Zdroj: iStock

Nechajte si prevoňať domácnosť! Toto je päť interiérových rastlín s najkrajšou vôňou

08. 09. 2022
Zdieľať

Nie je nič príjemnejšie, ako keď po náročnom dni vojdete do svojho bytu a privíta vás príjemná vôňa. Ešte lepšie je, keď na to nemusíte ani zapáliť sviečku a keď ide o prírodnú vôňu. Čo takto nechať popracovať na atmosfére v domácnosti voňavé interiérové rastliny? Samozrejme, nevyberajte si len podľa druhu vône, ale aj podľa toho, aké množstvo svetla potrebujú a aké sú možnosti v našich miestnostiach.

Kumquat (Citrus japonica)

Kumquat krík

Zdroj: iStock

Kumquat alebo kumkvat je malý a pomaly rastúci citrus s voňavými kvetmi a žiarivými oranžovými plodmi. Neznáša vlhkú pôdu. Čím viac svetla dostane, tým sa mu bude viac dariť. Rastlinu zalievajte len vtedy, keď je horných 5-6 centimetrov preschnutých. Nepestujte ju v blízkosti ohrievača alebo klimatizácie a chráňte ju aj pred prievanom z okien a dverí. Prihnojujte hnojivom určeným pre citrusy. Nehnojte v zime, keď rastlina nerastie.

Muraja metlinatá (Murraya paniculata)

Napriek tomu, že to nie je citrus, muraja má neuveriteľne voňavé kvety pripomínajúce kombináciu pomaranča a jazmínu. Je podobná citrusom a dobre sa prestriháva. Zachováte tak jej dekoratívny tvar. Muraja potrebuje plné slnko a dôsledné zalievanie. Dbajte o to, aby medzi dvoma zálievkami substrát mierne vyschol. Použite vyvážené hnojivo (zmes dusíka, fosforu a draslíka, 15 -15 -15), v zime, keď sa aktívny rast zastaví, hnojivo nepoužívajte.

Muraja metlinatá (Murraya paniculata)

Zdroj: iStock

V noci kvitnúci jessamin (Cestrum nocturnum)

Táto rastlina má výrazne voňavé kvety, zaujímavosťou je, že kvitne len v noci. Nechajte ju rásť na úplnom slnku, medzi zalievaním musí pôda preschnúť. Počas vegetačného obdobia prihnojujte vyváženým hnojivom a po odkvitnutí rastlinu prerežte, aby ste podporili ďalšie kvitnutie.

The Cestrum Nocturnum

Zdroj: iStock

Kubánske oregano (Plectranthus amboinicus)

Hovorí sa mu tiež nádchovník. Najkrajšie vonia, keď si ho umiestnite blízko okna, aby vôňa mohla voľne prúdiť. Darí sa mu v jasnom svetle a v dobre priepustnej pôde. Vždy predtým, ako ho opäť zalejete, nechajte horných 5 centimetrov pôdy vyschnúť. Zalievajte opatrne a s mierou. Rastlina si vyžaduje pravidelné strihanie.

Kubánske oregano

Zdroj: iStock

Hoja vosková (Hoya carnosa)

Hoja vosková je známa tiež ako voskovka. Pestuje sa zvyčajne na kruhovej opore, má pevné voskovité listy a vytvára voňavé kvety v tvare hviezdy. Potrebuje jasné, ale nepriame svetlo.

Hoja vosková (Hoya carnosa)

Zdroj: iStock

Počas kvitnutia si vyžaduje viac zálievky. Medzi zavlažovaním vždy nechajte uschnúť horných 5 centimetrov pôdy. Neodstrihávajte dlhé úponky rastliny – vytvoria sa na nich nové listy a trsy kvetov.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: interiérové rastliny izbové kvety izbové rastliny kvetiny zelena domácnosť
Zdieľať článok

Diskusia