Sklenená rýchlovarná kanvica s modrým podsvietením na kuchynskej linke
Zdroj: istock.com

Ako rýchlo a účinne vyčistiť rýchlovarnú kanvicu? Stačí pár domácich ingrediencií a vodný kameň je preč!

21. 10. 2022
Zdieľať

Rýchlovarná kanvica je nevyhnutná v každej kuchyni. Či už si pripravujete kávu, čaj, alebo potrebujete ohriať vodu na iné účely (napríklad na urýchlenie varenia cestovín). Slúži skvele, až kým sa v nej neusadí množstvo vodného kameňa. Ako rýchlo a účinne vyčistiť rýchlovarnú kanvicu?

Vo všeobecnosti sú rýchlovarné kanvice nenáročné na údržbu. Avšak na jednu vec treba dávať pozor. Je ňou hromadenie minerálov, konkrétne vápnika a horčíka z vody z vodovodu. Nahromadenie minerálov nie je len neestetické (najmä, ak máte sklenenú kanvicu), ale zhoršuje aj funkčnosť tohto šikovného pomocníka. Môže totiž ovplyvniť, ako dlho trvá ohriatie vody v kanvici.

Ako často treba čistiť rýchlovarnú kanvicu od vodného kameňa?

Frekvencia zanesenia kanvice minerálmi závisí od toho, aká tvrdá je voda vo vašej domácnosti. Tvrdá voda obsahuje viac minerálnych usadenín, takže budete musieť odstraňovať vodný kameň častejšie. Vo všeobecnosti sa oplatí udržiavať kanvicu v dobrom stave čistením raz za mesiac.

Elektrická rýchlovarná kanvica v čierno-strieborných farbách stojaca na kuchynskej linke

Zdroj: istock.com

Tri najúčinnejšie spôsoby, ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu od vodného kameňa

1. Ocot

Najčastejšie používaný a overený spôsob čistenia rýchlovarnej kanvice zahŕňa len biely ocot a je úplne jednoduchý.

  • V kanvici zmiešajte jeden diel bieleho destilovaného octu a tri diely čerstvej vody. Stačí naplniť kanvicu len do tretiny, pretože usadeniny sú najmä v spodnej časti. Na litrovú rýchlovarnú kanvicu použite ¼ šálky octu a ¾ šálky vody. Ak máte väčšiu kanvicu, použite ½ šálky octu a 1 a ½ šálky vody.
  • Vodu s octom priveďte do varu, kanvicu vypnite a nechajte 20 minút odstáť. Potom zmes vylejte a kanvicu prepláchnite niekoľkokrát čerstvou vodou, aby ste vypláchli nánosy. Ak boli silné, môžete vnútro kanvice utrieť špongiou alebo handričkou.
  • Aby ste dokonale odstránili prípadnú pachuť octu, kanvicu naplňte vodou, nechajte zovrieť a vylejte. Potom ju už môžete bez obáv používať.
Čistenie vodného kameňa v rýchlovarnej kanvici pomocou octu

Zdroj: istock.com

2. Citrónová šťava alebo kyselina citrónová

Kyselina v citrónovej šťave dokáže odvápniť aj rýchlovarnú kanvicu a keďže sa čaj a citrón prirodzene spájajú, nebudete sa musieť obávať žiadnych pachutí. Alternatívou k citrónu je prášok kyseliny citrónovej, ktorý rozpustený vo vode odstráni nánosy rovnakým spôsobom ako citrónová šťava.

  • Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy alebo 1 polievkovú lyžicu kyseliny citrónovej s dostatočným množstvom vody, aby pokryla dno kanvice.
  • Tekutinu priveďte do varu, vypnite kanvicu a nechajte ju odstáť asi 20 minút. Zmes vylejte a kanvicu dôkladne opláchnite čerstvou vodou.

3. Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna je osvedčený domáci čistiaci prostriedok a funguje aj na odstraňovanie usadenín na dne rýchlovarnej kanvice.

  • Naberte 1 až 2 čajové lyžičky sódy bikarbóny do kanvice, potom pridajte vodu aspoň do polovice objemu kanvice.
  • Nechajte zovrieť a následne 20 minút odstáť.
  • Potom kanvicu prepláchnite vodou a dno utrite špongiou alebo mäkkou handričkou. Nakoniec kanvicu ešte raz poriadne opláchnite, aby ste zbavili všetkých stôp sódy bikarbóny.
Prečítajte si tiež
Ako poupratovať celý byt úplne bez chémie

Ako vyčistiť silno zanesenú kanvicu?

Ak ste kanvicu nečistili niekoľko mesiacov, nánosy minerálov môžu byť silné a krátke vyčistenie nestačí. V tom prípade nechajte čistiaci roztok (ocot, citrónovú šťavu, kyselinu citrónovú alebo sódu bikarbónu) pôsobiť celú noc, prípadne opakovane.

Ak má vaša rýchlovarná kanvica filter, dôležité je vyčistiť i ten.

Čistenie špinavej rýchlovarnej kanvice z vonkajšej strany hubkou

Zdroj: istock.com

Ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu zvonku?

Kanvicu zvonku utierajte pravidelne, neraz ju počas varenia či prípravy jedál postrieka tuk či omáčka. Urobíte to jednoducho: Namočte mäkkú handričku do penovej zmesi saponátu a vody, vyžmýkajte ju, aby bola len vlhká a nie mokrá, a kanvicu utrite. Opakujte postup s čistou vodou, aby ste opláchli saponát. Kanvicu nikdy neumiestňujte priamo pod tečúcu vodu.

Prečítajte si tiež
Ako vyčistiť sporák a rúru po sviatočnom pečení? Vyskúšali sme tri spôsoby. Ktorý funguje najlepšie?

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: čistenie čistenie kuchyne ocot rýchlovarné kanvice
Zdieľať článok

Diskusia