Malý radca pre majiteľov vnútorných bazénov
Máte v dome vnútorný bazén a chcete, aby vám slúžil čo najdlhšie? Pripravili sme pre vás niekoľko malých, ale užitočných rád.
Vnútorný bazén nie je len luxus, ale aj podpora zdravého životného štýlu. Plávanie patrí medzi športy, ktoré priaznivo pôsobí na jednotlivé partie tela a nemožno ho nahradiť žiadnou inou aktivitou. Vodné prostredie má tiež pozitívny vplyv na krvný obeh, znižuje frekvenciu tepu a harmonizuje dýchanie. Ak teda patríte k majiteľom vnútorného bazénu, starajte sa o svoju „vodnú investíciu“.
Bezpotrubná filtrácia je výhra
Pokiaľ sa rozhodujete či mať vnútorný bazén, určite sa neobávajte veľkých stavebných úprav – vnútorný bazén je možné bez problémov inštalovať do už postaveného domu. Výhodou je, že vďaka odborníkom zo spoločnosti Desjoyaux si môžete vybrať tvar bazénu aký len chcete. Pôvodom francúzska firma totiž využíva patent samonosnej konštrukcie z tzv. strateného debnenia, umožňujúci postaviť železobetónový bazén prakticky akéhokoľvek tvaru, takmer kdekoľvek, a to aj v minimálnych priestoroch alebo na poschodí. Vďaka druhému patentu – bezpotrubnej filtrácii si nemusíte lámať hlavu s kopaním a inštaláciou potrubných rozvodov. Bazénový skelet je maximálne kompaktný, má oveľa vyššiu životnosť, je stavebne rýchlo realizovateľný a odpadá riziko úniku vody.
Teplo aj v zime
Ohrev vody v bazéne možno zaistiť štyrmi spôsobmi. A to prostredníctvom elektroohrevu, cez výmenník (plyn) alebo pomocou tepelného čerpadla. Existuje aj tzv. solárny ohrev, ktorý sa však v našich klimatických podmienkach dá používať väčšinou iba ako doplňujúci.
Ideálna vlhkosť v priestore okolo bazéna je 60 až 70 %, čo je tzv. relatívna vlhkosť. Nad 80 % vlhkosti vzduchu by vás už obťažovali rôzne huby a v situácii pod 50 % dochádza k nadmernému vyparovaniu vody. V oboch prípadoch by vás čakali zbytočné výdavky, či už na odvlhčenie priestoru, alebo za vodu s drahými chemikáliami, ktorú je nutné často dopĺňať.
Maličkosti, ktoré vám ušetria veľké peniaze
Odborníci rozhodne odporúčajú vnútorný bazén zakrývať. Veľa laikov sa domnieva, že to v prípade vnútorného bazéna nie je nutné a problematika zakrývania sa týka len vonkajších bazénov. To však nie je pravda. Ako hovorí Rudolf Pejša z firmy Bazény Desjoyaux, je známe, že zakrytím vnútorného bazéna možno ušetriť až 30 – 40 % spotreby energií. „Nejde ani tak o nečistoty, ale keď bazén zakryjete, voda sa z neho bude o poznanie menej odparovať. Nebudete ju musieť tak často dopúšťať a dopĺňať drahé chemikálie. Ušetrite tiež energiu na odvlhčenie – odvlhčovač bude v chode oveľa menej, a teda aj dlhšie vydrží.“
Hovoríte si, že z bazéna sa predsa nemôže odpariť až tak veľa vody? V tom prípade sa mýlite. Napríklad z bazéna o rozmeroch 8 x 4 metre, vyhrievaného na 24 – 28 °C a s teplotou priestoru 25 – 29 °C sa za hodinu vyparí 4 – 6 litrov vody! Teda pol vedra. V prípade malého masážneho bazéna o rozmeroch 2 x 2 metre, ohriateho na 35 °C, je odpar približne 2 litre za hodinu. Okrem zakrytia bazéna je potrebné dohliadať aj na správny pomer teploty vody a vzduchu. Teplota vzduchu by mala byť o 1 až 2 °C vyššia.
Aký typ zakrytia bazéna zvoliť?
„Ideálnym sa javí lamelové zakrytie, je praktické a pekné na pohľad. Veľmi kvalitné je i penové zakrytie, a to jednak pre svoje izolačné vlastnosti, jednak pre antibakteriálnu úpravu. Najlacnejšou možnosťou zakrytia je tzv. bublinkové, ktoré však nepôsobí príliš esteticky. Ide totiž o jednoduchú fóliu s bublinkami, ktorá pripomína obalové materiály krehkých vecí,“ radí Rudolf Pejša.
Pokiaľ odchádzate napríklad na dvojtýždňovú dovolenku, možno po zakrytí bazéna znížiť teplotu vzduchu trebárs na 22 °C a výrazne tak ušetriť peniaze. Voda pod plachtou sa takmer neodparuje, udrží relatívne príjemnú tepotu a po návrate stačí len mierne prikúriť a hurá do vody.