VIDEO Život na výslní

08. 09. 2009
Zdieľať

Obyvatelia zdanlivo nenápadného domu neďaleko Viedne si naozaj užívajú každý slnečný deň. Vďaka premyslenej konštrukcii svojho príbytku ho totiž dokážu bohato využiť vo svoj prospech: cez veľké južné zasklenie preniká do interiéru množstvo svetla, čo blahodarne vplýva na ich psychiku aj zdravie. Dostatok slnečnej energie im zároveň pomáha udržať nízke prevádzkové náklady a vysoký komfort. Za najväčšiu výhodu svojho pasívneho domu považujú práve príjemný pocit v interiéri – teplučko, čerstvý vzduch a žiaden prievan.

„Mojím snom bolo vytvoriť priestor, v ktorom by sme mohli s manželkou žiť a pracovať,“ hovorí Christian Steiner, investor, autor, staviteľ aj obyvateľ domu v jednej osobe. „Bolo to pre nás celkom prirodzené rozhodnutie, a keďže máme stavebnú firmu, v ktorej obaja pracujeme, k realizácii sme nemali ďaleko. Podarilo sa nám kúpiť pozemok susediaci so starým dedinským domom, v ktorom sídlila firma, a bolo rozhodnuté.“ Starý dom zrekonštruovali tak, aby spĺňal nízkoenergetický štandard (dosiahnuť lepšie parametre nebolo v tomto prípade možné) a pustili sa do stavby nového. Výsledkom sú tri samostatné objekty, spojené do jedného celku dreveným gánkom – na jednej strane zrekonštruovaný vidiecky dom, v ktorom sú kancelárie firmy, v strede multifunkčný objekt, ktorý slúži ako rehabilitačno-relaxačné centrum, a zároveň je akousi priestorovou rezervou do budúcnosti (neskôr môže poslúžiť ako samostatný byt pre starých rodičov) a na opačnej strane dom pre rodinu Christiana a Elke. Gánok prepája budovy na južnej, záhradnej strane. Patrí k nemu aj krytý vstup na pozemok, situovaný pri strednom objekte.“ Architektúrou sme sa snažili nadviazať na tradície Burgenlandu,“ vysvetľuje architekt a majiteľ v jednej osobe pán Steiner a dopĺňa: „Aj preto je napríklad náš dom omietnutý, hoci sa pod jeho omietkou skrýva drevená konštrukcia. K drevu sme sa otvorene priznali len na strednej budove, ktorá má drevený obklad. Náš gánok je transformáciou tradičného prvku tunajšej ľudovej architektúry.“ Firma Steinerovcov sa zaoberá navrhovaním a výstavbou nízkoenergetických a energeticky pasívnych domov. Bolo teda viac než prirodzené, že neuvažovali o inom domove než o takom, ktorý by spĺňal kritériá označenia pasívny dom. Vedeli totiž, že okrem nízkych nákladov na vykurovanie znamená aj mimoriadne komfortné bývanie.

Pozrite si návštevu rodinného domu v rakúskom Zurndorfe 
 

Technické parametre
Rodinný dom v Zurndorfe (Rakúsko) dokončený v roku 2004, klasifikovaný ako energeticky pasívny
v roku 2005 ocenený cenou Osterreichischer Solarpreis
v roku 2008 ocenený cenou Holzbaupreis, udeľovanou v spolkovej krajine Burgenland
Charakteristika: Architektonický návrh „Miesto pre život zaplavené prirodzeným svetlom“ je reakciou na špeciálne miestne klimatické a priestorové podmienky. Charakteristické znaky stavby rozvíjajú „panónsky archetyp“ pre súčasné potreby. Stavba vyrástla na rovinatom trojuholníkovom pozemku, ktorý zo severu ohraničuje odvodňovací jarok. Na parcele rastú ovocné a ihličnaté dreviny.
Architektúra a projekt: DI. Christian Steiner soul-network
Obytná plocha: 145 m²
Tepelná strata: 11,4 W/m² počítaná podľa PHPP
Merná potreba tepla na vykurovanie: 15 kWh/(m² × a) počítaná podľa PHPP
Tesnosť n50: 0,37 h–1

Prístup k obytnej a pracovnej budove je cez mostík z Mühlgasse. Za posuvnými dverami z oceľovej konštrukcie a dreva sa rozprestierajú prekryté priestory, ktoré môžu byť využité na parkovanie. Gánok s drevenou stĺpikovou konštrukciou zo smrekovca spája tri oddelené objekty. Na strane rodinného domu sa končí chránenou terasou.

Sivá energia
Ak sa v súvislosti so stavbou nízkoenergetických a pasívnych domov hovorí o zabudovanej sivej energii, myslí sa tým eliminácia zbytočnej dopravy zo vzdialených miest, vylúčenie komplikovaných a energeticky náročných technológii pri výrobe stavebných materiálov na stavbu domu. V najväčšej možnej miere sa uprednostňuje výber prírodných či recyklovaných materiálov z miestnych zdrojov. V prípade pasívneho domu rodiny Steinerovcov použili na jeho stavbu drevo z miestnych lesov, trstinu z neďalekého Neziderského jazera a hlinené omietky. Drevené schodiskové stupne votkli do stien z farbenej ubíjanej hliny, ktoré zmontovali z prefabrikátov privezených zo západného Slovenska. Aj drevené prvky použité na zariadenie interiéru vznikli v podobnom duchu: nábytok vyhotovili z nahrubo opracovaných dubových dosiek napustených ľanovým olejom a podlahu položili z olejovaného bambusu.

Solárny koncept

Veľmi dobre tepelne zaizolovaná a utesnená drevená konštrukcia vytvorila základ pre minimalizovanie tepelných strát. Nízke straty však nestačia ani na splnenie kritérií pasívneho domu, ani na príjemný život. Rovnako dôležité je aj využívanie pasívnych solárnych ziskov: „Náš dom má jasný solárny koncept, to znamená, že sme sa snažili čo najlepšie využiť solárne zisky,“ vysvetľuje architekt Steiner. Maximálne využitie slnečného žiarenia tu bolo možné najmä vďaka ideálnej, severo-južnej orientácii domu. Na južnej strane, otočenej do záhrady, je takmer celá fasáda zo skla. Denný priestor, to znamená obývačka spojená s kuchyňou a jedálňou, ktoré zaberajú podstatnú časť spodného podlažia, sú od záhrady oddelené len súvislou zasklenou stenou. Na tienenie spodného podlažia perfektne slúži gánok, predsadený o 1,5 m – vysoko stojace letné slnko do interiéru priamo nezasvieti, dopadaniu lúčov nízko stojaceho zimného slnka však nič nebráni. Za pásovým oknom na poschodí (zaberá asi 50 % fasády horného podlažia) sa skrývajú spálne, v lete účinne tienené vonkajšími žalúziami. „Vďaka južnému zaskleniu naozaj žijeme vo svetle, čo nám prináša hneď tri výhody,“ zdôrazňuje Christian Steiner.
 

Konštrukcia: drevostavba
Obvodové steny:
prefabrikovaná drevená stĺpiková konštrukcia s hrúbkou 32 cm, zateplená celulózou, prídavné zateplenie 2 × 5 cm (trstinové dosky a rohože zo strany interiéru aj exteriéru). Vonkajšie DHF platne s lepenými spojmi tvoria vetrotesnú vrstvu, z vnútornej sú strany OSB dosky s lepenými spojmi. Lisované trstinové dosky s hrúbkou 5 cm tvoria zo strany interiéru prídavnú izoláciu a inštalačnú rovinu.
U steny = 0,11 W/(m² × K)
Strecha: drevená rámová konštrukcia s hrúbkou 34 cm, montovaná na mieste a zateplená celulózou, z vnútornej strany je ešte 5 cm prídavnej izolácie – OSB dosky s lepenými spojmi a dosky z lisovanej trstiny. Zazelenené strechy podporujú príjemnú mikroklímu.
U strechy = 0,12 W/(m² × K)
Základy: Na prízemí je podlaha z vrstveného dreva (d = 14cm) s oceľovými kotvami a drevenými nosníkmi ako nosná konštrukcia a dodatočná vrstva tepelnej izolácie zo styroporu (d je10 – 15 cm).
U podlahy = 0,2 W/(m² × K)
Okná a dvere s rámami: drevené s trojitým zasklením, Uw = 0,7 – 0,85 W/(m² × K)
Zasklené plochy:  U skla = 0,6 W/(m² × K), (K = 0,69 – 0,77)

„Máme dostatočne presvetlený interiér a slnečné žiarenie priaznivo vplýva na fyziológiu človeka. Zároveň je s ním spojený aj dostatok slnečnej energie, teda pasívnych solárnych ziskov, ktoré znižujú naše prevádzkové náklady. Popri nízkych nákladoch súčasne dosahujeme aj omnoho vyšší štandard bývania, než v klasickom dome. Vďaka dobre zaizolovaným stenám sú všetky vnútorné povrchy teplé a v zime nesálajú nepríjemný chlad. Vzduchotechnika nám zabezpečuje stále čerstvý vzduch a pritom nemáme pocit prievanu, pretože tu nie sú žiadne štrbiny, dom je perfektne vzduchotesný. Výmena vzduchu vzduchotechnikou je naozaj nízka a prúdenie vzduchu pomalé.“

S pomocou techniky

Na rozdiel od obvyklej praxe dnešných pasívnych domov tu vzduchotechnika (samozrejme, s rekuperáciou tepla), slúži len na vetranie a nie je spojená s teplovzdušným vykurovaním. Vykurovanie je teplovodné – podlahové a stenové, pričom zdrojom tepla je tepelné čerpadlo zem – voda so zemným soľankovým výmenníkom. „Dom vznikal pred 5 rokmi, keď technika nebola na takej úrovni ako je dnes, preto sme zvolili to najmenšie tepelné čerpadlo, aké bolo v tom čase na trhu,“ hovorí majiteľ domu. „Jednak nám bolo podlahové vykurovanie sympatickejšie než kúrenie vzduchom, jednak bolo potrebné vykúriť aj susednú budovu, ktorá nie je energeticky pasívna, dosahuje len nízkoenergetický štandard. Tepelné čerpadlo umožňuje pokryť väčšiu tepelnú stratu, vďaka čomu sme ho mohli využiť na vykurovanie všetkých troch objektov, a navyše poskytuje väčší komfort. Dá sa ním totiž v zime kúriť a v lete chladiť bez toho, aby sme mali v dome problémy s príliš suchým vzduchom.“
 

Kozub v pasívnom dome
Kozubová vložka na tuhé palivo u Steinerovcov slúži ako záložný zdroj tepla. Sálavým teplom zútulňuje a spríjemňuje chladné dni. Antikorový komín so záklapkou, ale aj samotný kozub, sú špecializované produkty určené pre pasívne domy tak, aby sa zabezpečilo samostatné vzduchotesné nasávanie z exteriéru a odvod spalín.

Ekonomický? Ekologický!

Rozhodnutie pre stavbu pasívneho domu, pre ktorý sú typické mimoriadne nízke nároky na spotrebu energie, býva akosi prirodzene spojené s celkovým ekologickým prístupom. V tomto dome sa prejavil aj na využívaní prírodných materiálov v interiéri – podlahy sú z bambusu napusteného ľanovým olejom, kuchyňa je z len nahrubo opracovaného a naolejovaného dubového dreva, všetky omietky sú hlinené. Podľa majiteľa domu sú práve drevo a hlina vo svojej prirodzenej podobe rozhodujúce pre kvalitu vnútorného prostredia: „Bolo pre nás veľmi dôležité používať prírodné a obnoviteľné materiály, najmä z tohto regiónu – tunajšia je napríklad trstina, ktorá tvorí podklad pod omietky. Sú to nielen obnoviteľné a prirodzené, ale vo väčšine prípadov zároveň aj veľmi kvalitné stavebné materiály. Drevu, ktorého povrch je ošetrený len olejom, a nepálenej hline vďačíme za príjemný pocitu komfortu v dome. Aj vďaka hlineným omietkam napríklad nemáme problémy so suchým vzduchom, ktoré sú bežné v iných domoch. Vlhkosť v dome neklesá pod 40 % vďaka schopnosti hlinených omietok regulovať ju. S manželkou a synom sme boli aj predtým v podstate zdraví, ale odkedy bývame v tomto dome, vlastne sme neboli chorí vôbec. Možno to súvisí len nepriamo, ale v každom prípade trávime väčšinu dňa v interiéri, a ten má preto určite vplyv aj na naše zdravie.“
 

Technika
Vetranie: centrálna vetracia jednotka so soľankovým výmenníkom tepla (na predhriatie alebo ochladenie privádzaného vzduchu)
Vykurovanie a teplá voda: Tepelné čerpadlo, soľankový výmenník, fototermické kolektory, kozubová vložka so samostatným nasávaním vzduchu z exteriéru. Teplá voda sa akumuluje v 1 000 l zásobníku.
Fotovoltaické články: Na južnej fasáde je 12 m2 solárnych monokryštalických článkov s výkonom asi 1,5 kW.
Náklady: 2 000 €/m2

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: bývanie návšteva rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia