Kam nechodí slnko, tam pomôže solárium

02. 03. 2007
Zdieľať

Nielen snaha zachovať si hnedosť uplynulého leta, chuť opáliť sa ešte pred prichádzajúcim letom či príprava pokožky pred ostrým slnkom v južnejšie položených krajinách, alebo dokonca ostych ukázať sa vo svojej belosti medzi ostatnými hnedými telami nás ženú do solária. Dôvodom pre takýto druh „slnenia“ môžu byť aj zdravotné účinky solárií.

Na návštevu solária sú zimné mesiace ako stvorené. V tomto čase nepreniká do našich zemepisných šírok a „bežných“ nadmorských výšok skoro nijaké UV žiarenie a okrem toho chodí väčšina z nás do práce i z práce za tmy, a tak nemáme možnosť počas dňa načerpať ani tú trošku slnka. Dni bez slnečných lúčov však nemajú vplyv len na farbu pokožky, ale aj na naše zdravie.

Pôsobenie UV-žiarenia


Kam nechodí slnko, tam pomôže solárium

82137

UV-žiarenie ovplyvňuje v našom tele množstvo procesov. Ak sa dostane na pigmentotvorné bunky (melanocytózy), ktoré sa nachádzajú hlboko v pokožke, začnú s tvorbou farebného pigmentu – melanínu, ktorý nám zabezpečuje požadovanú hnedosť. Produkciu farbiva melanínu môže vyvolať UVA i UVB žiarenie. O správne hnedú pleť sa však stará iba UVA-žiarenie, pričom pomocou kyslíka z krvi zafarbuje pigmentové zrná na ich ceste pri rozvetvovaní sa pigmentových buniek.

Účinnú ochranu pred úpalom tvorí tzv. svetelný prah, narastajúce zhustenie vrchnej vrstvy kože, ktoré aktivuje výlučne UVB-žiarenie. Tak sa dá pomalým zvykaním na UVA a UVB-žiarenie dosiahnuť ochrana kože pred slnkom až do faktora štyridsať – podľa typu kože. Tento individuálny ochranný faktor žiarenia zodpovedá číslam, ktoré nachádzame na opaľovacích krémoch. Udáva nám, o aký faktor sa predlžuje čas, ktorý môžeme stráviť na slnku bez toho, aby sa poškodila.

Vitamín D3

Okrem tejto ochrany pred slnečným žiarením však má UVB- žiarenie aj celkom zvláštny význam pre naše zdravie. Ak sa dostane na hornú vrstvu kože, tvorí sa v nej vitamín D3. Tento je aj napriek svojmu názvu hormón, bez ktorého by sa v kostiach neukladal vápnik prijatý výživou. Menej známe je, že vitamín D3 chráni aj pred rakovinou prsníkov a hrubého čreva. Okrem toho má UVB-žiarenie za následok zvýšenú produkciu určitých imunitných buniek, fagocytóz, ktoré ničia baktérie a vírusy, takisto zlepšuje vlastnosti tečenia krvi, čím odbremeňuje srdce a krvný obeh.


Kam nechodí slnko, tam pomôže solárium

82138

Nie je teda nijaký zázrak, ak v letných mesiacoch len zriedkakedy trpíme nádchou – koniec koncov UV-svetlo aktivuje náš imunitný systém. Dramatické je však spájanie UV-svetla s rakovinou. Rozličné štúdie ukázali, že so vzrastajúcou vzdialenosťou od Ekvádoru narastajú aj smrteľné prípady následkom rakoviny prsníkov a hrubého čreva. Tiež v mestách a územiach krajiny, ktoré sú často pod hustou dymovou clonou, je zvýšená úmrtnosť na tieto formy rakoviny. Spojovacím článkom je UVB-žiarenie.

Možno povedať, že v koži toho, kto prijíma málo UVB-žiarenia, sa tvorí len málo vitamínu D3, ktorý má veľký význam na ochranu pred rakovinou, a tým u neho stúpa i riziko rakoviny.

Soláriá a rakovina

Ako to však vyzerá s rizikom rakoviny kože vyvolanej soláriom? Nevyvolá znova pozitívne efekty? Naopak, ak by toto riziko existovalo, bol by podľa výpočtov amerických vedcov počet tých, ktorí zomierajú na rakovinu kože, niekoľkonásobne menší ako počet tých, ktorých UVB-svetlo chráni pred inými druhmi rakoviny. Ďalším významným dôvodom, prečo neexistuje toto riziko, je v konštrukcii solária. Slnko nám pri bezoblačnej oblohe na obed v júli vysiela zhruba 0,4 miliwatty UVB-žiarenia na centimeter štvorcový (mW/cm2), UVA-žiarenie asi okolo 5 mW/cm2. Pomer je teda 1:12,5. Ten, kto si počas tohto júlového obeda ľahne na slnko bez ochranných opaľovacích prostriedkov a bez predchádzajúceho opálenia, dostane dosť rýchlo úpal. Zodpovedné je za to UVB-žiarenie.


Kam nechodí slnko, tam pomôže solárium

82134

Vo väčšine dnešných solárií je pomer medzi UVB a UVA – podľa typu prístroja – asi 1 ku 200. To znamená, že podiel „opaľovacieho žiarenia“ je mizivo nízky oproti UVA, ktoré ovplyvňuje hnednutie. Napriek tomu však toto množstvo stačí na to, aby sa spustili pozitívne zdravotné procesy (syntéza vitamínu D3) a aby sa pri pravidelnom ožarovaní vytvoril ešte aj ochranný svetelný prah.

Jeden z vedúcich fotobiológov, profesor Michael Holick z Univerzity Boston, preto radí všetkým, ktorí musia prezimovať v našich šírkach, aby si raz až dvakrát do týždňa nabrali „slnka zo zásuvky“.

Kožné choroby

UVB-svetlo sa používa aj na terapiu kožných chorôb, ako je lupienka (psoriáza) a neurodermitída (zdĺhavý ohraničený svrbivý zápal kože) s úspešnosťou asi deväťdesiat percent. Profesor Friedrich Schrőpl, dermatológ a expert na fototerapiu, hovorí: „UVB-ožarovanie v týchto terapeuticky používaných prístrojoch je oveľa vyššie ako ožarovanie vo verejných soláriách, dokonca ešte vyššie ako na prirodzenom slnku. Napriek tomu počas mojej činnosti v nemeckej klinike pre diagnostiku, kde sa pod mojím vedením vykonalo 330 tisíc ožarovaní, sa nevyskytol nijaký prípad rakoviny kože. To isté platí pre kliniku v Bad Bentheime, kde sa doteraz ožarovalo 60 tisíc pacientov“.


Kam nechodí slnko, tam pomôže solárium

82135

Napriek tomu platí, že pri návšteve solária je potrebné dodržiavať určité dôležité zásady. Ten, kto nechce len zhnednúť, ale súčasne by chcel mať osoh aj z iných pozitívnych účinkov UV-žiarenia, by sa mal najskôr opýtať, či prístroje príslušného solárneho štúdia poskytujú UVB-žiarenie. V niektorých prístrojoch sa totiž podiel tohto žiarenia kompletne prefiltruje, respektíve lampy ho vôbec neprodukujú.

Dobré a zlé solárium

Pravidelná štátna kontrola solárnych štúdií doteraz neexistuje. Zdravotnícke úrady si vezmú na mušku soláriá len vtedy, ak sú predložené konkrétne sťažnosti, napríklad v súvislosti s hygienou. Avšak podľa čoho možno zistiť, či konkrétne solárne štúdio patrí k tým dobrým?

Dôležité je poradenstvo. Ak vám prevádzkovatelia nevedia alebo nechcú podať nijaké informácie, napríklad čo sa týka svetelného spektra prístrojov, trvania opaľovania alebo obsluhy a používania ochranných okuliarov – zabudnite na nich. Takisto je veľmi dôležitá hygiena. Každá lavica by sa mala po každom použití dôkladne vydezinfikovať – opýtajte sa alebo všímajte si to sami.


Kam nechodí slnko, tam pomôže solárium

82136

Štítky s údajmi o zaradení do typu kože musia byť umiestnené na viditeľnom mieste. K zvláštnej opatrnosti vyzývajú odborníci pri štúdiách na mince. Tu je riziko zvlášť veľké, pretože chybné trubice sa nevymieňajú, čím stúpa riziko úpalu. Okrem toho často chýbajú kontaktní partneri pri problémoch s obsluhou alebo pri iných otázkach, pričom aj hygiena môže byť problematická.

Po návšteve solária

Presne tak, ako po opaľovaní sa pod holým nebom, by ste mali venovať trochu pozornosti svojej pokožke aj po návšteve solária. Keďže sa koža následkom UV-lúčov vysušuje, treba jej vrátiť potrebnú vlhkosť. Na to sú vhodné krémy alebo telové mlieka s vysokým podielom vody, respektíve špeciálne výrobky po opaľovaní. Ten, kto má aj za normálnych okolností veľmi suchú pokožku, si môže vybrať výrobok s vyšším podielom tukov. V prípade pochybností konzultuje výber s kožným lekárom alebo kozmetičkou.

Poskytnite svojej pokožke po opaľovacom programe desiatich až dvanástich ožarovaní pauzu odpočinku asi štyri týždne. Predovšetkým ľudia s bledou pokožkou by si mali uvedomiť, že ich štruktúra kože nie je „stavaná“ na trvalú hnedosť.






Pravidlá správneho používania solária



  • Aby sme získali skutočnú ochranu (svetelný prah) pred opaľovaním na skutočnom slnku, je potrebné, aby sme sa štyri až šesť týždňov pravidelne opaľovali v soláriu (dbať na podiel UVB!).


  • Niektoré lieky môžu mať za následok silnejšiu reakciu kože na lúče. Sem patria napríklad antikoncepčné tabletky, antibiotiká, psychofarmaká, antialergické prostriedky, ale aj niektoré lieky na srdce – prečítajte si príbalový lístok a v prípade pochybností konzultujte s lekárom.


  • Kozmetické prostriedky (parfémy, dezodoranty, telové mlieka, make-up) môžu pri pôsobení UV spôsobiť alergické reakcie kože – najlepšie je odstrániť ich dve až tri hodiny pred opaľovaním.


  • Príliš časté alebo príliš dlhé opaľovanie pod umelým slnkom môže mať – takisto ako pri prirodzenom slnečnom žiarení – za následok predčasné starnutie kože s tvorbou vrások a vysušovaním. Zodpovedným za to je v prvom rade UVA-žiarenie.


  • Ak začne koža počas opaľovania červenať a svrbieť, zväčša to vyvolalo teplo vyžarované z lámp. Takýto takzvaný tepelný erytém rýchlo ustúpi, ak sa telo ochladí. Pri nasledujúcom opaľovaní by ste mali skrátiť čas opaľovania a zabrániť poteniu. Ak však sčervenanie a svrbenie začne až po opaľovaní, ide pravdepodobne o úpal – aj v tomto prípade ležte na lavici kratšie.


  • Nezabudnite si nikdy nasadiť ochranné okuliare, inak hrozí nenapraviteľné poškodenie zraku. Okuliare sú predpísané aj v medzinárodných ustanoveniach pre umelé UV-ožarovanie.

Kategória: Relax
Tagy: solárium
Zdieľať článok

Diskusia