Úsporné chladenie

23. 02. 2011 Zdieľať

Pracuje dvadsaťštyri hodín denne po celý rok. Vďaka tomu sa podieľa na celkovej spotrebe energií v domácnosti až 26 %. Moderná doba so všetkými polotovarmi, čerstvými, mrazenými či vákuovanými potravinami sa bez nej nezaobíde.

Jednoducho chladnička…

A za posledné roky zmúdrela – nielenže je spoľahlivá, inteligentná, ale aj šetrná. Áno, šetrí. A hneď dvakrát. Najprv energiu, vďaka nižšej spotrebe, a potom prístupom k potravinám – dokáže ich uchovať dlhšie, čiže ich nemusíte tak často vyhadzovať ako v minulosti.

Farba a dizajn vám môžu pri výbere pekne pomotať hlavu. Ak je vašou prioritou šetrenie, pri kúpe chladničky by vás mala zaujímať predovšetkým jej energetická spotreba. Najúspornejšie spotrebiče v tejto kategórii nájdete pod označením A+ alebo A++, ecoPlus, EcoComfort, Green, Eko (eco), prípadne sa na vás bude dívať dvojica zelených žabiek.  

Chladničku, ktorá je vybavená veľkými priehradkami na zeleninu a ovocie, doceníte najmä v letných mesiacoch. (Gorenje)


Na porovnanie spotreby elektrickej energie chladničiek treba hodnotu uvedenú v kWh prerátať buď na jeden deň, alebo na rok. Záleží od výrobcu, ako uvedie tento údaj. Spotreba energie najúspornejších typov chladničiek sa pohybuje medzi 200 až 280 kWh/rok.

Mali by ste vedieť…

… že chladnička môže byť jedno- alebo dvojkompresorová. V prvom prípade chladiaci aj mraziaci vzduch má pod palcom jeden termostat; čo môže byť nemilé je, že ak sa termostat pokazí, fungovať nebude ani mraznička, ani chladnička. Naopak, pri dvojkompresorových chladničkách má chladiaca i mraziaca časť samostatný okruh aj termostat. Toto riešenie umožňuje vypnúť napríklad mrazničku a nechať pracovať len chladničku, ak sa práve chystáte na dovolenku.

Systém NoFrost vďaka chladnému cirkulujúcemu vzduchu zabraňuje vzniku námrazy. (Miele)
Zóna PerfectFresh s optimálnou kombináciou vlhkosti vzduchu a teploty približne 0 °C uchová ovocie, zeleninu i mliečne výrobky čerstvé až 3-krát dlhšie. (Miele)

 

Kam so starou?

Pri výmene novej chladničky za starú budete musieť venovať pozornosť aj tomu, čo urobíte so starým vyslúžilcom. Napokon trendy súčasnej doby sa zameriavajú nielen na efektivitu, ekonomickosť a praktickosť, ale aj na ekologickosť spotrebičov. Nie je to ani tak dávno, čo staré chladničky, práčky či sporáky končili pohodené vedľa kontajnerov alebo sa povaľovali na čiernych skládkach v lesných jarkoch a pri potokoch. Takýto prístup je dnes už neprijateľný. Recyklácia elektroodpadu je nevyhnutná a aj prínosná. Druhotné suroviny, ktoré možno takto získať (napríklad niektoré kovy z práčok či sporákov), sa dajú opätovne využiť, pričom odpadá nákladná ťažba materiálu. Navyše, pri starých chladničkách (starších ako desať rokov) hrozí toxické nebezpečenstvo. Apropo, vedeli ste, že únik freónov z jednej chladničky spôsobí v ovzduší také škody, ako keby ste prešli autom 20 000 kilometrov?
                                                                                                 Zoznam zberných miest nájdete na www.envidom.sk.

Vďaka skleným nastaviteľným policiam budú potraviny v chladničke vždy prehľadne uložené… (Miele)
… a viac miesta vám prinesie aj samostatná polica na nápoje. (Siemens)

 

ekotip

Nájdené v preklade

Pri čítaní popisov k jednotlivým výrobkom narazíte na množstvo nič nehovoriacich výrazov, ktoré vás buď ohúria a zadusia vašu snahu ďalej pátrať po ich význame, alebo, naopak, vzbudia zvedavosť (a či hnev?). Pre tých druhých sme zozbierali zopár výrazov aj s prislúchajúcim prekladom:
Antibacteria(l) – ide o technológiu, ktorá zachytí baktérie, resp. zabráni ich usadzovaniu a šíreniu, a tak potraviny vydržia dlhšie čerstvé.
AirFresh – filter, ktorý pohlcuje pachy, napríklad cesnakový, z olomouckých syrečkov a iných dobrôt.
No Frost – chladnička s touto funkciou vás odbremení od pravidelnej povinnosti odmrazovania.
Twin Cooling (System) / Climate control – tento systém (môže byť s jedným kompresorom a dvoma výparníkmi) dokáže monitorovať osobitne teplotu v chladničke aj mrazničke.
PerfectFresh / CoolBox / FreshZone / ZeroFresh – v určených zásuvkách, v ktorých sa teplota pohybuje okolo 0 °C, vydržia potraviny až trikrát dlhšie, najmä syry, ryby, salámy.
Super chladenie / Frostmatic / SuperFrost / Quick Cool – funkcia, ktorá sa postará o rýchle ochladenie či zmrazenie potravín aj nápojov. Na spustenie funkcie možno použiť tlačidlo alebo sa zapne automaticky prostredníctvom senzora.
MultiFlow – vďaka správnej distribúcii pomocou prieduchov prúdi chladný vzduch v priestore chladničky rovnomerne, čo má pozitívny vplyv na životnosť potravín. Navyše, po zatvorení dvier na chladničke sa teplota dokáže veľmi rýchlo vrátiť na pôvodnú úroveň.

Podaktorí výrobcovia pamätajú aj na praktickosť – tú vedia oceniť majitelia garsóniek alebo singles. (Whirlpool)

 

Správne využitá chladnička je zaplnená aspoň na 70 %.

Chcete vedieť, či je na čase vymeniť vašu starú chladničku za novú a koľko ušetríte? Tak vyskúšajte www.cecedslovakia.sk/CSkalkulator.htm.

Väčšina zabudovateľných chladničiek je skonštruovaná tak, že kompresor je umiestnený v zadnej stene spotrebiča, kde len zbytočne zaberá vnútorný priestor. Výrobca značky Siemens tento problém vyriešil inteligentne. Kompresor nainštaloval na základovú dosku, kde využíva 10-centimetrový priestor medzi podlahou a spodnou doskou chladiacej skrine. Týmto praktickým riešením ponúka chladnička viac užitočného priestoru. Napríklad výsuvné boxy na zeleninu sú väčšie až o 95 %.
Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče
Tagy: chladenie energie úspora úsporne
Zdieľať článok