne až do dvoch metrov.
obývačka so sedačkou
H&M
Vysoké stopy. Aj tie patria k veľkým obývačkám. Na zútulnenie celého priestoru pracujte s farbami, vzormi a obloženiami. Strop môžete opticky znížiť, keď namaľujete steny jednou farbou a strop zase neutrálnou bielou. Dobré je nemaľovať steny až po strop. Nechajte 20 až 30 cm lištu rovnakej farby, akou máte namaľovaný strop. Vďaka tomu bude vaša izba vyzerať útulnejšie a príjemnejšie.
TEXT: MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom