Zdroj: LG

Stojíte pred kúpou chladničky a neviete, akú si vybrať? Inširujte sa naším sprievodcom moderných chladničiek

16. 06. 2022
Zdieľať

Stojíte pred kúpou novej chladničky a neviete, akú si vybrať? Tentoraz sme sa bližšie pozreli na plusy aj mínusy vstavaných a voľne stojacich modelov. Ich porovnanie vám pomôže pri výbere.

Ktorá je tá pravá?

Vybrať si tú správnu chladničku nebude ťažké, keď si porovnáte oba typy a vylučovacou metódou dospejete k zdarnému výsledku.

Voľne stojaca chladnička

Jej hlavnou prednosťou je, že ju môžete postaviť takmer kamkoľvek. Samostatná chladnička má zvyčajne väčšiu kapacitu ako vstavaný model s rovnakými rozmermi. Dôvodom je trochu iný dizajn vyplývajúci zo spôsobu ich montáže.

Prečítajte si tiež
Stolové mixéry v redakčnom teste. Ako sa zorientovať v dnešnej ponuke?

Ak sa chladnička pokazí, máte k nej bezproblémový prístup, a keď budete kupovať novú, nemusíte ju nahradiť presne tým istým modelom. Spotrebič svojím dizajnom dotvorí priestor kuchyne. Stačí, keď ho zladíte s ostatnými domácimi spotrebičmi a celok bude pôsobiť súdržným a zaujímavým dojmom. Môžete si vybrať napríklad farebnú alebo retro chladničku, ktorá sa stane stredobodom pozornosti.

Plusy

+ možnosť umiestniť kamkoľvek

+ široká ponuka modelov

+ bezproblémový prístup

+ mnoho smart funkcií

+ nižšia cena

Mínusy

– veľké modely a americké chladničky zaberajú veľa miesta.

Voľne stojaca americká chladnička

Zdroj: Haier

Vstavaná chladnička

Ide o chladničku, ktorá je vhodná na zabudovanie do kuchynskej linky. Je potrebné, aby bola skriňa, v ktorej bude zabudovaná, dostatočne široká a mala vetracie otvory. Pri tomto type môže hroziť väčšie riziko požiaru, preto pravidelne kontrolujte technický stav spotrebiča a čo najrýchlejšie odstráňte aj tie najmenšie chyby.

Vstavané chladničky mávajú spravidla menší objem a sú aj drahšie, oceníte však to, že nenarúšajú celkový dizajn kuchyne a kuchynskej linky. Menšou nevýhodou je, že si neužijete napríklad vonkajší zásobník na ľad alebo LED displej na predných dvierkach.

Plusy

+ jednotný vzhľad celého interiéru

+ nemusíte riešiť dizajn chladničky

+ ušetrí miesto v menšej domácnosti

Mínusy

– menšia ponuka modelov

– menšia kapacita vnútorného priestoru

– rozmer musí sedieť s nábytkom

– vyššia cena

Naj pre mrazenie

Beznámrazová voľne stojaca kombinovaná chladnička Gorenje NRK6202AXL4 vyniká veľkým vnútorným objemom 235/96 l aj čistým dizajnom s dvierkami z brúsenej ocele a efektným LED displejom. O čerstvosť potravín sa stará antibakteriálna technológia IonAir aj inteligentný systém AdaptTech, ktorý sa naučí predvídať vaše správanie. Zásuvka Convert FreshZone sa môže podľa potreby meniť medzi nulovou zónou na mäso a ryby a zónou na uchovanie zeleniny. Cena 599 €, sk.gorenje.com

Voľne stojaca chladnička ktorú otvára žena v kuchyni

Zdroj: Gorenje

Naj pre kontrolu

Voľne stojaca chladnička s mrazničkou Siemens KG39NHXEP má zabudované dve kamery, vďaka ktorým si jej obsah skontrolujete, odkiaľkoľvek budete chcieť, prostredníctvom intuitívnej aplikácie Home Connect. Priehradka hyperFresh plus s reguláciou vlhkosti udrží ovocie a zeleninu až 2 × dlhšie čerstvé. Starosti si nemusíte robiť ani s rozmrazovaním mrazničky – technológia noFrost sa o to postará.
Cena 1 905 €, siemens-home.bsh-group.com/sk

Voľne stojaca chladnička

Zdroj: Siemens

Naj pre čerstvosť

Kombinovaná chladnička LG GBB72PZVCN s objemom 384 l udržiava stálu teplotu v celom priestore vďaka invertorovému lineárnemu kompresoru LG, ktorý je zároveň veľmi tichý (hlučnosť len 35 dB). O čerstvosť potravín sa starajú aj špeciálne zásuvky: FRESHBalancer™, ktorá zabezpečuje optimálnu vlhkosť pre ovocie a zeleninu, a zásuvka FRESHConverter™ , ktorá zaistí dlhšiu čerstvosť mäsa, rýb aj zeleniny.
Cena 699 €, lg.com/sk

Muž so ženou v modernej kuchyni s otvorenou chladničkou

Zdroj: LG

Naj pre organizáciu

Kombinovaná chladnička Electrolux FLEX NoFrost je vybavená zásuvkou Extra Chill s aktívnou cirkuláciou studeného vzduchu. V porovnaní so zvyškom chladničky je v nej nižšia teplota, ideálna na uloženie rýb, mäsa alebo syrov.

Prečítajte si tiež
Najnovšie kuchynské roboty prešli redakčným testom. Ktorý zvíťazil?

Dvere disponujú flexibilnými priehradkami CustomFlex®, ktoré môžete v prípade potreby vybrať. K dispozícii máte aj otočnú policu SpinView, vďaka ktorej sa ľahko dostanete k potravinám v zadnej časti. Cena 679 €, electrolux.sk

Voľne stojaca otvorená veľká chladnička

Zdroj: Electrolux

Naj pre elegantnú kuchyňu

Americká chladnička Haier HFW7819EWMP s čistým objemom 537 l a hlučnosťou 37 dB je elegantným spotrebičom, ktorý každej kuchyni dodá punc luxusu. Veľký XL priestor s ľahkým prístupom do zásuviek, technológia NoFrost i zóna Humidity Zone sa postarajú o kvalitné skladovanie potravín. Navyše je vybavená Fresher Padom – hliníkovým podnosom na rýchle mrazenie a rozmrazovanie. Cena 1 849 €, haier.sk

Voľne stojaca otvorená chladnička

Zdroj: Haier

Naj pre akýkoľvek priestor

Voľne stojaca XXL chladnička s mrazničkou Bosch KGN49XIDP sa dokáže prispôsobiť akémukoľvek priestoru – nemusíte dodržovať odstup od steny alebo nábytku, a to vďaka zdokonalenej technológii kondenzátora. Uhol otvorenia dverí 90° umožňuje plný prístup k všetkým priehradkám, aj keď je spotrebič umiestnený priamo pri stene. Nechýbajú ani technológie ako NoFrost, VitaFresh či oddelená regulácia teploty.
Cena 1 359 €, bosch-home.com/sk

Voľne stojaca chladnička v mentolovej kuchyni

Zdroj: Bosch

Naj pre detailistov

Vstavaná chladnička Gaggenau Vario 200 zaujme minimalistickým interiérom a čistým dizajnom, ktorý ocenia najmä tí nároční. Detaily v svetlobronzovej farbe v kombinácii s príjemným LED osvetlením a držiakmi fliaš z javorového dreva pôsobia veľmi elegantne a decentne.

Prečítajte si tiež
Vafľovače v redakčnom teste. Ktorý zvíťazil?

Poličky a priehradky v dverách v rovnakom farebnom profile poskytujú veľkorysý priestor na skladovanie potravín a praktické sú aj vyberateľné zásuvky a police z bezpečnostného skla. Cena na vyžiadanie, gaggenau.sk

Veľká americká chladnička v dome

Zdroj: Gaggenau

Naj pre komfort

Smart vstavaná kombinovaná chladnička Candy CBL3518EVW s objemom 190/73 l je vybavená funkciou Super Cooling a Super Freezing, zásuvkou Crisper, LED svetlom a funkciou Low Frost. Chladničku môžete ovládať aj pomocou wi-fi po spárovaní s aplikáciou hOn. Cena 499 €, candy.sk

09_Candy_34901396_CBL3518EVW_foto_high_imagefoto_9

Zdroj: Candy

Naj pre listovú zeleninu

Vstavaná monoklimatická chladnička Electrolux LRB3AF12S s kapacitou 207 l je dostatočne veľká na to, aby ste v nej uskladnili čerstvé i hotové jedlá. Disponuje zásuvkou s ovládaním vlhkosti – stačí v nej zatvoriť vetracie otvory a vznikne miesto na uskladnenie byliniek a listovej zeleniny. Cena 398,90 €, electrolux.sk

Otvorená chladnička

Zdroj: Electrolux

Naj pre malú kuchyňu

Vstavaná chladnička SMÅFRUSEN s objemom 134 l je praktickým riešením do malých domácností alebo pre ľudí žijúcich „single“. Chladničku môžete umiestniť pod pracovnú dosku medzi dve skrinky. Jednotný štýl kuchyne dosiahnete, ak dvierka prekryjete panelom, ktorý ladí so zvyškom kuchyne. Vnútorný priestor je vybavený nastaviteľnými policami z tvrdeného skla a o komfort sa postará doživotné LED osvetlenie. Cena 329 €, IKEA

Malá biela linka v byte

Zdroj: IKEA

DOBRE VEDIEŤ

Pri výbere chladničky nepodceňte ani tieto atribúty.

Dobre merajte

Stáva sa, že pri kúpe spotrebičov rátame s tým, že zvolený typ sa zmestí na miesto svojho predchodcu. No nie vždy to tak je, preto si najskôr zmerajte daný priestor v kuchyni a až následne vyberajte. Rovnako berte do úvahy všetky miesta, kadiaľ budete zariadenie presúvať. Na veľkosť výťahu či rozmery dverí sa často zabúda a potom príde nemilé prekvapenie.

Nevhodné miesto

Chladničku nemôžete umiestniť len podľa toho, ako sa vám to v priestoroch kuchyne hodí. Ak totiž zvolíte nevhodné miesto, výrazne tým ovplyvníte celkový chod spotrebiča. Priame slnko chladničku vystaví nebezpečnému prehrievaniu a na zhoršení jej fungovania sa budú podieľať aj zariadenia produkujúce teplo – varná doska či rúra na pečenie.

Príliš veľká

Častou chybou je aj kúpa chladničky s väčším úžitkovým objemom, ako potrebujete. Priveľké spotrebiče extrémne zvyšujú spotrebu energie a za nevyužité miesto budete zbytočne doplácať. Chladničku sa odporúča zapĺňať na 70 %, pričom na jedného člena počítajte približne 60 – 70 litrov v chladiacej časti a 25 litrov v mrazničke.

Text: Miroslava Maceková

Foto: LG, Electrolux, Haier, Candy, Gaggenau, IKEA, Bosch, Siemens

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: chladenie chladiace zariadenia chladničky spotrebiče v kuchyni
Zdieľať článok

Diskusia