Rolety od výmyslu sveta

03. 04. 2006
Zdieľať

Rolety kedysi slúžili len ako tieniaci či zatemňovací prvok, a o estetických kvalitách sa pri týchto typických hnedých alebo zelených kusoch textílie nedalo vôbec hovoriť. Dnes sa situácia zmenila. Roleta je rovnako atraktívny textilný doplnok interiéru ako napríklad tradičný záves.

Nové materiály a dizajn ovládacieho systému však zlepšili nielen ich estetické kvality, ale aj funkčnosť. Látky majú špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá umožňuje správne navíjanie rolety a zaručuje jej dokonalý tvar a rozmerovú stálosť. Látku na roletu si možno vybrať nielen podľa jej farebnosti a vzoru, ale aj podľa jej priehľadnosti – od polopriehľadných, ktoré slúžia skôr ako záclona a ich tieniaci účinok je len minimálny, cez zatieňovacie až po nepriehľadné látky na zatemnenie miestnosti. Namiesto pôvodného pružinového mechanizmu sa dnes častejšie používa retiazkový.


Rolety od výmyslu sveta

49911

Navíjanie látky na hriadeľ sa tak dá zastaviť a zaistiť v akejkoľvek polohe. Rolety možno umiestniť do vrchnej časti okenného otvoru, ale aj nadeň – vtedy môže látka presahovať okenný otvor aj po bokoch a prekrývať väčšiu časť steny, a naopak, tzv. lobo roletky sa umiestňujú do okna a kopírujú tvar skla. Na rolety sa používajú špeciálne upravené látky, ktoré sa nesmú prať, žehliť, ani chemicky čistiť. V prípade potreby ich môžete zbaviť prachu vysávačom alebo jemne utrieť vlhkou handrou. V každom prípade sa však informujte na stálofarebnosť a spôsob čistenia.


Rolety od výmyslu sveta

49904

Rímske rolety sú trochu iným variantom obyčajných roliet – nenavíjajú sa, ale riasia do pravidelných skladov. Pôsobia teda moderne geometricky, avšak menej stroho ako klasické rolety. Rímske rolety sa riasia tak, že vytvárajú pravidelné vodorovné sklady a aj po úplnom vytiahnutí ostane hore jeden pás (vysoký cca 22 cm). Aby ste mohli okno otvoriť, roleta musí byť upevnená až nad ním (obvykle na strope). Šírku rolety treba voliť tak, aby prekrývla okenný otvor minimálne o 7 cm z každej strany, ak sú dve rímske rolety vedľa seba, treba medzi nimi nechať medzeru aspoň 1,5 až 2 cm, aby si pri manipulácii navzájom nezavadzali. Na upevňovaciu konzolu sa rímske rolety väčšinou pripínajú pomocou „suchého zipsu“, a tak ich možno bez problémov zvesiť a vyprať v práčke (vždy dodržiavajte odporúčania výrobcu).

Vertikály rôznych šírok

Aj keď sú vertikálne žalúzie určené najmä do kancelárií, ordinácií či iných verejných prevádzok, existujú, samozrejme, aj také interiéry, do ktorých sa tento druh interiérového tienenia hodí. Vhodné sú najmä na zatienenie veľkých plôch – napríklad presklených stien alebo zimných záhrad, môžu však slúžiť aj na optické oddelenie priestorov. Medzi ich prednosti patria najmä odolnosť a stálofarebnosť, ale aj antistatické vlastnosti materiálu, vďaka ktorým sa na ich povrchu neusadzuje prach. Zaujímavým tipom sú vertikálne žalúzie z PVC, ktoré dobre znášajú aj vlhké prostredie (napríklad pri bazéne) a možno ich umývať a čistiť bežnými neagresívnymi prostriedkami. Na rozdiel od klasických vertikálnych žalúzií nie sú pri nich potrebné závažia a retiazky na konci lamiel. Pre miestnosti, kde sa pracuje na počítači, sa vyvinuli vertikálne žalúzie Duolight, kde je horná časť lamely plná a dolná perforovaná. Pri zatiahnutí žalúzií tak horná, plná časť dokonale ochráni pred slnečným žiarením, a spodná, perforovaná časť čiastočne prepúšťa denné svetlo a umožňuje kontakt s okolitým prostredím.


Rolety od výmyslu sveta

49908

Denné svetlo, ktoré prechádza perforovanou časťou lamely, dopadá pod úroveň obrazovky počítača bez nepríjemných odrazov (lamely sa vyrábajú namieru podľa rozmerov okna a výšky stola, a navyše nestratíte kontakt s okolím a prehľad o tom, či je deň alebo noc, ako to býva v úplne zatemnených miestnostiach. Pôsobivé a moderné riešenie na zatienenie veľkých plôch je panelová posuvná stena – ukryje sa za ňu múr s oknami, ale aj francúzske okno či dvere na balkón. Panely z dekoračných látok sú v hornej časti pripevnené na posuvné profily (obyčajne pomocou praktického „suchého zipsu“) a podľa potreby buď vytvoria súvislú plochu, alebo sa rozhrnú a pozasúvajú za seba. Stena môže mať podľa konštrukcie horného vodiaceho profilu 2 až 5 panelov. Pri „obliekaní“ okien sa nemusíte riadiť konvenciami. V interiéri predsa nemusí byť na oknách iba textil a okenice nemusia byť iba zvonku (a niekedy dokonca nemôžu). Vertikálne členené drevené okenice z interiérovej strany okna sú len trochu netradičným využitím osvedčeného systému na dokonalé zatemnenie miestnosti spojené so zabezpečením pred nevítanými návštevami. A viete si predstaviť niečo, čo by sa lepšie hodilo k drevenej policovej stene v tejto miestnosti?

Materiály pre horizontály

Zrejme najčastejším spôsobom zatienenia nových plastových okien sú hliníkové horizontálne žalúzie, ktoré k oknám s izolačným dvojsklom automaticky ponúkajú montážne firmy. Je to najjednoduchšie riešenie – podčiarknúť možnosť „áno“, a tienenie aj nočné súkromie sú uspokojivo vyriešené. Interiér potom dotvoria záclony a závesy s čisto dekoratívnou funkciou. Okná, na ktorých je zatiahnutá a zaklopená interiérová žalúzia presne na rozmer skla, sa však môžu počas chladných nocí rosiť, pretože zatvorená žalúzia bráni prúdeniu vzduchu okolo okna. Tento problém jednoducho odstránite tým, že cez noc žalúziu povytiahnete kúsok nad úroveň zasklievacej lišty a lamely celkom nezaklopíte.


Rolety od výmyslu sveta

49903

Pri tienení interiérovými žalúziami predsa len prenikne slnečné žiarenie do interiéru – nie síce do hĺbky miestnosti, ale predsa. Preto je dôležitá farba slnečnej clony umiestnenej priamo za sklom – aby namiesto ochrany pred teplom neslúžili tmavé žalúzie skôr ako slnečný kolektor. Tmavé farby totiž pohlcujú slnečné žiarenie a miestnosť sa tak viac prehrieva. Svetlé farby sú omnoho účinnejšie pri ochrane interiéru pred prehrievaním, avšak na zatemnenie sú menej vhodné. Pre svoju schopnosť odraziť slnečné žiarenie je preto v protislnečnej ochrane najúčinnejší hliník. Horizontálne žalúzie presne na rozmer okenného skla nie sú práve tým najvhodnejším interiérotvorným prvkom, stačí však zmeniť materiál alebo rozmer – a výsledok je úplne iný. Žalúzie môžu napríklad prekrývať nielen celé okno, ale aj časť steny, alebo môžu byť „šité“ namieru okenného výklenku. Ak vám chladný, ale praktický hliník nevyhovuje, môžete siahnuť po druhom najčastejšie používanom materiáli na žalúzie – exotickom dreve s podstatne exkluzívnejším a teplejším vzhľadom.


Rolety od výmyslu sveta

49913

V ponuke sú horizontálne drevené žalúzie s lamelami širokými 2,5 alebo 5 cm. Drevo na žalúzie musí byť mimoriadne ľahké, bez sukov a má si zachovať tvar a farbu aj v extrémnych podmienkach, aké vládnu tesne za okenným sklom. Týmto požiadavkám najlepšie vyhovuje drevo stromu Basswood, ktorý patrí do rodiny amerických líp, alebo tropického Raminu. Žalúzie sa väčšinou moria na farby tých druhov dreva, ktoré sa u nás používa na výrobu nábytku najčastejšie (napr. jaseň, buk či čerešňa). Pretože drevené lamely majú podstatne väčšiu hrúbku než hliníkové, aj vytiahnuté žalúzie potrebujú svoj priestor. Treba ich upevniť v dostatočnej výške, aby sa dalo okno bez problémov otvárať (užšie lamely sa môžu upevniť aj na okenný rám a pre drevené okná sú vlastne alternatívou k typickým hliníkovým žalúziám určeným na plastové okná). Výhodou žalúzií je možnosť naklápania, a tak môžete podľa potreby miestnosť viac či menej zatieniť, alebo dokonca zatemniť. Zhrňovanie a natáčanie lamiel môže byť ručné – na boku visiacim lankom, retiazkou či tyčou, alebo elektrické (môže byť spojené aj s diaľkovým ovládaním). Diaľkové alebo stenové ovládanie umožňuje použiť žalúzie aj na ťažko dostupných miestach.

Kategória: Bývanie Dekor Doplnky
Tagy: interiér tienenie
Zdieľať článok

Diskusia