Posteľ do spálne – kde a ako ju umiestniť?
Sú pred vami také zmeny v osobnom živote, ktoré si vyžadujú sťahovanie a tým narúšajú váš doteraz zaužívaný komfort? Nech sa vaša spálňa presúva do akokoľvek vynovenej a priestrannej miestnosti, zo začiatku ju vaše telo bude vnímať negatívne. Aby ste toto riziko minimalizovali, prinášame vám zopár tipov, ako umiestniť posteľ pre pokojný a zdravý nočný spánok.
S posteľou to nie je ako s ponožkami. Ani z pohľadu fyzioterapeutov, ani podľa teórií feng šuej nemáme vo svojom živote viackrát obmieňať manželskú posteľ. Je to síce „len“ kus nábytku, ale spomedzi ostatných v najtesnejšom kontakte s naším telom, vedomím aj mysľou. Jej kvalita a dispozičné riešenia ovplyvňujú spánkový rytmus a celkovú kondíciu na ďalší deň.
Viete, že už naši predkovia napomínali mladších, aby si chránili svoje lôžko na spanie a vyberali si podľa toho, čo im vyhovuje najviac? Najmä manželská posteľ, posteľ po starých a chorých v sebe ešte dlhodobo uchováva „spojenie “ so svojimi predchádzajúcimi užívateľmi. Nikdy sa preto nerozhodnite pre manželskú posteľ z bazáru alebo málo vyžívanú z hosťovskej izby od vašich známych.
Najvhodnejšia poloha spálne
Posteľ slúži na pokojný, neprerušovaný spánok alebo kratší relax počas dňa. Nemá sa s ňou spájať usádzanie hostí, starostlivosť o dieťa či lôžko na hranie. Výmena manželskej postele je po takýchto etapách nutná, keďže sa stáva opotrebovanejšou a menej bezpečnou. Priestor v spálni má byť skôr menší (3 x 4 m), nezaprataný nábytkom ani doplnkami, neprechodný, neprepojený s obývačkou, kuchyňou ani pracovňou.
Ideálnou polohou je zadná, tichšia miestnosť s oknami mimo frekventovanej cesty. Nemá mať spoločné steny s kúpeľňou ani toaletou. Najväčšie riziko aj tak predstavuje kuchyňa a kumulovanie energií v sporákoch, chladničkách a iných spotrebičoch. Tie na náš spánkový režim pôsobia dosť negatívne.
Optimálne pozície postele v miestnosti
Pozor, ešte pred umiestnením postele sa presvedčte, či daná miestnosť vyhovuje moderným minimalistickým konceptom. Je presvetlená, vzdušná, nenapádaná plesňou, nemáte v nej sťažené podmienky pri upratovaní ani pri skladovaní svojich osobných vecí. Posteľ si vyžaduje jedno stále, trvalé miesto, no nikdy nie v pozícii ďaleko od stien. Najmä čelo čalúnenej postele sa má dotýkať aspoň klenby či priečky, čím samotnému užívateľovi dodáva na pocite bezpečia a lepšej opory.
Manželská posteľ so štandardnými rozmermi 180 x 200 cm :
- Má byť z masívneho dreva s čo najmenej umelými (koženými) poťahmi a kovovými prvkami. Tie na ľudský organizmus pôsobia rušivo. Dôležitou súčasťou sú nožičky a odporúčaná výška lôžka aspoň 30 cm. To predstavuje garanciu prúdenia vzduchu a životnej energie.
- Z postele máte mať prehľad o dianí v izbe, ale nie za cenu ohrozenia zdravia. Preto odporúčame, aby okná boli po vašom boku a ak v izbe ochladzujete, poprípade zohrievate vzduch pomocou klimatizácie, nech nepôsobí priamo do tváre ani na chrbát.
- Vo vzťahu k vstupným dverám je taktiež vhodnejšia bočná pozícia. Nikdy nemajte posteľ tak, že ste nohami smerom k dverám – je to starý rituál vynášania mŕtvych. Pri dverách sa zamerajte na matné, neprehľadné sklo, ktoré zmierňuje odrážané svetlo z iných miestností. Najviac rušivé je umelé svetlo televízorov.
- V tesnej blízkosti manželskej postele odporúčame len nočné stolíky s lampou, komodu a oproti priestorovo nenáročné, vstavané skrine a šatníky bez zrkadiel. Za „zaťažujúci“ nábytok v blízkosti postele sa považuje knižnica a otvorené regály.
Zdroj: Wood Service Postele-Spálne
Foto: istockphoto.com