Priestor pre deti – spánok, hra, škola
Deťom sa veľmi páčia podkrovné priestory pod strechami domov. Toto prostredie je primerané ich vzrastu, je to akýsi domček na mieru. Deti sa cítia naozaj doma pod ochranou strechy, ktorú si s veľkou fantáziou vizualizujú. Pod strešnými sklonmi majú pocit, že sú v stane, rady tu žijú a hrajú sa.
Keď sa rodina nasťahuje do bytu, ktorý má niekoľko úrovní, priestory vo vyšších úrovniach zväčša pripadnú deťom. Prízemie je – okrem výnimočných a atypických prípadov – vyhradené rozličným formám spoločenského života. Často sa sem umiestňuje kuchyňa, jedáleň, obývacia izba, miestnosť s televízorom či hudobný salón. Je to spoločenský priestor, kde sa prijímajú návštevy a býva rušno, keď rodina spoločne stoluje alebo trávi večer v spoločnosti priateľov.
Pre deti a rodičov je vhodné a užitočné, aby sa ich súkromné miestnosti nachádzali ďalej od najväčšieho zdroja hluku v dome, hoci priestory pre mladšie deti je lepšie situovať bližšie k priestorom spoločného pobytu rodiny, aby boli pod dohľadom. Dnes si však už rodičia nemusia robiť starosti s kontrolou detí, lebo do bytu môžu nainštalovať snímače pohybu, aby zistili, či deti spia. Starším deťom sa dokonca určitý odstup od rodičov páči, dáva im pocit väčšieho súkromia v ich malom kráľovstve. Ak tvoria bývanie dokonca tri úrovne, priestory rodičov je výhodné vsunúť medzi úroveň vyhradenú na spoločenský život a úroveň určenú deťom.
Keď v podkroví bývajú deti, jeho nevýhody sa zmenia na vítané prednosti. Výška pod zošikmením prestane byť problémom a pre najmenších sú tieto priestory veľmi príťažlivé. Nízke skrinky sú prispôsobené veku malých obyvateľov, zatiaľ čo posteľ a pracovný stôl sa zmestia pod strešné zošikmenie s malou svetlou výškou. Odporúčaná podlahová plocha detskej izby s rovným stropom je pre jedno dieťa minimálne 8 m2. Pri zošikmenom podhľade nad časťou pôdorysu je vhodné zväčšiť podlahovú plochu aspoň na 10 m2. Pôvodná podlahová plocha detskej izby pre dve deti s rozlohou 12 m2 by sa mala pri šikmom podhľade zväčšiť na 15 m2.
Väzné trámy drevenej konštrukcie krovu sa môžu využiť na vytvorenie originálnych, priestranných postelí, ktoré sa umiestnia vo zvýšenej polohe nad podlahou, teda nad trámami, alebo na vytvorenie úložného priestoru na hračky. Ak sa strešné okno nachádza veľmi vysoko, vidno z neho iba oblohu; túto nevýhodu môže odstrániť strešné okno umiestnené maximálne 1200 mm nad podlahou alebo veľké okno osadené v štíte domu alebo vikier.
Herňa
Vo veľkom dome je zvyčajne podkrovie určené na detské hry. Malo by tu byť niekoľko skriniek na odkladanie hračiek – účelné sú otvorené police a skrine s dvierkami –, ale dôležité je, aby zostalo čo najviac voľného priestoru. Fantázii sa medze nekladú: ak je svetlá výška dostatočne veľká, na väznicu alebo krokvu možno zavesiť hojdačku či povrazový rebrík. Vtedy je vhodná mäkká a odizolovaná podlaha alebo aj gymnastické žinenky.
Oddelené spanie a pracovný kút
Keď je v podkroví spálňa, z priestoru na hranie sa vyčlení miesto na posteľ a pracovný stôl. Zariadenie sa prispôsobí výške danej dispozíciou priestoru, ale aj veku detí, ktoré budú v podkroví bývať. Malé deti si rýchlo zvyknú na nízky sklon strechy. Priestory s malou výškou sa im páčia, cítia sa v nich príjemne a vytvoria si tu rozprávkovú ríšu podľa svojich predstáv. Dospievajúce deti uvítajú ateliérový štýl, ktorý možno vytvoriť, ak je v podkroví dostatočná výška na vybudovanie medziposchodia.
Na ležanie a sedenie stačí menšia výška, preto posteľ i písací stôl bez ohľadu na vek obyvateľa podkrovia možno umiestniť pod zošikmením s podobnými parametrami ako v spálni alebo pracovni pre rodičov. Nemožno zabúdať, že syn či dcéra už ako dvanásťroční môžu merať 1,7 m.
Trocha poriadku…
V detskej izbe je veľmi dôležité pri navrhovaní nábytku s úložnými priestormi praktické hľadisko. Zošikmenia či veľké výšky sa využívajú podľa konfigurácie priestoru, pričom skosenia väčšmi vyhovujú bežnému životu detí. Policový nábytok je dôležitou súčasťou všetkých detských izieb. Deti majú veľa záujmov, ale malú motiváciu upratovať. Nemajú prirodzený zmysel pre poriadok, preto by sme im mali upratovanie uľahčiť a navrhovať jednoduché riešenia a praktický nábytok, s ktorým sa ľahko manipuluje. Nemali by sme používať nekĺzavé zásuvky, nábytkové kolieska, ktoré sa nekrútia, a zadierajúce sa dvere by sme mali opraviť. Nemožno zabudnúť na kútik na odkladanie kníh, hračiek a oblečenia. Problémy s úložnými priestormi vyrieši jednoduchý šatník na detské oblečenie, umiestnený pod zošikmením v mieste nedostatočnej podchodnej výšky.
Priestory pod zošikmením
Pri kombinácii nadmurovky s výškou 0 až 1100 mm a sklonu strešných rovín menšieho než 45o sa plocha vymedzená touto hranicou ešte nezapočítava do podlahovej plochy bytu, ale možno ju mnohorako využiť: dá sa sem umiestniť zabudovaný alebo voľne stojaci skrinkový nábytok, zabudovať výsuvná posteľ, prípadne môže znížený priestor zostať voľný.
Ukážky účelného využitia podkrovných priestorov s malou svetlou výškou na vytvorenie zabudovaného chladného a nezatepleného úložného priestoru (alt. 1) alebo umiestnenie premiestniteľného skrinkového nábytku (alt. 2) či drážky pre posuvné lôžko (alt. 3). Všetky tieto príklady sa dajú dobre uplatniť v spálňach detí aj dospelých. Schémy znázorňujú aj polohu úprav zateplenia týchto priestorov. |
Naopak pri výške nadmurovky nad 1300 mm a sklone strechy väčšom než 45o vzniká príliš veľký obstavaný priestor. Ak máme v takomto priestore detskú spálňu, môžeme tu postaviť medzistrop, akúsi galériu so zábradlím a s podchodnou výškou menšou, ako je minimálna odporúčaná výška 2500 mm, ale musí mať najmenej 2100 mm. Tento priestor možno využiť pre deti ako herňu alebo pracovný kútik.