Zdroj: Electrolux

Indukčné varné dosky spotrebujú minimálne množstvo energie. Aké sú ich ďalšie výhody?

25. 11. 2022
Zdieľať

Zo všetkých typov varných dosiek je indukcia najšetrnejšia k životnému prostrediu a spotrebuje minimálne množstvo energie. Ak v týchto časoch energetickej a plynovej krízy stojíte pred kúpou novej varnej dosky, vaša voľba bude jasná.

Čo by ste mali vedieť?

Indukčná varná doska ohrieva jedlo vďaka elektromagnetickému poľu, ktoré pôsobí na dno riadu bez ovplyvnenia povrchu samotného zariadenia. Preto je takmer nemožné sa o takýto povrch popáliť. Na povrch indukčnej varnej dosky môžete pokojne položiť kovovú lyžicu, chňapku a dokonca aj tenký sklenený pohár s vodou. Nič sa nezohreje ani nezapáli. V porovnaní s inými typmi sporákov zohreje indukcia v režime booster 1 liter vody do varu už za 2 minúty. Spotreba energie zároveň zostáva na úrovni bežnej sklokeramiky.

Prečítajte si tiež
Najzaujímavejšie varné dosky, ktoré prekvapia modernými funkciami i dizajnom

Zaobchádzajte s ňou opatrne. Hoci je doska dostatočne hrubá, pád ťažkých predmetov alebo hrnca so zaváraninami z väčšej výšky môže jej povrch poškodiť. Počítajte aj s tým, že platňa počas prevádzky vydáva slabé bzučanie, ktoré môže byť pre niekoho nepríjemné. Varnú dosku môžete nainštalovať takmer nad každú kuchynskú skrinku, podmienkou je dostatočná medzera na prirodzené ochladzovanie panela, skrinky a krytov. Ak to nie je možné, je potrebné nainštalovať vetranie a externý chladiaci systém.

Výhody a nevýhody indukčnej varnej dosky

+ rýchlosť
+ šetrnosť
+ bezpečnosť
+ nízka spotreba
+ ľahké čistenie

– hlučnosť
– vyššia cena
– špeciálny riad
– šetrné zaobchádzanie

Bez dilemy

Kombinovaná varná doska ASKO Duo Fusion HIG1995AB poteší najmä tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť medzi indukciou a plynom. Veľkú indukčnú varnú dosku s programami na automatické varenie dopĺňa výkonný plynový horák Fusion Volcano Wok™. Vytvára skutočne veľké množstvo tepla, ktoré účinne smeruje k stredu panvice bez nežiaduceho úniku do strán.
Cena 1 899 €, sk.asko.com

Indukčná doska Asko

Zdroj: Asko

Bez dymu

Indukčná varná doska Electrolux SensePro EIS8648 v kombinácii s digestorom tvoria perfektný pár pre všetkých vášnivých kuchárov. Funkcia Hob2Hood® spája varný panel a odsávač, ktorý automaticky prispôsobuje intenzitu odsávania výkonu varného panelu.

Indukčná doska Electrolux

Zdroj: Electrolux

Funkcia Bridge zase umožňuje skombinovať dve samostatné varné zóny a vytvoriť jeden veľký povrch. Za zmienku stoja aj snímače SenseFry, ktoré udržujú správnu teplotu povrchu hrncov tak, aby sa nič nepripálilo.
Cena 1 175 €, electrolux.sk

Bez kontroly

Indukčná varná doska Haier HA2MTSJ68MC má štyri varné zóny, na ktoré môžete umiestniť riad ľubovoľne. Funkcie Multizone následne riad deteguje a zóny spojí. Technológia Vary Cook zase uľahčuje priebeh varenia bez nutnosti meniť výkon na dotykovom ovládaní.

Indukčná doska Haier

Zdroj: Haier

Doska disponuje pripojením k wifi a mobilnej aplikácii hOn, ktorá okrem iného ponúka širokú škálu receptov v rámci funkcie Cook with me. Samozrejmosťou je detská poistka a automatické vypnutie pri dlhej nečinnosti.
Cena 799 €, haier.sk

Bez zabúdania

Flexibilná indukčná varná doska Bosch PIE611B15E je vybavená nielen moderným odsávačom, ale aj množstvom šikovných funkcií. Nechýba jej dotykové ovládanie na jeden prst – funkcia Booster a Restart, ktorá uloží vaše predchádzajúce nastavenia a obnoví ich v prípade, že varnú dosku v priebehu štyroch sekúnd znovu zapnete.

Indukčná doska Bosch

Zdroj: Bosch

Funkcia Timer zas automaticky vypne označenú varnú zónu po uplynutí nastaveného času.
Cena 1 905 €, bosch-home.com/sk

DAJTE POZOR!

Varnú dosku umiestnite čo najďalej od chladničky, pretože teplo z varenia nepriaznivo vplýva na jej chod. Nemala by sa nachádzať ani priamo nad umývačkou, pretože zvyšková para môže mať po jej otvorení nežiaduci vplyv na varnú dosku.

Bez obmedzení

Indukčná varná doska Samsung NZ8500 sa zmestí do každej pracovnej dosky a vám zostane viac priestoru na zásuvky. Tzv. flex zóna poskytuje kombináciu varných zón na rôzne tvary hrncov, ktoré sa nastavia automaticky podľa ich veľkosti až do 38 × 21 cm.

Indukčná doska Samsung

Zdroj: Samsung

Ovládanie a nastavovanie je jednoduché vďaka extra širokému intuitívnemu dotykovému displeju s posuvným ovládaním. Varnú dosku môžete monitorovať aj na diaľku pomocou aplikácie SmartThings.
Cena 699 €, samsung.sk

Prečítajte si tiež
Nové varné roboty nás prekvapili svojou všestrannosťou. Ktorý zvíťazil v redakčnom teste?

 Bez zložitostí

Indukčná sklokeramická varná doska Whirlpool WF S8865 NE s technológiou 6. ZMYSEL ponúka štyri automatické režimy, ktoré vám umožnia uviesť pokrm rýchlo do varu, dusiť, pomaly rozpúšťať alebo udržiavať v teple. Samozrejmosťou je FlexiSide zóna a intuitívne ovládanie pomocou dotykového posuvníka – slidera. Na podsvietenom displeji jednoducho spoznáte, ktorá zóna je práve v prevádzke.
Cena 529 €, whirlpool.sk

Indukčná doska Whirpool

Zdroj: Whirpool

Text: Miroslava Maceková
Foto: Asko, Electrolux, Haier, Bosch, Samsung, Whirpool
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: domáce spotrebiče indukčné dosky inteligentné spotrebiče varenie
Zdieľať článok

Diskusia