Usporiadanie nábytku v obývacej izbe

21. 07. 2005
Zdieľať

Nábytkové zariadenie sa do obývacej izby volí v závislosti od toho, ktoré funkcie sa v nej uprednostňujú. Nespornou súčasťou prevažnej časti obývacích izieb je spoločensko-oddychová zóna slúžiaca na spoločné stretnutia, posedenia rodiny a známych.

Najčastejšie ju tvorí sedacia súprava pozostávajúca z pohovky a kresielok alternatívne iba kresielok a spoločenského stolíka. Zostava v tvare písmena L pôsobí domáckejšie a akoby „prívetivejšie“, pohovka a kreslá situované oproti sebe vytvárajú dojem väčšej oficiálnosti, vážnosti, solídnosti a „dôležitosti“ prostredia. Ak je odkladacia plocha spoločenského stola malá, jej zväčšenie možno dosiahnuť pridaním odkladacieho alebo servírovacíeho stolíka na kolieskach. Pohodlné odkladanie predmetov umožňujú i vhodne zakomponované nízke odkladacie plochy umiestnené medzi jednotlivými sedacími prvkami.

Priestrannejšie obývacie izby poskytujú priestor na zriadenie jedálenskej zóny, čiže situovanie jedálenskej zostavy. Esteticky pôsobivé sedenie do kruhu vyžaduje veľa miesta a je priestorovo náročnejšie. Plošne úspornejšie riešenia sa dosahujú použitím štvorcových alebo obdĺžnikových stolov, ktorých rozmery závisia od počtu stolujúcich. Ak sa v izbe obeduje a večeria iba príležitostne, možno použiť výklopnú dosku stola nenápadne skrytú v stene alebo nábytkovej zostave. Praktickou alternatívou riešenia sú aj rozkladacie stoly s možnosťou príležitostného zväčšovania a zmenšovania plochy podľa aktuálnej potreby. Na zabezpečenie dopravy jedál, ako aj zväčšenie odkladacej plochy pri stolovaní sa používa servírovací stolík na kolieskach umiestniteľný kdekoľvek v miestnosti. Jedálenský kút je najoptimálnejšie zriadiť v blízkosti zasklenej plochy, a to nielen kvôli príjemnému výhľadu, ale aj možnosti prísunu prirodzeného osvetlenia.

Mnohí z nás sa doma venujú nielen oddychu, ale i práci a rôznym koníčkom. V mnohých ľuďoch však akoby ešte stále pretrvával predsudok, že pracovný stôl do obývacej izby nepatrí. Ak sa v byte nenachádza samostatná pracovňa alebo miestnosť na hobby, treba uprednostniť účel pred zaužívaným zvykom a v priestore obývacej izby vyčleniť miesto pre pracovný kútik. Pokiaľ by „strohý“ pracovný stolík narúšal oddychovú atmosféru miestnosti, možno sa rozhodnúť pre nábytok tvarovo a materiálovo dokonalo zladený s ostatným nábytkovým zariadením, alebo tzv. „skrytú podobu“ pracoviska. Moderné nábytkové steny ponúkajú zaujímavé riešenia, pri ktorých sa pracovná doska a počítač skryté v zostave „objavia“ iba pri otvorení krycej plochy. Domáce pracovisko tak nenarúša architektonické pôsobenie miestnosti a súčasne spoločenskú atmosféru prostredia.

K záujmovým činnostiam členov rodiny patrí i čítanie kníh, počúvanie hudby, sledovanie televízie či relax na pohovke. V obývacej izbe si zriaďujeme knižnicu, umiestňujeme sem zariadenia reprodukovanej techniky a samostatné, s iným nábytkom zdanlivo nesúvisiace, odpočinkové kreslá. Spomenuté nábytkové prvky a technické zariadenia sú dôležitou súčasťou oddychovej sféry bytia, a preto na ne netreba pri zariaďovaní obytného interiéru zabúdať. Keď k ich umiestneniu pristúpime hneď od začiatku uvážene, nestanú sa neprimerane zladenými prvkami, ale vhodne zakomponovanými nábytkovými solitérmi, podieľajúcimi sa na výtvarnom dotváraní obytnej miestnosti.

Obývacia izba je miestom oddychu, stolovania, vykonávania práce a záujmovej činnosti a súčasne miestom odkladania predmetov rozličného charakteru. Aj pri odkladacom nábytku dnes dominuje ľahkosť, transparentnosť, ľahká premiestniteľnosť a viacúčelovosť. Kedysi s obľubou používané kompaktné nábytkové steny v súčasnosti nahradili praktickejšie skladobné zostavy skriniek a samostatné nábytkové solitéry. Nábytkové zostavy tradične umiestnené pri jednej stene sa akoby účelovo „rozbehli“ po miestnosti a situujú sa tam, kde to užívateľ potrebuje.

Výtvarné spestrenie sa často dosahuje pridaním solitéru v podobe vzdušne pôsobiacej zasklenej vitríny, príborníka, technicky dokonalého pracovného boxu, stojana či CD nosiča. I keď sa sólové nábytkové prvky od ostatného nábytku často odlišujú farebne, tvarovo či materiálovo, pri správnom výbere a umiestnení môže netradičná vzájomná kombinácia prvkov pôsobiť oživujúco.

V menších bytoch s nedostatkom odkladacej plochy so sólovými kusmi odkladacieho nábytku zväčša nevystačíme, a preto sa tu i naďalej uplatňujú „staronové“ obývacie steny. V porovnaní s predchádzajúcimi typmi sú však výtvarne strohejšie, subtílnejšie a praktickejšie. V závislosti od potreby sa dajú rozmiestňovať do rôznych zostáv na celú výšku miestnosti alebo iba do jej určitej výšky. Odľahčenie priestoru sa dosahuje použitím nábytku s dvierkami z číreho a matovaného skla, aplikáciou otvorených policových zostáv, rámových konštrukcií so vzdušnou ratanovou výplňou, alternatívne zabudovaním svietidiel.

Na vytváraní príjemnej atmosféry obývacej izby sa podieľajú drobné nábytkové predmety – stojany na kvety, časopisy, ľahké odkladacie stolíky, poličky na telefón a na knihy a množstvo iných nábytkových doplnkov. Pri ich výbere treba zohľadňovať vzájomný súlad s ostatným nábytkom a celkovým architektonickým ponímaním miestnosti. Často sú práve oni tými komponentmi, ktoré výrazne ovplyvňujú a zasahujú do výsledného štýlu a výtvarného pôsobenia obývacej izby.

Kategória: Bývanie Nábytok Obývacia izba
Tagy: obývacia izba oi usporiadanie
Zdieľať článok

Diskusia