S kuchyňou len otvorene
Kuchyňa hneď vedľa vstupu do otvoreného prízemia rodinného domu. Do interiéru sa vlieva svetlo oknami nad kuchynskou linkou a jedálenským stolom. Pokojná atmosféra sa spája s eleganciou a kuchyňa s obývačkou...
Boli sme trochu nervózni. Do západu slnka ostávala necelá hodinka, poletoval sneh a naše auto sa vlieklo na polceste z nitrianskeho veľtrhu nábytku do Topoľčian. Na kraji mesta čakal rodinný dom nielen na našu návštevu, ale aj na jar a na remeselníkov, ktorí sa chopia posledných dokončovacích prác. Dva schody na podstienku… Otvorili sa dvere a za nimi vysmiata tvár majiteľa, ktorý nás voviedol do priestrannej obývačky s veľkou zasklenou stenou. Ona ešte upravila misu s ovocím: „… keby som skôr vedela, že prídete, viac by sme sa zabývali. Nie je všetko pozapájané, dokončené,“ prešla popri jedálenskom stole do obývačky. Naproti oknám tu umiestnili kozub a po oboch stranách kozuba nechali voľný priestor od podlahy až po strop. Tak vznikli dva nezávislé vstupy do susediacej kuchyne. Tá vysunula časť svojho pôdorysu do výklenku so štyrmi vysokými oknami a s jedálenským kútom uprostred.
Prvá v dome
Domáci sem zatiaľ chodia na pracovné návštevy. Je však len otázkou času, keď ich novostavba privíta naplno. Miestnosti sú už sčasti zariadené, kúpeľňa bude plne funkčná, len čo príde „vodár“. Sťažovať sa rozhodne nemôže kuchyňa. Domáci sa totiž zhodli, že bez dokončenej kuchyne sa bývať nedá. Od začiatku jej venovali pozornosť, akú si zaslúži miestnosť, ktorá bude dôstojne slúžiť na prípravu jedla a stretnutia rodiny. Vybrali si elegantný štýl s kompaktnou kuchynskou linkou. Kuchynská sféra zasiahla svojou eleganciou aj obývačku a jedáleň. Kuchyňa, v ktorej sa varí a ktorej priestor patrí rodine, nemohla vzniknúť len z racionálnych dôvodov. Chcelo to eleganciu, svetlo a usporiadanie, ktoré zodpovedá pravidlám funkčnej dispozície. Kuchynský interiér sa mal stať rovnocenným partnerom spoločenského priestoru.
Funkcia a pohyb
Na štýle kuchyne a vstavaných spotrebičoch sa obaja dohodli vopred, o dispozícii sa rozhodovalo spoločne s architektom. Držali sa pravidla: „Najprv sa kuchyňa navrhne, doriešia sa detaily v projekte a až potom sa inštalačné vývody a osvetlenie prispôsobia rozmiestneniu spotrebičov.“ Priniesli návrh priestoru so zakreslenými stenami, miestom na kozub, jedálenským výklenkom, vstupom do komory a oknom obráteným na sever. Plánik mal vyznačené nielen prípojky vody a elektriny, ale aj rozmery stien, dverí, výstupkov, výklenkov a okenných parapetov. Zapáčila sa im kuchynská linka Elis z Decodomu. Vedeli, že rohová kuchyňa v tvare L umožní ľahký prístup k jednotlivým pracovným zónam. Vďaka tvaru a dostatočnej podlahovej ploche mohol architekt navrhnúť varné centrum umiestnené na ostrove. To zjednodušilo pohyb v pracovnom trojuholníku – medzi uskladnením zásob, prípravou, umývaním a varením. Vznikol aj ďalší úložný priestor na skladovanie kuchynského riadu v plnovýsuvných zásuvkách. Na odvrátenej strane varného centra majú zas malý barový pult a miesto na medzipristátie práve dovarených pokrmov. Hostia i rodina na opačnej strane ostrova sa môžu zastaviť pri pulte alebo sa usadiť za jedálenským stolom vo výklenku. Ona najprv verila, že súčasťou varného ostrovčeka bude aj drez. On ju napokon presvedčil, že ťahať potrubie podlahou nemusí byť výhodné v prípade porúch a opráv. „Sekať dlažbu je predsa len náročnejšie, ako sa dopracovať k inštaláciám v stene,“ zdôvodňuje.
Pod eleganciou sa skrýva funkčnosť
Kombinácia textúry dreva a vanilkovobieleho povrchu kuchynskej linky sa nesie v duchu ostatného zariadenia domu. Popri neutrálnych mäkkých farbách domáci uprednostnili prírodné povrchy osvetlené dostatkom denného, ale aj umelého svetla. V kuchyni im pracovnú dosku a drez osvetľujú svetelné dná horných skriniek. Vnútorné halogénové svetlá umiestnili na zadnej stene zasklených skriniek v úrovni sklenených políc, vďaka čomu dosiahli zaujímavý efekt svetelnej dekorácie. Halogénové svetlá už čoskoro zažiaria rozptýleným svetlom… Množstvo okien vpúšťa aj množstvo svetla. Prehriatie interiéru však nehrozí ani v letných mesiacoch. Orientácia kuchyne na severozápadnú stranu totiž eliminuje teplo, ktoré vzniká pri varení.
Kuchynské maličkosti
Za podnožami, ktoré v miestach, kde sú osadené spotrebiče, výrobca vylepšil mriežkami, sú umiestnené rektifikačné, teda výškovo nastaviteľné nôžky. Menšie diely linky stoja na štyroch nohách, kým pod masívnejšie korpusy široké 90 cm priskrutkovali šesť nožičiek. Dolný rad skriniek zaplnili najmä hlboké zásuvky s mechanizmom plnovýsuvov, v ktorých sa organizovane ocitol kuchynský riad. Je to veľká zmena oproti voľakedajším spodným skrinkám, ku ktorým si bolo neraz treba kľaknúť, aby sa kuchár prepracoval k náčiniu uloženému pri zadnej stene. Domáci sa tešia, že vnútorný život ich moderných zásuviek je výnimočne usporiadaný; o prehľadné a stabilné rozmiestnenie kuchynských potrieb sa starajú protišmykové podložky, nastaviteľné príborníky, rozdeľovače, „relingy“, priehradky. Prehľadnosť a funkčnosť patrí k štýlu ich kuchyne. Vystríhali sa zbytočných výstrelkov; dokázali však, že účelná kuchyňa môže byť aj elegantná.
Kuchynská linka: typ Elis, Decodom, www.decodom.sk Predné plochy linky: z MDF dosky s hrúbkou 16 mm + fólia Kuchynský drez: Blanco, predáva Decodom Kuchynské doplnky: ASA, TESCOMA, predáva Decodom Kuchynské spotrebiče: Electrolux Osvetlenie: Koch, predáva Decodom Keramický obklad: Coloseo od firmy Paradyz Keramická podlaha: Bolivia of firmy Stargres Dodávateľ dlažby a obladov vrátane práce: Štefan Nemcsok – SIMOL TEAM, Šahy Jedálenský stôl: Dodo, výrobca Karpiš, predáva Decodom Stoličky: Pascha, firma Kenda, predáva Decodom Vonkajšie žalúzie: firma Hainmal, Topoľčany |
Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.