Tipy ako si schladiť spálňu v horúčavách: Ako ochladiť samotnú posteľ?
Poznáte tie nepríjemné prebdené a prepotené noci počas leta? Ak nemáte klimatizovanú spálňu, zrejme veľmi dobre. Napriek tomu však existujú možnosti, ktorými si môžete spríjemniť noci aj počas horúcich dní. Prinášame vám niekoľko zaujímavých chladivých tipov.
Ešte unavenejší ako večer
Je to paradox: Počas celej zimy snívate o horúcom lete, a keď konečne nastane ste z neho vyčerpaní, pretože nech ste akokoľvek unavení, jednoducho v tom teple sa nedá spať. Je úplne logické, že horúca spálňa má priamy vplyv na naše nepohodlie a nasledujúce ráno ste ešte viac vyčerpaní, ako keď ste si večer líhali. Ideálna teplota v spálni by pritom nemala byť vyššia ako 18 stupňov, čo u nás nie je dodržiavané nielen v lete, ale ani v zime. Už pri 20 stupňoch by mnohým bola zima. To je však opačný problém.{R1}
Tienenie, vetranie, vypnuté spotrebiče
Medzi najlepšie spôsoby, ako si uchovať znesiteľnú – nie privysokú teplotu vo vašej spálni aj počas horúcich nocí patria tieto:
* Podporujte prúdenie vzduchu otvorení okien a dverí – iba tak môžete teplo nahromadené cez deň rozhýbať a vyvetrať, zabezpečiť tak prístup chladnejšieho vzduchu. Navyše, samotné prúdenie vzduchu pôsobí ochladzujúco. Nemusíte v spálni vytvoriť rovno prievan, ale ak otvoríte jedno okno v spálni a necháte otvorené dvere do inej miestnosti s otvoreným oknom vytvoríte mierny prievan, ktorý pomôže znížiť teplotu.
* Počas dňa nechávajte v spálni zatiahnuté závesy alebo žalúzie, aby sa tam nedostalo zbytočne slnko, ktoré by izbu ešte viac prehrialo.
* Aj mnohé spotrebiče a svetlá vytvárajú teplo, preto, ak ich nepotrebujete a nepoužívate, nenechávajte ich zbytočne zapnuté.
Aj samotná posteľ sa dá schladiť:
* Vymeňte hrubú posteľnú bielizeň za tenšiu s chladivým efektom. Namiesto paplóna stačí tenká bavlnená prikrývka.
* Posteľná bielizeň, i vaša nočná bielizeň by mali byť výhradne z prírodných materiálov. Umelé vlákna nie sú schopné absorbovať vlhkosť, ani odvádzať teplo z tela. Budete sa v nich cítiť nepohodlne, ako v skleníku a nadmerne sa potiť.
* Ochlaďte pred spaním vankúše v chladničke alebo vyskúšajte chladiace vankúše, ktoré sú na trhu. Sú vyplnené špeciálnym gélom a absorbujú prebytočné teplo, čím ochladzujú pokožku.
* Do chladničky alebo mrazničky môžete pred spaním vložiť aj posteľnú bielizeň, samozrejme, musíte ju uložiť do uzatvárateľného igelitového vrecúška, aby vám nenavlhla.
* Použite chladiace podložky na matrac, vankúše s chladivým efektom z prírodných látok.
V čom spať?
Aj oblečenie, v ktorom spíme môže veľa spraviť. Ak si však myslíte, že najlepšie je spať nahí, ste na omyle. Lepšie je nosiť na noc ľahké bavlnené oblečenie, ktoré dokáže absorbovať potenie.
* Skúste si vložiť pred spaním do chladničky ponožky a následne si ich oblečte. Ochladzovanie nôh pomôže najlepšie schladiť celé telo. Vyskúšať môžete aj kúpeľ nôh v studenej vode.
* Ak máte dlhé vlasy, vypnite si ich na noc do pohodlného chvosta na vrch hlavy.
* Výborným pomocníkom je aj vlažná sprcha pred spaním, alebo suchý studený uterák (z mrazničky), ktorým sa chladíte priamo v posteli.
Pozor!
Samotné oblečenie si nenechávajte chladiť v mrazničke, aby ste z prudkého schladenia neochoreli. Rovnako si dávajte pozor na prehnané používanie ventilátorov a klimatizácie, veľké teplotné rozdiely, silný prievan vám môžu spôsobiť nemalé problémy. Vyhýbajte sa veľkému množstvu kofeínu a pred spaním sa napite studenej vody. Nezabúdajte na to, že aj alkohol a ťažké jedlo navečer vám môžu zničiť spánok!
Text: Sabína Zavarská
Zdroj: idealhome.co.uk
Foto: isifa/shutterstock.com