klimatizácia v spálni

Klimatizácia, ktorá chladí aj vykuruje nie je len sezónnou záležitosťou. Využívať sa dá aj mimo leta

26. 03. 2021 Zdieľať

Čo by ste povedali na to, keby ste klimatizáciou mohli vašu domácnosť nielen vychladiť, ale aj vykúriť? Zdá sa vám to nemožné? Pozrite sa, ako to funguje.

„Klimatizácia by sa hodila,“ pomyslíte si každý jeden horúci letný deň a noc, kedy sa nepríjemne cítite vo vlastnom byte či dome. S príchodom chladnejšieho počasia však svoju myšlienku zaobstarať si klimatizáciu vždy zavrhnete. „Na čo by mi bolo zariadenie, ktoré používam len dva tri mesiace v roku,“ hovoríte si v októbri, zatiaľ čo si naťahujete ďalší pár ponožiek a obliekate sveter. Vonku sa ochladilo a vykurovacia sezóna sa ešte nezačala. „Teraz by sa hodil skôr nejaký ohrievač,“ hromžíte a vytáčate termostat na stále studenom nefunkčnom radiátore na najvyššie čísla.

Čo by ste však povedali na to, keby ste mali doma zariadenie, ktoré v lete vašu domácnosť príjemne vychladí a v prechodných obdobiach zase vykúri? Zdá sa vám to nemožné? Spomeňte si na klimatizáciu, ktorú ste na konci leta zavrhli. Klimatizácia do domu alebo bytu nie je len sezónne zariadenie. Používať ju môžete celoročne, pretože okrem chladenia dokáže váš príbytok aj energeticky šetrne vykúriť.

Kúrenie klimatizáciou – ako to funguje?

Ak bývate v byte, môžete si ešte pred začatím vykurovacej sezóny pomocou klimatizačnej jednotky prikúriť alebo ju dokonca využiť ako plnohodnotný zdroj tepla. Ak žijete v rodinnom dome, klimatizácia pri náhlom krátkodobom ochladení nahradí plynový kotol, ktorému zapínanie a vypínanie veľmi škodí. Mal by sa uviesť do prevádzky až vtedy, keď je zrejmé, že bude pracovať dlhodobo. Klimatizácia tak môže fungovať ako energeticky úsporné a finančne nenáročné vykurovacie zariadenie.

Pri vykurovaní funguje klimatizácia na princípe tepelného čerpadla, typu vzduch – vzduch. Spôsob distribúcie tepla sa v klimatizačnej jednotke otočí a chladivo prechádza opačným smerom. Vonkajšia jednotka získava teplo zo vzduchu, ochladzuje sa a vlhkosť v nej sa kondenzuje. Vnútorná jednotka zatiaľ distribuuje tento teplý vzduch do miestnosti.

Týmto spôsobom kúrenia dokáže klimatizačné zariadenie poskytnúť až trojnásobný teplotný výkon pri rovnakom elektrickom príkone ako má klasické elektrické kúrenie. Avšak úspornejšie. Klíma do bytu alebo domu elektrickou energiou totiž nevykuruje, len je ňou poháňaná. O kúrenie sa stará už spomínané tepelné čerpadlo. Predstavuje tak efektívny spôsob vykurovania domácností.

Kedy a kde je vhodné vykurovať klimatizáciou?

Prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Používať klimatizačné zariadenie ako vykurovacie teleso je možné v novostavbách, ale aj starších nezateplených budovách. Práve obyvatelia panelových bytových domov alebo nezrekonštruovaných rodinných domov pociťujú po celý rok teplotné výkyvy a klimatizácia do domu alebo bytu môže pomôcť vyriešiť ich problém.

Klimatizácia najefektívnejšie vykuruje, keď sa vonkajšia teplota pohybuje okolo 0°C. Účinne ju teda využijete počas chladnejších jesenných dní alebo teplotne miernejšej zimy na prikúrenie. V tomto prípade vie ohrievať vzduch v miestnosti s neporovnateľne nižšími nákladmi než aké sú pri bežnom vykurovaní elektrinou alebo plynom.

Počas premenlivého jarného alebo jesenného počasia nemusíte pri náhlom poklese teploty zapínať napríklad podlahové kúrenie, ktoré potrebuje na rozbeh niekoľko hodín, aby fungovalo efektívne. Klimatizácia naopak dokáže po spustení veľmi rýchlo vyhriať vzduch v miestnosti.

Na čo si dať pri vykurovaní klimatizáciou pozor?

Najvýkonnejšie klimatizácie spoľahlivo vykúria interiér do vonkajšej teploty -15°C až -20°C. Avšak, má to jeden háčik. Pri veľkých mrazoch sa vykurovací výkon (SCOP) klimatizačnej jednotky prudko znižuje. Vykurovanie klimatizáciou tak môže byť pri mínusových teplotách náročnejšie.

Dochádza totiž k veľkej kondenzácii vodnej pary a vonkajšia jednotka môže zamŕzať. Reverzibilné klimatizácie, určené na vykurovanie, majú pre tento prípad funkciu rozmrazovania vonkajšej jednotky. Vtedy sa však vnútorné jednotka vypne a všetko vyrobené teplo použije na rozmrazenie vonkajšieho zariadenia. Počas rozmrazovania sa do interiéru nedostáva žiadny teplý vzduch.

Ak chcete svoj byt alebo dom klimatizáciou vykurovať aj pri vysokých mínusových teplotách, zaobstarajte si invertorovú jednotku s vysokou účinnosťou vykurovacieho výkonu. Klimatizácia musí mať v takých prípadoch veľký výkon, aby dokázala súčasne čo najrýchlejšie vykúriť priestor aj rozmraziť vonkajšiu jednotku.

Zdroj: PR článok ZSE Energia

Kategória: Energia
Tagy: klimatizácia do domu klimatizácie klimatizácie do bytov
Zdieľať článok