Keď je zariadený dom lacnejší ako garsónka v meste

04.09.2012  |     

Ak sa hovorí o štartovacom bývaní, väčšinou máme na mysli malé byty. A čo takto „štartovací dom“? Ak máte k dispozícii pozemok, hoci aj nie práve ideálny, a domček aj so zariadením stojí menej než garsónka v meste, tak prečo nie?

Z domčeka na objednávku typový projekt

Jednoduchý domček sľubuje slobodu už v názve a svojho mena freedomček je určite hoden. (Poznámka pre tých, ktorí nemajú s angličtinou veľmi vrúcny vzťah – freedom je sloboda.) Prísľub pritom plní naozaj originálnym spôsobom, a hoci ide o typovú stavbičku, necháva priestor aj na vlastné rozhodnutia.

Keď sa asi pred tromi rokmi obrátil na moravského architekta Marka Jana Štěpána jeho priateľ Jiří Brosch, inak brniansky zlatník, hľadal možnosti na neštandardné, nie veľmi drahé bývanie – napríklad v záhrade, kde sa za bežných okolností dom postaviť nedá. Predstavoval si malý praktický domček, ktorý by si nevyžadoval náročnú údržbu ani veľké náklady na prevádzku. Chcel príjemne bývať, netúžil však absolvovať celú strastiplnú cestu stavebníka – zháňať remeselníkov, koordinovať profesie a strážiť ich prácu. A čo by neurobil priateľ pre priateľa?

Tak vznikol prvý koncept freedomčeka. Projekt potom tri roky striedavo odpočíval v zásuvke a vracal sa na architektov stôl, až kým sa nedočkal veľkolepej premiéry priamo v Prahe na Václavskom námestí – v rámci akcie Architecture Week 2010 tu vystavili prototyp. Ohlas bol veľký, a tak začali obaja páni uvažovať aj o výrobe šikovných drevodomčekov. Ich zámer sa v súčasnosti zdarne realizuje a domčeky sa začínajú predávať v Českej republike i mimo nej. Len pán Brosch svoj vlastný freedomček ešte vždy nemá. 


Text: Erika Kuhnová
Foto: Freedomky
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky