Zdroj: LINDSAY BROOKE DESIGN

Ako si zariadiť praktickú obývačku, v ktorej sa budete cítiť príjemne?

15. 04. 2021
Zdieľať

Obývacia izba by mala byť skutočnou esenciou domova. Mala by byť miestom, kde radi relaxujete, kde načerpáte novú energiu, kde si môžete užiť pohodlie a stráviť pekné chvíle s rodinou a priateľmi.

Obývačka je obvykle najväčšou miestnosťou v byte alebo dome, v nových dispozíciách je často riešená ako otvorený denný priestor s viacerými funkciami. Dôležité je pritom vytvoriť logické nadväznosti medzi jednotlivými zónami určenými na stolovanie, zábavu či sledovanie televízie. Zariadenie obývačky, jedálne a kuchyne by malo zároveň zachovávať kontinuitu aj v dizajne.

Retro obývačka

Zdroj: WESTWING

Základom pri vytváraní pohodlného priestoru je správne umiestnenie nábytku a tiež dizajn, ktorý je ergonomický a ideálne aj multifunkčný. Trendom je minimalistické riešenie úložných priestorov, ťažisko tak spočíva na pohodlnom sedacom nábytku.

Vybavenie musí byť, samozrejme, nielen praktické, ale aj estetické – farby, materiály či vzory majú dotvárať atmosféru miesta, v ktorom sa cítite dobre. Pocit pohody a harmónie spoľahlivo navodia napríklad prírodné alebo neutrálne odtiene, ale aj jemné pastelové farby. Dôležité sú i kvalitné materiály a príjemné línie nábytku.

Schéma obývačky

Tzv. prúdnice, teda komunikačné línie vo voľnom priestore medzi nábytkom, by mali v obývačke umožňovať plynulý a bezproblémový pohyb. Mali by byť teda priame, čo najkratšie, v miestnosti by ste nemali nič zbytočne obchádzať. Zdroj: Lucia Mészárová

Atmosféra. Veľmi dôležitú úlohu hrajú v obývačke dekorácie, ktoré ju zútulňujú a vytvárajú atmosféru domova. Kompozíciou jednotlivých prvkov, ich farbou a materiálom pritom možno interiér harmonizovať alebo doň vniesť dynamiku.

Prečítajte si tiež
Ergonómia kuchyne: Ako si naplánovať a zariadiť pracovný priestor

Priestor spoľahlivo zútulnia hlavne textílie – závesy, koberce, vankúše či deky. Rovnako účinné sú pri dotváraní atmosféry aj kvety a interiérová zeleň. Príležitosti na dekorovanie poskytujú steny, otvorené police, konzolový stolík či krbová rímsa.

Obývačka v tmavých farbách

Pohodlie aj zaujímavý dizajn ponúka sedačka značky HOM’IN, ktorá navodí luxusnú atmosféru. Bezchybne ju dotvoria aj elegantné kovové regály značky CarryHome. Zdroj: XXXLutz

Schéma umiestnenie tv

Televízor by mal byť umiestnený tak, aby bol stred obrazovky vo výške očí sediaceho človeka, teda asi 120 cm nad zemou. Zdroj: Lucia Mészárová

Schéma umiestnenie tv

Vhodná vzdialenosť od televízora závisí od rozmeru uhlopriečky obrazovky. Dnes je trendom mať veľkú obrazovku, čo však automaticky neznamená aj lepší zážitok z jej sledovania. Pri výbere ideálnej veľkosti treba zohľadniť aj kvalitu rozlíšenia, veľkosť a tvar miestnosti a jej zariadenie. Zdroj: Lucia Mészárová

Variabilita. Je praktické, ak je zariadenie obývačky multifunkčné a variabilné – keď napríklad môžete vymeniť  konferenčný stolík za veľký otoman či taburet a získať tak ďalšiu možnosť sedenia. Variabilitu by malo ponúkať aj osvetlenie – okrem hlavného centrálneho by ste mali mať možnosť vytvárať aj ďalšie svetelné scény s využitím priameho či nepriameho osvetlenia. Kombináciou svietidiel tak dodáte interiéru ďalšiu dôležitú vizuálnu kvalitu.

Prečítajte si tiež
Čo sa dá v interiéri pomocou farby skryť, zdôrazniť či rozdeliť
06_Mobelix_18770866-01-M005

So správne zvoleným nábytok a doplnkami bude obývačka vzdušná, praktická a zároveň útulná. Šikovnou voľbou je napríklad kreslo Wolke za 149 €. Zdroj: Mobelix

Rôzne možnosti na usporiadanie sedenia

Pri výbere sedačky je nutné brať do úvahy viacero faktorov: dizajn, pohodlie, farbu, materiál, rozmery, tvar a cenu. Keďže dnes je obvyklé orientovať sedenie na televízor, najčastejšou voľbou býva zostava v tvare L. Z veľkosti sedačky by mala vychádzať aj veľkosť a tvar konferenčného stolíka, resp. príručných stolíkov. Optimálne je, ak každý, kto sedí na sedačke, dočiahne aj na stolík. Preto sa najmä pri väčších sedeniach používajú zostavy dvoch alebo viacerých príručných stolíkov.

Schéma obývačky umiestnenie

Zdroj: Lucia Mészárová

Prečítajte si tiež
Aké sú najväčšie chyby Slovákov pri zariaďovaní obývačiek?

Ing. arch. Lucia Mészárová

architektka, zakladateľka a lektorka školy interiérového dizajnu Design Academy

www.designacademy.sk

Text a schémy: Lucia Mészárová, redakčne upravila Erika Kuhnová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Obývacia izba
Tagy: ergonómia nábytok do obývačky sedačky
Zdieľať článok
Zelená linka funguje už tri roky, vďaka nej sa odstránilo 181 nelegálnych skládokASB.sk

Zelená linka funguje už tri roky, vďaka nej sa odstránilo 181 nelegálnych skládok

Stonkový zeler v sebe ukrýva množstvo vzácnych vitamínov. Už ste ho zaradili do svojho jedálnička?Záhrada

Stonkový zeler v sebe ukrýva množstvo vzácnych vitamínov. Už ste ho zaradili do svojho jedálnička?

Modro-zelená infraštruktúra v Škandinávii: Ako sa industriálne mesto Malmö premenilo na ekologickejšieASB.sk

Modro-zelená infraštruktúra v Škandinávii: Ako sa industriálne mesto Malmö premenilo na ekologickejšie

Ačokča láka na jednoduché pestovanie a vysoký výnos: Čo vedieť o „paprikouhorke“?Urob si sám

Ačokča láka na jednoduché pestovanie a vysoký výnos: Čo vedieť o „paprikouhorke“?

Diskusia