10 najkrajšie kvitnúcich izbových rastlín
V najchladnejšom období roka je o farby v záhrade núdza, tešiť sa však môžete z krásnych pestrých kvetov interiérových rastlín. Vyberajte z tradičných i menej známych druhov. Nezabudnite však vždy zohľadniť podmienky svojho domu či bytu.
Exotická krásavica
V ponuke kvetinárstiev sa v posledných rokoch objavuje aj krásna mohutnejšie rastúca kvitnúca izbová rastlina s exotickejším vzhľadom. Ide o kurkumu (Curcuma alismatifolia). Jej neobyčajné súkvetia bielej, ružovej alebo bordovej farby vyniknú najmä v moderných svetlých interiéroch s bielym nábytkom. Kurkuma kvitne priebežne počas celého roka, najviac ale na jar a v lete a zaujme aj svojimi dlhými kopijovitými listami. Kurkumu umiestnite do svetlej a teplej miestnosti, v ktorej teplota neklesá pod 20 °C. Potrebuje neustále mierne vlhký substrát a pravidelné prihnojovanie. Po odkvitnutí je potrebné menej ju zalievať a dopriať jej vegetačný pokoj. Rastline vyhovuje vyššia vzdušná vlhkosť, pri suchom vzduchu ju môžu napadnúť roztoče.
Väčšina kvitnúcich rastlín vyžaduje pravidelné prihnojovanie.Praktické sú hnojivové tyčinky.
Nielen do vidieckej kuchyne
Streptokarp (Streptocarpus hybrid) patrí k málo pestovaným, ale vďačným izbovým rastlinám. Prednosťou tejto rastliny so životnosťou najviac tri roky je bohaté kvitnutie najmä na začiatku a konci zimy. Jej domovinou sú tropické africké lesy, preto vyžaduje vyššiu vzdušnú vlhkosť, ktorá je predpokladom pekne vyfarbených kvetov. Tie sú lievikovité a v závislosti od kultivaru môžu mať rôzne farby (okrem žltej). Rastline vyhovuje svetlé, prípadne polotienisté miesto a teplota okolo 20 °C, v chladnejších priestoroch kvitne menej. Substrát je potrebné udržiavať neustále mierne vlhký a potrebné je aj prihnojovanie raz za 14 dní. Tvorbu kvetov podporuje popri hnojení aj odstraňovanie tých odkvitnutých. Streptokarp vyniká najmä vo vidieckych interiéroch, napríklad na parapete v kuchyni. {R1}
Farebný kvetinový karneval
Begónie (Begonia elatior) sa vďaka svojim krásnym kvetom tešia veľkej obľube v modernom i vidieckom interiéri. Kvitnú v zimnom období, ich kvety sú prevažne okrúhle, plné alebo jednoduché, najčastejšie biele, jemne alebo sýtoružové, oranžové, červené či žlté. Naraz ich rozkvitá obrovské množstvo, pričom takmer nevidno ich krehké listy. Begónie sa vyznačujú košatým, ale kompaktným rastom. Ide o krátkodobé rastliny – po odkvitnutí sa ich nevypláca ďalej pestovať. Predpokladom bohatého kvitnutia je svetlé, teplé a najmä vzdušné miesto, kde sa častejšie vetrá. S kvitnúcou rastlinou by sa nemalo hýbať, pretože je náchylná na poškodenie. Substrát udržiavajte stále mierne vlhký (zálievka ku koreňom) a rastlinu raz za 14 dní prihnojte hnojivom na kvitnúce izbové rastliny.
Rastlinám pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety. Znižujú ich estetickú hodnotu a zabraňujú tvorbe nových kvetov.
Pre večných zábudlivcov
Mnohé bromélie, napríklad menej pestovaná echmea (Aechmea fasciata), sú vďačnými izbovkami – sú dlhodobo atraktívne a nevyžadujú špecifickú starostlivosť. Echmea pochádza z Južnej Ameriky a vytvára atraktívnu striebristú ružicu. Z nej vyrastá ružový kvetný stvol a časom aj drobnejšie modré kvety. Echmea nie je pestovateľsky náročná, no je trošku drahšia. Znesie svetlé aj tienisté miesto, bežné izbové teploty a krátkodobo aj suchší vzduch, nie je potrebné prihnojovať ju. Rastlinu je dobré zalievať pravidelnejšie, a to aj do listového lievika. Výborne porastie aj v hydropónii, čo je ideálna voľba pre zaneprázdnených. Echmei vyhraďte dostatok priestoru, a keďže sú na okrajoch jej listov ostré zúbky, nie je dobré pestovať ju tam, kde sa pohybujú malé deti.
Pestrofarebný biočistič
Kvitnúce izbové gerbery (Gerbera jamesonii) patria k najúčinnejším čističom vzduchu v domácnostiach a sú vhodné aj na terapiu farbami. Ide síce o rastliny krátkodobého charakteru, sú však pestovateľsky náročné. Gerbery situujte na svetlé slnečné miesto (nie na priame slnko), výborne sa im darí na parapetoch, v svetlých chodbách či detských izbách. Ich kvety sú biele, žlté, ružové, lososové alebo červené a pekné sú aj ich listy. Zabúdať netreba ani na ich pravidelnú zálievku v ranných hodinách. Dbajte na to, aby substrát medzi zálievkami mierne preschol. Za pravidelné prihnojovanie sa rastliny odmenia bohatším kvitnutím. Reprezentatívnosť gerber zvyšuje pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Kvitnúce gerbery znesú aj suchší vzduch, nie je potrebné postrekovať ich vodou.
Väčšinu kvitnúcich izbových rastlín možno pestovať aj hydroponickým spôsobom.
Kvety ako z porcelánu
Cyklámen (Cyclamen persicum) je obľúbená nádherne kvitnúca izbovka, ktorá zaujme v modernom i tradičnom interiéri. Jej krehko pôsobiace kvety sú najčastejšie biele, ružové, bordové alebo červené, niekedy dokonca dvojfarebné. Dajú sa kúpiť veľko- aj drobnokveté kultivary, ktoré sa pestujú jednoduchšie. Rastlina kvitne počas celej zimy a začiatkom jari, upúta však nielen kvetmi, ale aj krásnymi listami. Cyklámeny milujú chlad a vyššiu vzdušnú vlhkosť. V prekúrenej miestnosti so suchým vzduchom vädnú a zasychajú im listy, kvety aj kvetné puky. Najkrajšie zakvitnú na svetlom mieste s teplotou do 18 °C. Substrát v nádobe treba udržiavať stále mierne vlhký a zalievať treba vždy do misky. Počas kvitnutia je dobré rastlinu prihnojovať hnojivom na kvitnúce izbové rastliny.
Farební terapeuti
Kvitnúce zornice (Hippeastrum hybrid) vnesú do vášho domova dynamiku, a to najmä v prípade, ak si zvolíte načerveno kvitnúce kultivary. Okrem nich nájdete v ponuke aj nabielo a naružovo kvitnúce kultivary, v poslednom čase ponuku obohatili aj jedince s netradičnými pruhovanými a viacfarebnými kvetmi. Podľa mnohých zdrojov sú zornice výborným pomocníkom pri terapii farbami. Ide o elegantné, neprehliadnuteľné, no nie veľmi výstredné či miesto zaberajúce izbovky, ktoré sú vhodné do staršieho aj moderného minimalistického interiéru. Okrem kvetov zaujmú aj svojimi dlhými svetlozelenými remeňovitými listami. Rastlina vyžaduje svetlé a teplé miesto, počas kvitnutia intenzívnejšiu zálievku. Aby vynikla, potrebuje dostatok priestoru. Efektné je zoskupiť do jednej nádoby viacero kvitnúcich rastlín.
Elegán z Južnej Ameriky
Afelandra (Aphelandra squarrosa) je mohutnejšie pôsobiaca rastlina, ktorá očarí peknými kvetmi aj ozdobnými listami. Kvet má tvar klasu a je zložený zo žltých listeňov a žltých rúrkovitých kvetov. Pri optimálnych podmienkach môže kvitnúť celoročne, väčšinou je to ale len v lete. Najlepšie porastie na svetlom a teplom mieste s vyššou vzdušnou vlhkosťou. Tú možno zvyšovať aj tým, že ju budete postrekovať vlažnou vodou. V zime by mala byť umiestnená na chladnejšom mieste. Substrát je potrebné udržiavať mierne vlhký, prihnojovanie nie je potrebné. Aby si afelandra uchovala atraktívny tvar, je dobré upraviť ju po odkvitnutí rezom. Myslieť treba aj na to, aby mala rastlina dostatok priestoru. Umiestniť ju môžete do jedálne alebo obývacej izby, ideálne do jednoduchého bieleho črepníka.
Pre klasikov aj zberateľov
Senpólie (Saintpaulia ionantha) alebo aj africké fialky sú obľúbené kvitnúce izbovky pôvodom z Afriky. Pri dobrej starostlivosti sú dlhoveké a bohato kvitnú. Ich kvety môžu byť fialové, biele, ružové i modré, v ponuke sú aj kultivary, ktorých kvety sú viacfarebné, rozstrapkané, plnokveté alebo efektne prevísajúce. V zime je potrebné pestovať ich pri teplote 20 °C – kvitnú potom takmer neustále. Teplota by ale rozhodne nemala klesnúť pod 16 °C. Senpóliám vyhovuje polotieň, prípadne svetlé miesto, nikdy však na ne nemôžu dopadať priame slnečné lúče. Potrebná je aj výdatná zálievka mäkkou, nie príliš studenou vodou (do misky). Medzi zálievkami nechajte substrát mierne preschnúť, časté a dlhodobé presychanie im ale škodí. Ani pri senpóĺiách nezabúdajte na prihnojovanie.
Milovníčka chladu
Azalka (Rhododendron simsii) pochádza z vlhkých lesov Japonska a Číny a u nás sa dobre udomácnila. Aby sa jej dobre darilo, potrebuje svetlé, skôr chladnejšie miesto s teplotou do 15 °C. Umiestniť ju treba do priestoru s rozptýleným svetlom, prípadne do polotieňa, tesná blízkosť okna nie je vhodná. Tieto pomaly kríkovite rastúce rastliny zalievajte mäkkou odstátou vodou. Nemajú rady presychanie substrátu ani premočenie koreňov, vyplatí sa rosiť ich vlažnou vodou. Prihnojovanie počas kvitnutia nie je veľmi potrebné. Azalky vynikajú lievikovitými kvetmi ružovej, bielej alebo červenej farby a pekné sú aj ich tmavozelené lesklé listy. Ozdobia chladné verandy, chodby, prípadne spálne. Po odkvitnutí ich možno ďalej pestovať, v lete aj na balkóne či v záhrade.