Zdroj: iStock

Najlepšie interiérové stromy, ktoré sa ľahko udržiavajú a vytvoria vám doma čarovnú atmosféru

02. 09. 2022
Zdieľať

Spomedzi izbových rastlín urobia najväčší dojem interiérové stromy. Fungujú v každej miestnosti, oživia ju a vytvoria príjemnú atmosféru. Čistia vzduch a stávajú sa významným dizajnovým prvkom. Ktorý z nich si vybrať a prečo?

Samozrejme, kúpiť si strom do vnútra domu či bytu je finančne nákladnejšie, ako keď si kúpite len malú izbovú rastlinku. O to dôležitejšie je vybrať si tak, aby ste mu dokázali poskytnúť všetko, čo potrebuje. Ktoré interiérové stromy sú ľahko udržiavateľné a vytvoria čarovnú, neraz priam dovolenkovú atmosféru?

Strom v byte

Zdroj: iStock

Pachira aquatica

Pachira aquatica je známa tiež ako „peňažný strom“ a predáva sa s krásne pletenými kmienkami, ktoré postupne pevnejú. Z nich vyrastá koruna oválnych a žiarivo zelených listov. Dobrou správou je, že stromu sa darí aj pod žiarivkovým osvetlením.

Prečítajte si tiež
9 jednoduchých nápadov, ako si doma vkusne naaranžovať kvety

Ak nemáte v miestnosti dostatok svetla, môžete si vypomôcť umelým. Pachira je relatívne nenáročná na údržbu, má rada vlhkosť a jasné nepriame svetlo. Potrebuje veľa vody raz týždenne a medzitým rosenie listov.

Pachira v kvetináči

Zdroj: iStock

Figovník lýrovitý (Ficus lyrata)

Výborné funguje v kútoch miestností, má dekoratívne kožovité lesklé listy v zaujímavých tvaroch. Ľahko a rýchlo sa rozkonáruje, potrebuje však dostatok priestoru pre seba. Poteší sa množstvu svetla, ideálne z každej strany. Chráňte strom pred prievanom, pôdu udržujte vlhkú, ale nie mokrú. Samozavlažovací kvetináč je výborným pomocníkom.

Figovník lýrovitý

Zdroj: iStock

Olivovník

Ak máte dostatok priestoru v kuchyni či v jedálni, pridajte do nej olivovník. Tento exotický strom je priamo spojený s kuchyňou kvôli olivám a olivovému oleju, preto sa sem skvele hodí. Olivovníky nie sú náročné na údržbu, stačí, keď im vytvoríte podobné prostredie, ako majú v rodnom stredomorskom podnebí. Postavte ich na teplé, dobre osvetlené miesto a doprajte im veľa vody.

Olivovník v boho byte

Zdroj: iStock

Bucida buceras

Tomuto nádhernému stromu sa hovorí aj čierny olivovník, hoci olivovníkom nie je. Je nádherným stromom do veľkých hál a do miestností s dvojitou výškou stropu. Dokáže totiž dorásť až do výšky 3 a viac metrov.

Prečítajte si tiež
Prečo si získava srdcia ľudí? Spoznajte tajomstvo moderného vidieckeho štýlu

Potrebuje rozptýlené svetlo, toleruje aj polotieň. V lete ho polievajte raz týždenne, v zime až keď substrát preschne. Zlepšuje kvalitu ovzdušia, ale pozor bucida je mierne jedovatá. Rastlinu udržiavajte mimo dosahu detí a domácich zvierat.

Palma paprsčitá (Licuala grandis)

Prekrásny palmový strom, ktorý vás okamžite prenesie do trópov. Najlepšie funguje vo veľkých prázdnejších miestnostiach, v podkroví a v izbách s vysokým stropom. Vyplní priestor nielen do výšky, ale aj do šírky, a jeho listy vytvárajú pôsobivé vejáre. Potrebuje jasné svetlo a vlhkosť, vhodná je nielen pravidelná zálievka, ale aj rosenie.

Palma paprsčitá

Zdroj: iStock

Banánovník

Vďaka listom, ktoré priťahujú pozornosť, oživí banánovník každý interiér architektonickou zeleňou. Trpasličí banánovník je o niečo menšia verzia, ktorá vyhovuje akýmkoľvek výškovým obmedzeniam a je pomerne jednoduchá na starostlivosť.

Banánovník v byte pri tv

Zdroj: iStock

Nečudo, že je jedným z najobľúbenejších izbových stromov. Banánovník je vysoký a má veľké listy, takže potrebuje poriadne zalievanie, svetlé a veľmi teplé miesto. Tieto rastliny milujú vlhkosť – aj zo vzduchu. Z listov pravidelne utierajte prach.

Sabína Zavarská

Zdroj: livingetc.com

Foto: iStock.com

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: doplnky do interiéru interiérová zeleň izbové rastliny stromy zdravé bývanie
Zdieľať článok

Diskusia