Zdroj: Mountfield

Zvládnete grilovanie na jednotku

27. 05. 2022 Zdieľať

K jarnej záhradnej zábave, na párty s priateľmi alebo k oslavám v kruhu rodiny neodmysliteľne patrí aj vôňa grilovaného mäsa. Veď kto by odolal chuti a vôni dobre prepečeného a krásne šťavnatého steaku s chrumkavou kôrkou na povrchu? S kvalitným grilom to naozaj nie je žiadny problém.

Veľkosť roštu

Grilovacia plocha alebo inak rošt, by mala zaberať maximálnu plochu celého grilu, aby dochádzalo k rovnomernému rozvodu tepla a aby grilovanie pokrmov prebiehalo rovnomerne. Veľkosť grilovacej plochy preto vyberajte s ohľadom na množstvo potravín, ktoré budete na grile pripravovať, resp. podľa počtu stravníkov, pre ktorých sa bude grilovať. Existujú aj prídavné rošty, ktoré sú umiestnené nad hlavným roštom na grile. Okrem toho, že zväčšia grilovaciu plochu, umožnia aj udržiavať ugrilované potraviny teplé, grilovať pokrmy na miernejšej teplote alebo poslúžia na opekanie pečiva.

Druhy grilov

grilparty na záhrade

Plynový gril Professional Core B3 Char-Broil. Zdroj: Mountfield

V súčasnosti sú najpopulárnejšie plynové grily. Tie sú obľúbené predovšetkým pre ich skvelý výkon a jednoduchú obsluhu pred aj počas grilovania. Grilovanie na plynovom grile je veľmi komfortné a poskytuje jednoduchú reguláciu teploty. Výhodou je tiež vyššia životnosť, jednoduchá údržba a rýchle rozohrievanie jediným tlačidlom elektronického zapaľovania. „Pri plynových griloch hrá zásadnú úlohu počet horákov a to, aby boli horáky rozmiestnené pod celou plochou grilovacieho roštu. Pri výbere plynového grilu sa zamerajte na to, či má každý horák svoje samostatné ovládanie, takže je možné nastaviť rôznu teplotu pre rôzne časti roštu,“ vysvetľuje Martin Veselý, produktový manažér spoločnosti Mountfield. Plynový gril oceníte, pokiaľ grilujete často a nemáte príliš veľa času na prípravu grilu pred grilovaním, jeho rozohrievanie a následné upratanie.

Elektrický gril Alexia

Elektrický gril Alexia. Zdroj: Mountfield

Elektrické grily sú skvelým riešením pre malé priestory a miesta, kde nie je žiadúci dym. Nemusíte sa starať o žeravé drevené uhlie ani o to aby ste zaobstarali a obslúžili plynovú bombu. Tieto grily nie sú náročné na prevádzku a na terasu alebo záhradu ho jednoducho umiestnite. Vďaka tomu, že neprodukujú viac dymu ako bežné pečenia lebo vyprážanie ho môžete využiť aj v interiéri.

gril na drevené uhlie

Gril Loewy. Zdroj: Mountfield

Ak patríte do skupiny ľudí, pre ktorých je grilovanie spojené predovšetkým s vôňou dymu, pravdepodobne dáte prednosť grilu na drevené uhlie. Správna príprava jedla na tomto grile bude síce vyžadovať väčšiu zručnosť, ale výsledok stojí za to. Grily na drevené uhlie dosahujú pri grilovaní vysoké teploty a sú vhodné len na používanie vo vonkajších priestoroch, pretože sa počas grilovania uvoľňuje veľa dymu. Vďaka tomu však získavajú pokrmy na nich pripravené lahodnú chuť s nádychom dymu.

grilparty na záhrade

Hybridný gril Gas2Coal Char-Broil. Zdroj: Mountfield

Hitom medzi grilovacími fajnšmekrami sú hybridné grily, ktoré kombinujú výhody metód grilovania mäsa na plyne a na drevenom uhlí. Tieto grily zabezpečujú rýchle a rovnomerné teplo plynových horákov a nezameniteľnú arómu dreveného uhlia. Mäso tak môžete pripraviť rýchlym grilovaním na plyne a potom sa rozhodnúť pre jeho finalizáciu na uhlí. Zmena režimu paliva nezaberie ani minútu. Zásobník s uhlím jednoducho vložíte medzi rošt a plynové horáky, ktoré uhlie rozpáli rýchlo a rovnomerne. Hybridné grily sú skvelou voľbou aj pre tých, ktorí nad typom grilu váhajú.

Technológie

Pri výbere grilu sa môžete rozhodovať aj podľa technológií, ktoré zážitok z grilovania ešte umocnia. Napríklad technológia TRU-Infrared legendárnej americkej značky Char-Broil mení teplo z horákov v rovnomerne prúdiace infračervené žiarenie. Základom je špeciálne tvarovaná mriežka s množstvom malých otvorov. Keď k nej dorazí horúci vzduch z horákov, prudko sa spomalí jeho prúdenie, pretože nemôže prekážkou prenikať ďalej takou rýchlosťou. Teplo sa tak namiesto toho rozširuje rovnomerne na spodnej strane roštu, odkiaľ vyžaruje priamo do jedla nad sebou. A keďže sála pomaly, nevysúša ho. „Drobné otvory bránia plameňom prenikať nahor, takže sa mäso nepripaľuje a mriežka navyše zachytáva tuk, ktorý by inak odkvapkával do plameňa. Ten sa odparí v podobe dymu, ktorý pridáva mäsu ešte intenzívnejšiu chuť a vôňu,“ hovorí Martin Veselý, produktový manažér spoločnosti Mountfield.

Viac informácií nájdete na www.mountfield.sk.

Zdroj: PR článok Mountfield a.s.

Kategória: Relax
Tagy: elektrické grily grilovanie plynové grily záhradné grily
Zdieľať článok