Zdroj: Jezírka Banat

Bazén alebo záhradné jazierko? Zhrnuli sme výhody a nevýhody oboch riešení

10. 05. 2022
Zdieľať

Čo nás vedie ku kúpaniu vo vlastnej záhrade? Napríklad naše deti, predstava o plávaní v kedykoľvek dostupnej zdravej vode bez chlóru alebo túžba po väčšom súkromí.

Rodinná diskusia na túto tému sa väčšinou skončí pri otázke, či na tento účel vybudovať bazén alebo jazierko. Ako pred každým iným rozhodnutím, aj v tomto prípade je dobré najprv získať všetky dostupné informácie nielen o stavbe a prevádzke, ale aj o následnej údržbe. Oslovili sme preto firmu Jezírka Banat, ktorá má dlhoročné skúsenosti s realizáciou záhradných jazierok. Keďže obidva varianty majú podľa nich svoje za aj proti, pokúsili sme sa ich pre vás zhrnúť.

Prečítajte si tiež
Ako si rozumne rozvrhnúť terasu, bazén či kozub?

Bazén

Výhody v porovnaní s kúpacím jazierkom

+ stavba je rýchlo hotová
+ umiestnenie bazénovej techniky vrátane filtrácie vyžaduje iba malý priestor
+ väčšina bazénov je cenovo prístupnejšia
+ vďaka sezónnemu využitiu sú náklady na prevádzku nízke
+ je síce nutné používať chlór a ostatnú bazénovú chémiu, tým sa však zároveň neporovnateľne zjednodušuje údržba a znižuje jej časová náročnosť
+ menšia spotreba vody pri prevádzke
+ voda je stále čistá, takmer bez zvírených usadenín
+ bazén dokáže navrhnúť aj realizovať každá odborná firma

Bazén v záhrade

Zdroj: iStock

Nevýhody v porovnaní s kúpacím jazierkom

– kúpanie v chlórovanej vode
– neprirodzene pôsobiaca modrá vodná plocha v záhrade
– voda nevyhovuje alergikom a ľuďom trpiacim ochoreniami kože
– pri zazimovaní krycia plachta a znížená hladina vody hyzdia záhradu

Prečítajte si tiež
Koľko miesta na pozemku potrebuje bazén?

Kúpacie jazierko

Výhody v porovnaní s bazénom

+ vodná plocha vyzerá v záhrade po celý rok prirodzene a dopĺňa ju aj esteticky
+ v správne realizovanom jazierku je voda čistá, biologicky živá, bez akýchkoľvek chemických prípravkov
+ voda nespôsobuje ťažkosti alergikom a ľuďom trpiacim ochoreniami kože
+ jazierkom možno realizovať svoje sny a predstavy, oživiť záhradu a obohatiť ju o vodný prvok. Či už sa v jazierku kúpete alebo nie, jeho začlenenie do záhrady prináša veľa možností trávenia voľného času v jeho okolí – pri prírodnej vodnej hladine sa predsa len lepšie odpočíva a relaxuje než pri bazéne
+ zlepšuje mikroklímu záhrady
+ jazierko je vítaným zdrojom vody pre hmyz a domáce zvieratá

Ak sa zmesti alebo namiesto 03_IMG_6124

Zdroj: Jezírka Banat

Nevýhody v porovnaní s bazénom

– jazierko vyžaduje pravidelnú údržbu
– filtrácia a jazierková technika potrebujú pomerne veľa miesta
– nákladnejšie technológie aj nároky na prevádzku
– vysávanie a nutné čistenie filtra zvyšuje spotrebu vody
– všetky povrchy pod vodnou hladinou sú klzké, pretože ich pokrýva tenký biofilm
– hoci je voda na pohľad priezračná, pri kúpaní sa jej pohybom zvíria drobné čiastočky, ktoré síce takto lepšie odchádzajú do filtrácie, no citlivejším ľuďom môžu prekážať

Samočistiace jazierko – pravda alebo mýtus?

„Rybníky a vodné nádrže sú založené na spodnej vode. Pri jazierkach, kde je použitie fólie absolútne nevyhnutné, je čistá voda zaistená pomocou filtračného systému, ktorý musí byť správne navrhnutý. Aj keď máte okraje jazierka husto zarastené bahennými rastlinami, nestačia odčerpávať ohromné množstvo živín a nahradiť tým filtráciu. Rastliny naplno ‚pracujú‘ zhruba šesť mesiacov, potom prichádza šesť mesiacov odpočinku, počas ktorých odumreté listy a stonky vo vode, naopak, zahnívajú a zhoršujú jej kvalitu. Rastlinné čistenie navyše nemožno jednoducho na jar spustiť a na jeseň vypnúť. Počas rozrastania a zaťahovania rastliny spotrebúvajú opäť len obmedzené množstvo živín.“ Radek Banat, jezirkabanat.cz

Veľka debata

Jazierko namiesto bazéna?

NIE

„Jazierko musí byť umiestnené v tieni, voda v ňom je hlbšia než v bazéne a neprehreje sa dostatočne. Ja milujem slnko a kúpanie v chladnej vode ma veľmi neláka.“

Portrét ženy, ktorá sa díva do diaľky

Zdroj: Shutterstock

Tamara je zdravotná sestra, s manželom a deťmi bývajú v rodinnom dome na strednom Slovensku.

Máme bazén, ale o kúpacom jazierku som veľa uvažovala, takže môžem povedať pár postrehov. Ako minimálna plocha sa uvádza 40 m². Treba si pritom uvedomiť, že kúpaciu časť tvorí len jej polovica. Zvyšok je totiž pobrežná zóna s plytkou vodou a rastlinami. Pôvodne som si myslela, že kúpacie jazierko nepotrebuje žiadne technológie, že rastliny stačia. Nie je to tak. Ak chceme, aby bola voda v jazierku priezračne čistá, spotrebujeme množstvo elektrickej energie (filtrácia, čerpadlo). Úplne rozhodujúci bol však pre mňa fakt, že voda je väčšinu roka studená. Vzhľadom na odporúčanú hĺbku min. 2 metre na 50 % plochy jazierka sa voda v ňom neohreje tak rýchlo ako v bazéne.

Prečítajte si tiež
Ako si vytvoriť záhradu v stredomorskom štýle

Zároveň mu neprospieva pobyt na slnku, malo by byť umiestnené v tieni. A ja slnko milujem! Kým my sme mali počas teplého dňa vodu v bazéne zohriatu na 30 °C, voda v jazierku u suseda mala len 23 °C. Niekomu to, samozrejme, stačí, ale teplomilovi, ako som ja, určite nie. Treba si vždy úprimne vyjasniť, čo vlastne od kúpania v záhrade očakávame. My sme sa rozhodli pre bazén so zastrešením. Priznávam, predstava jazierka pri terase bola lákavá, navyše nie je nič horšie ako pohľad na zasnežený bazén, pre nás by to však nebolo ono. S bazénom si užívame veľa zábavy, voda v ňom je čistá, príjemne teplá, deti sa v ňom počas leta potápajú od rána do večera.

Áno

„Z chlóru ma zvyknú páliť oči a ťažko sa mi dýcha. Voda v jazierku možno nie je úplne priezračná, no je krásna, živá a úplne inak vonia.“

Brunetka usmievajúca sa pred jazierkom

Zdroj: Shutterstock

Sára, Honza a ich dve deti žijú v drevostavbe pri meste Tábor v Českej republike.

My už jazierko máme, bol to náš veľký sen. Žijeme na okraji obce obklopení prírodou a záhradu máme dosť veľkú. Jazierko plánujeme tento rok ešte rozšíriť až k terase, aby sa pri ňom dalo sedieť už od skorej jari a aj v neskorom lete, keď už počasie nebude ideálne na kúpanie. Je to pre nás skvelý odpočinok a veľmi nás baví pozorovať všetok ten život – motýle, vážky, žaby a žubrienky. Bazén majú na záhrade naši kamaráti. Majú ho zastrešený a viem, že sa v ňom kúpu 4-5 mesiacov v roku v naozaj príjemne teplej vode. Vďaka zastrešeniu ho môžu využiť aj v daždi.

O jazierko sa treba dosť starať, ale podľa toho, čo počúvam z okolia, s čistou vodou v bazéne je takisto veľa starostí. V tomto je to asi fifty-fifty.

Asi neexistuje odpoveď na otázku, čo je lepšie. Ak má niekto dostatočne veľký pozemok, je určite fajn naplánovať si rovno poriadnu vodnú hladinu, čiže v našom prípade jazierko aj na kúpanie – namiesto bazéna. Ale aj okrasné jazierko môže byť nádherným prvkom. Môžete v ňom mať
všetko – rastliny, rybičky, plytkú a hlbokú zónu, potôčik aj plytčiny. Ryby požerú vajíčka komárov a pretekajúca voda pomocou čerpadla zabezpečí, že sa tam nebudú tvoriť riasy. Je pravda, že jazierko si vyžaduje oveľa väčšiu starostlivosť než trávnik alebo záhon. No ani údržba bazéna nie je úplne jednoduchá a lacná. Bazénová chémia mi nerobí dobre, sčervenejú mi oči a ťažko sa mi dýcha. Krásne modrý bazén je plný mŕtvej vody, kým tá v jazierku je skutočne živá – vonia úplne inak. Pobyt pri jazierku je pre nás absolútny relax, aj keď sa v ňom práve nekúpeme. Určite by som nemenila.

Pripravila: Katarína Paukeje

Foto: Jezírka Banat, iStock, Shutterstock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: bazén záhrada záhradné bazény záhradné inšpirácie záhradné jazierko
Zdieľať článok

Diskusia