Zdroj: Aleksandr Kondratov/iStock

Skúšali ste už takto čistiť koberčeky v aute? Netradičný trik so záchodovou kefou vám ušetrí množstvo námahy

27. 08. 2024
Zdieľať

Plánujete renováciu kúpeľne alebo hľadáte efektívne spôsoby, ako ušetriť energiu a peniaze v domácnosti? Zozbierali sme pre vás praktické rady od upevnenia sprchovej hlavice po kosenie trávnika, ktoré vám môžu uľahčiť každodenný život a prispieť i k väčšiemu komfortu a úsporám.

ZARIAĎOVANIE

Ako upevniť novú sprchovú hlavicu

Začnite tým, že vypnete vodu v sprche (netreba vypínať hlavný prívod vody). Odkrúťte starú hlavicu proti smeru hodinových ručičiek a skontrolujte čistotu potrubia v stene. Prípadnú hrdzu, vodný kameň či iné nečistoty pred ďalším krokom montáže odstráňte. Môžete na to využiť navlhčenú papierovú utierku, zubnú kefku či drôtenú kefu.

Ak sa vnútri potrubia nachádza tesnenie, prejdite na ďalší krok. V opačnom prípade použite špeciálne tesniace vlákno, ktoré využívajú aj vodoinštalatéri. Obmotajte ním závit na potrubí v protismere hodinových ručičiek približne päťkrát a voľný koniec vlákna uhlaďte prstami. Pri tomto kroku buďte naozaj obozretní, pretože páska sa pri nesprávnom ovinutí a naskrutkovaní novej hlavice môže rozvinúť.

Nakoniec stačí už len pripojiť na rúrku novú sprchovú hlavicu a vyutierať spoj dosucha. Teraz pustite vodu a skontrolujte, či je hadica dostatočne utesnená a zo spoja nevyteká žiadna voda.

Detail na montovanie sprchovacej hlavice.

Namontovať sprchovaciu hlavicu zvládnete s trochou šikovnosti aj bez inštalatéra. Zdroj: Shutterstock

ČISTENIE

Vyčistite koberčeky v aute

Napadlo vám niekedy použiť na koberčeky v aute záchodovú kefu? Znie to možno netradične, ale je to skutočne funkčný a pomerne lacný trik. Postačí vám čistá záchodová kefa, ktorej rúčku odrežete karbobrúskou a použijete ako nadstavec do vŕtačky. Takýmto spôsobom odstránite väčšie nánosy špiny, ale aj jemný prach zažratý do vlákien koberčeka. Neverili by ste, no tento zábavný trik používajú aj skúsení profesionáli pri čistení interiérov áut.

Detail na nadstavce na čistiace kefy.

Na trhu existujú aj špeciálne čistiace rotačné kefy či nástavce na vŕtačky. Vyrobiť si ich však môžete aj svojpomocne. Zdroj: Shutterstock

UPRATOVANIE

Ako si označiť oblečenie

Ak hľadáte kreatívny a rýchly spôsob, ako si ozvláštniť oblečenie, pomôcť vám vedia aj detské pomôcky na hranie.

1. Nažehľovacie menovky

Nažehľovací materiál sa vypáli priamo do tkaniny, preto sú vhodné na trvalé označenie odevov. Aplikácia žehličkou je jednoduchá a zaberie vám len 15 sekúnd. Následne treba počkať 24 hodín a potom ich môžete prať a rovnako aj sušiť v sušičke.

Prečítajte si tiež
VIDEO: Už žiadne lepkavé fľaše a prilepené papieriky! S týmito šikovnými návodmi odstránite etikety z fliaš bez stopy

2. Samolepky

Ak hľadáte variant, ktorý sa dá v prípade potreby odstrániť, siahnite po samolepkách. Sú odolné proti vode, oderu a lepia sa priamo na štítok výrobcu.

3. Pečiatky

Ich použitie je najjednoduchšie. Naplnené sú čiernym atramentom, a teda najlepšie vyniknú na svetlom oblečení. Vydržia aj 20 praní a následne je nutné proces opakovať.

Detail zažehľovania zažehľovačky na látku s dierou.

Nažehľovačky sú nielen milým spôsobom, ako si oblečenie ozvláštniť, ale aj ako zakryť škvrny či menšie dierky. Zdroj: Shutterstock

ÚSPORA ENERGIE

Odvápňujte elektrické spotrebiče

Vápenaté usadeniny z tvrdej vody zvyšujú spotrebu elektrickej energie. S týmto efektom sa najčastejšie stretávame pri rýchlovarnej kanvici, ale pravidelné čistenie môže pomôcť aj práčke, umývačke riadu či žehličke.

Prečítajte si tiež
Ako sa zbaviť ploštíc či vyčistiť koberec od oleja či mejkapu? Vyskúšajte tieto triky!

Takýmto spôsobom nielen docielite zníženie spotreby elektrickej energie, ale aj predĺžite životnosť spotrebičov. Usadeniny môžete odstrániť pomocou odvápňovacích prostriedkov, ktoré sú bežne dostupné v obchodoch. Rovnako účinnou alternatívou môže byť aj použitie octu alebo kyseliny citrónovej.

ŠETRITE PENIAZE

Naučte sa prať úspornejšie

Môže sa zdať, že pranie nie je žiadna veda. No aj pri takom obyčajnom úkone si môžete týmito pár radami pomôcť a ušetriť peniaze i čas.

Priveľa pracieho prostriedku škodí

Ak vám pri pohľade na kopu špinavej a páchnucej bielizne napadne pridať viac pracieho prostriedku či aviváže, ako je odporúčané, verte, že sa vám vaša práčka nepoďakuje. Nadmerné používanie pracieho prášku totiž spôsobuje, že sa pri praní vytvorí aj oveľa viac peny, ktorú je náročnejšie odbúrať. Zaťažujete tým nielen motor, ale aj čerpadlo práčky.

Prečítajte si tiež
Týchto 5 krokov by ste mali robiť, aby bola vaša umývačka naozaj čistá. Skúsili ste už na riad trik s citrónom?

Vysoké teploty sú už minulosťou

Koľko elektriny vaša práčka spotrebuje, závisí priamo úmerne od zvolenej teploty prania. Oblečenie, ktoré bežne nosíme, zväčša nie je extrémne znečistené a pranie bielizne pri nižších teplotách, napr. 30 alebo 40 °C, je postačujúce a aj cenovo výhodnejšie. Znížením teploty zo 60 °C na spomínaných 30 alebo 40 °C môžete ušetriť približne 25 % energie. Zároveň odporúčame používať pri každom praní aj dezinfekciu, ktorá je na to špeciálne určená. Tá vám zaručí, že aj pri nízkych teplotách bude vaša bielizeň hygienicky čistá a svieža.

Detail vkladania bielizne do práčky.

Ak chcete pri praní šetriť peniaze aj spotrebič, používajte menej pracieho prášku a perte na nižšej teplote. Zdroj: Shutterstock

Tip redakcie: Pruhy ako na futbalovom trávniku

Patríte k tým, ktorí sa pri sledovaní futbalového zápasu kochajú dokonale upraveným trávnikom s typickými pruhmi? Ak aj vy túžite po tomto vzore, v prvom rade budete potrebovať trávnik, ktorý je v naozaj dokonalom stave, a pomocníka v podobe vretenovej kosačky. Tá má okrem viacerých nožov aj valec, ktorý vytvára ikonické pruhy. Pri kosení trávu utláča v smere jazdy, čiže keď sa kosačka vracia druhým pruhom naspäť, zatlačí steblá trávy opačne.

Tento optický jav sa pohráva so svetlom, ktoré spôsobuje, že jeden pruh sa nám môže javiť svetlejší ako ten druhý. Vyrobiť pruhy je teda jednoduché a výsledný efekt vydrží aj niekoľko dní. Závisí od toho, ako rýchlo trávnik porastie. Nekoste ho však príliš nízko, celkový dojem by nemal tú správnu hĺbku.

Text: Daniela Patrnčiaková
Foto: Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Relax
Tagy: čistenie koberca pranie sprchová hlavica
Zdieľať článok
Nepremeškajte ideálny čas založiť si kvetinový záhon! Ukážeme vám, ako správne postupovaťUrob si sám

Nepremeškajte ideálny čas založiť si kvetinový záhon! Ukážeme vám, ako správne postupovať

Mestá majú už len pár dní na to, aby sa prihlásili do súťaže ENVIROMESTOASB.sk

Mestá majú už len pár dní na to, aby sa prihlásili do súťaže ENVIROMESTO

Takto vám vlašské orechy vydržia najdlhšie! Prezradíme vám, ako ich správne sušiť a zaváraťUrob si sám

Takto vám vlašské orechy vydržia najdlhšie! Prezradíme vám, ako ich správne sušiť a zavárať

Trnava má ako prvé mesto fotovoltické panely na všetkých základných školáchASB.sk

Trnava má ako prvé mesto fotovoltické panely na všetkých základných školách

Diskusia