Výnimočný dom v jame ocenený na Stavbe roka 2011
Rafinovaný. Takýto prívlastok azda najviac vystihuje rodinný dom, ktorý nedostal za úlohu pútať pozornosť okoloidúcich na prvý pohľad. Keď ale prekročíte bránu stavby skromne učupenej na začiatku celkom novej ulice, už vás neprestane ohurovať. Začne od cesty neviditeľným spodným podlažím, ktorého časť pokrýva zelená strecha, otvorí pred vami priestor štýlového átria a nakoniec vás prekvapí tridsaťmetrovou celoplošne zasklenou fasádou v tvare poloblúka. Najoriginálnejší prvok tohto domu nehľadajte. Také sú totiž všetky.
{R1}
Autorom projektu je skúsený architekt Ľubomír Závodný, ktorého majitelia spočiatku oslovili s celkom inou myšlienkou. Bývali totiž v dnes už susednom dome, ktorý štvorčlennej rodine začal byť pritesný, a keďže pozemok poskytoval dostatok miesta, chceli iba pristavať garáž a spoločenskú zónu s kuchyňou a prepojiť ju s domom zimnou záhradou. Architekt však investorom vnukol iný nápad, a to začať celkom odznova na nevyužitej časti veľkého pozemku. Aj vďaka tomu, že majitelia spolu so susednými obyvateľmi z ulice vybudovali komunikáciu, ktorá vedie okolo pôvodne zadnej časti parcely, mohli túto myšlienku zrealizovať. „V starom dome nám chýbali predovšetkým odkladacie priestory, garáž pre druhé auto a sauna, ktorú často využívame,“ vyratúva požiadavky na nové bývanie majiteľka, ktorá túžila po bungalove s malým átriom. Jej predstavy sa splnili takmer do bodky, keďže dom z ulice naozaj vyzerá ako skromná prízemná stavba.
Pod zemou
Aj keď konečná podoba osadenia stavby v teréne by mohla napovedať, že projekt je šitý na mieru pozemku, nie je to vôbec pravda. Na vytvorenie súkromného nádvoria bolo treba parcelu vybagrovať do hĺbky približne troch metrov, čo umožnilo časť prízemia zo strany ulice zapustiť pod úroveň príjazdovej komunikácie. Prízemie je tak celkom skryté pred zrakmi okoloidúcich a tento dojem ešte podčiarkuje zelená strecha nad nezastavanou časťou dolného poschodia. Ústredným bodom domu so železobetónovou konštrukciou je exteriérová terasa s drevenou podlahou a výsadbou, na ktorú sa dostanete z interiéru každej miestnosti spodného podlažia, ale aj vonkajšími schodmi po oboch stranách pozemku, čo je praktické nielen pri údržbe zelene, ale aj v lete, keď sa v dome schádzajú hostia na grilovanie.
Do domu sa teda vchádza nezvyčajne – zhora, pričom na vrchnom podlaží sú situované garáže, pracovňa a hosťovská izba. Do spoločenskej zóny zídete schodiskom. Dom svojim majiteľom poskytuje veľkorysé priestory na rôznorodé voľnočasové aktivity. „Víkendy trávime väčšinou doma, takže si dom dostatočne užijeme. Oproti iným známym sme naozaj domasedi. Úprimne povedané, ísť na víkendovú lyžovačku nie je nič pre mňa – kým zbalím a vybalím štvorčlennú rodinu, ani si to nestihnem užiť. Ideálne je odísť tak na päť dní, ale takýchto príležitostí nie je vzhľadom na povinnosti veľa. Celé leto trávime vonku na terase, buď je niekto u nás, alebo my ideme k susedom. Keďže prírodu máme za chrbtom, často vyrážame von na bicykloch alebo korčuliach,“ rozpráva nám energická majiteľka, kým berie do ruky skrutkovač a upevňuje uvoľnenú páku na vodovodnej batérii v kuchyni. „Viete, manžel je pracovne dosť vyťažený, takže si musím s niektorými vecami poradiť aj sama,“ vysvetľuje s úsmevom.
Vinotéka v zázemí
Prízemiu domu dominuje spoločný priestor obývačky a kuchyne. Ich zariadenie navrhol architekt. Nábytok vyrobili na mieru. Domáci prispôsobili iba veľkosť kuchynského pultu svojim požiadavkám a zamietli kamenný obklad na stene. „Pôvodný zámer bol obklad steny okolo kozuba z kameňa, proti ktorému som veľmi protestovala, pretože je to podľa mňa lapač prachu, pôsobí studeným dojmom a navyše, neviem ako to povedať, ale kameň má byť v prírode. Ukladaný na seba mi, skrátka, nesedí. Neoslovujú ma ani ploty z kameňa, ani kamenné obklady na dome,“ hovorí pani Zuzana. Stenu nakoniec pokryli obyčajnou tapetou v neutrálnej sivej farbe, čo sa ukázalo ako vynikajúce riešenie.
Rovnako totiž otapetovali aj dvere vedúce do úložného zázemia, a keďže ich takmer nevidieť, nepôsobia na dominantnej oblúkovej stene rušivo. Úložné priestory sa pôdorysne nachádzajú v zakopanej časti dispozície domu pod vrchným podlažím a slúžia sčasti ako sklad potravín a iných vecí potrebných pre domácnosť a sčasti ako priestor na súkromnú vinotéku a degustáciu vín, čo si najviac pochvaľuje domáci pán. Keďže ide o miestnosť v zemi, je tu takmer ideálna klíma na skladovanie skvelých ročníkov. Domáca pani si zase nevie vynachváliť malú prepravnú plošinu, ktorou je prepojená garáž a potravinová špajza. Nemusí tak nákupy nosiť cez celý dom.
Dosť miesta pre každého
So spoločenskou zónou susedí rozľahlá miestnosť so saunou. „Dom je oproti nášmu pôvodnému vlastne väčší len o tento priestor. Mohli sme sa ho síce vzdať, ale dobre zapadá aj do celkového reliéfu stavby, a keď sme už stavali, aby sme mali viac miesta, chceli sme to využiť,“ konštatuje majiteľka.
Opačným smerom od spoločenskej zóny je nočná časť domu. Tú tvorí dlhá chodba, z ktorej je prístup do spální detí a rodičov a kúpeľní. Každá miestnosť na prízemí má pritom aj samostatný východ na terasu. Dostatok súkromia vzhľadom na celoplošné zasklenie fasády zabezpečujú veľkorozmerné hliníkové žalúzie, ktoré spolu so slnolamami tvoria aj výrazný architektonický prvok.
Tepelnú pohodu v zimných mesiacoch zabezpečuje podlahové vykurovanie. O neustály prísun čerstvého vzduchu sa stará systém núteného vetrania s rekuperáciou. V podlahe pred zasklením sa vzhľadom na jeho rozsiahlosť nachádzajú sálavé zdroje tepla, ktoré eliminujú vznik tepelných mostov. Aj keď dom nie je projektovaný ako nízkoenergetický, jeho architektonické prvky, ako sú zapustenie podzemného podlažia pod terén, orientácia stavby na svetové strany, obvodový plášť a slnečné kolektory, vytvárajú ideálne predpoklady na nízku energetickú náročnosť a príjemnú klímu aj bez nutnosti chladenia v letnom období. Dom pre svoju výnimočnosť získal aj Cenu Slovenskej komory stavebných inžinierov v súťaži Stavba roka 2011 za najlepšie projektové riešenie stavebného diela.
Dom v kocke
Úžitková plocha: 380 m2
Pozemok: 963 m2
Zastavaná plocha: 125 m2
Začiatok výstavby: október 2008
Dokončenie stavby: január 2011
Architekt: Ľubomír Závodný
Spolupráca: Peter Novotný
Stavebná časť: Ľubomír Žemla, Vlasta Hiadlovská
Generálny dodávateľ: Baupak
Fasády: AL Schücco, Ingsteel
Dvere: Lualdi Porte, Wooddoor
Podlahoviny a terasa: Vetex
Kúpeľne: Best Slovakia
Osvetlenie: Artemide
Ľubomír Závodný
Narodil sa v roku 1959 v Nitre a v rokoch 1978 – 1983 vyštudoval Fakultu architektúry SVŠT v Bratislave. Jeho tvorbu charakterizuje abstrakcia, avšak zviazaná s prísnou racionalitou a pragmatizmom. Architektovými obľúbenými vyjadrovacími prostriedkami sú dlhé rovné, prípadne v jemnom oblúku zakrivené steny, ktoré predeľujú vnútorný priestor alebo vstupujú do okolitého prostredia a vymedzujú ho. Medzi jeho stavby patrí napríklad bratislavské Tatracentrum, Centrála VÚB, Kláštor klarisiek kapucínok, kaviareň Metropol, polyfunkčný objekt TatraCity či domový komplex Condominium Renaissance. Podľa jeho slov, ku každej z vytvorených stavieb má osobný a citový vzťah. Za svoje najlepšie diela považuje Kostol Svätého Ducha v Nitre, Dom nábytku Atrium, Tatracentrum a niektoré rodinné domy. V roku 2009 získal ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii architektúra.