Moderná prestavba 2-izbového bytu v 60-ročnom tehlovom dome

16.10.2012  |     

Neveľký byt nadšenca počítačov a hokeja pôsobí moderne, vzdušne a pohodovo, navyše je praktický a do detailu premyslený. Na ploche necelých 52 m2 sa dizajnérke podarilo nielen naplniť predstavy zatiaľ slobodného majiteľa, ale aj vytvoriť vkusné bývanie, ktoré iste ulahodí prípadnej budúcej dámskej obyvateľke.

Na začiatku rekonštrukcie bol dvojizbový byt v 60 -ročnom tehlovom dome. Byt bol v pôvodnom stave – so zničenými drevenými podlahami, starými rozvodmi, krivými stenami a minikúpeľňou v umakartovom jadre. Jeho majiteľ, tesne pred tridsiatkou, zatiaľ žije sám, pracuje ako programátor, rád číta, venuje sa hokeju a s kamarátmi si vychutná pohár dobrého vína. O svojom bývaní mal celkom jasnú predstavu. Do interiérového štúdia prišiel s vizualizáciou iného bytu, v ktorom mala architektka nájsť predovšetkým farebnú inšpiráciu.

Otvorili dispozíciu

Prioritou boli svetlé farby, najmä béžová. Voľná dispozícia, čo najväčšia kúpeľňa presvetlená oknom, jedálenský stôl, za ktorým môžu pohodlne stolovať štyria ľudia, a v obývačke kozub – to boli ďalšie požiadavky muža, ktorý veľmi nevarí, takže v kuchyni sa zdržiava len minimálne. 
„Pôvodne bola dispozícia rozčlenená na tri samostatné obytné miestnosti – kuchyňu, spálňu a obývačku, spálňa aj obývačka boli navyše priechodné, kúpeľňa naozaj veľmi malá a chodby zaberali zbytočne veľa miesta. V dôsledku toho byt celkovo pôsobil stiesnene. Navyše, keďže kuchyňa bola bližšie k spálni než k obývačke, denná zóna sa prelínala s nočnou. Takéto riešenie dispozície je pomerne nekomfortné,“ približuje pôvodný stav architektka Adriána Kristofčáková zo štúdia Interiérový dizajn a dodáva: „Majiteľ chcel byt zrekonštruovať od A po Z. Pri návrhu som v prvom rade ‚vyčistila‘ dispozíciu tak, aby priestor začal dýchať – vychádzala som z predstáv majiteľa o bývaní, ktoré sme si ujasnili hneď na prvom stretnutí.“ Takmer žiadna z priečok neostala na pôvodnom mieste, a tie, ktoré nezmenili polohu, zmenili aspoň materiál. Obývačka si vymenila miesto so spálňou, takže sa dostala bližšie ku kuchyni, pričom architektka ju v maximálnej možnej miere otvorila tak kuchynskému, ako aj vstupnému priestoru. Pohrala sa tiež s možnosťami na odkladanie – hoci tu majiteľ momentálne žije sám, raz možno príde niekto, s kým sa bude o tento byt deliť. Pomerne veľa miesta poskytujú najmä vstavané skrine v spálni, praktická je však aj nenápadná biela skriňa skrytá vo výklenku v bielej predsieni. 

Kozub pod knižnicou

Pod vedením Adriány Kristofčákovej sa starý stiesnený byt zmenil na moderný, svetlý a vzdušný. Okrem  otvorenej dispozície a elegantnej farebnosti podčiarkujú jeho súčasný štýl aj znížené stropy so zabudovaným osvetlením, posuvné dvere siahajúce až po strop a LED diódové podsvietenie v kuchynskej, obývacej aj spacej časti, ktoré dotvára atmosféru miestností. Romantickú náladu dokáže v obývačke navodiť bioalkoholový kozub, ktorý dizajnérka nainštalovala do konštrukcie pod knižnicou, zavesenou na stene. „Skelet kozuba aj knižnice tvoria nehorľavé sadrokartónové konštrukcie. Knižnica je z praktického hľadiska uzavretá – aby na knihy nesadal prach, keďže majiteľ bytu je človek, ktorý nemá veľa času na upratovanie. Od ohňa je odizolovaná 10-centimetrovým rámom z nehorľavého sadrokartónu a hrany dvierok chránia pred plameňom hliníkové lišty. Tento návrh som, samozrejme, konzultovala aj s odborníkom na kozuby,“ hovorí dizajnérka. 

Šetrili tam, kde to nevidieť

Byt prešiel renováciou naozaj z gruntu – búrali sa priečky a stavali nové (zo sadrokartónu), prerábali sa aj všetky rozvody (od elektriny cez vodu a odpad až po kúrenie), aby vyhovovali novému návrhu. Práce prebiehali bez väčších problémov, zásadnejšou ťažkosťou boli podľa architektky iba financie. Majiteľ si totiž na začiatku stanovil rozpočet zhruba 20-tisíc eur, návrh prestavby za približne 40-tisíc eur sa mu však veľmi páčil. Aby sa mohli držať pôvodného plánu, rozhodol sa preto zvoliť menej nákladné zariadenie a rekonštrukciu rozdelil na dve etapy. Nakoniec sa im podarilo dostať na sumu asi 28-tisíc eur. „Zachovali sme pritom pôvodný vzhľad, ibaže s inými, lacnejšími materiálmi. Museli sme ale skresávať náklady, kde sa dalo – menili sme už vybraté dlažby, obklady aj sanitu za lacnejší variant s podobným dizajnom a ušetrili sme aj na materiáli nábytku – napríklad v kuchyni je namiesto pôvodne plánovanej dosky z umelého kameňa drevotriesková. Výsledok tak vlastne zostal na prvý pohľad rovnaký, “ približuje architektka spôsob, ako ušetriť tak, aby vzhľad interiéru veľmi neutrpel. Náklady sa podpísali aj pod zmenu jedálenských stoličiek a stola, oproti pôvodnému návrhu je iná aj sedačka – v tomto prípade nie pre cenu, ale preto, že majiteľ sa rozhodol pre rozťahovací gauč. Na čom sa však nešetrilo, je kvalitné a zaujímavé osvetlenie, ktoré dodalo interiéru punc jedinečnosti.

Zmeny áno, ale v správny čas

Pri rekonštrukcii sú možné takmer akékoľvek zmeny, pre každú sa však treba rozhodnúť včas – keďže v interiéri rôzne veci spolu súvisia, zmeny v nesprávnom čase môžu byť príčinou väčších či menších komplikácií. Tu sa napríklad majiteľ rozhodol na poslednú chvíľu napojiť digestor na vetraciu šachtu v stúpačke. Keďže kuchyňa už bola takmer hotová, mala svoje členenie i dizajn, táto zmena sa podpísala na jej funkčnosti – varnú dosku spolu s digestorom bolo nutné umiestniť v blízkosti vyústenia vetracieho potrubia, takže keď sa varí, len ťažko sa dá dostať k mikrovlnke. Majiteľ však kuchyňu veľmi nevyužíva, preto bol ochotný toto nepohodlie podstúpiť. To je ale jediná neprakticky vyriešená vec v byte. Keďže nábytok je prevažne vyrobený na mieru, jeho umiestnenie aj veľkosť presne kopírujú požiadavky majiteľa, a pritom neuberajú nič zo vzdušnosti priestoru. Každý kus má svoju presne určenú funkciu – svoje miesto si tu nenásilne našli knihy, fľaše dobrého vína, hrnce v kuchyni i oblečenie v skriniach, raňajkový pult aj dostatočne veľký pracovný stôl.

Materiály a dodávatelia

Návrh: 
Ing. arch. Adriána Kristofčáková, Interiérový dizajn ZDZ 
Podlaha: laminátová, značka Quickstep, dlažba Kerko
Tapety: Eijffinger, Indeco
Nábytok: 
vyrobený na mieru (výrobca ZDZ), DTD s laminátovým povrchom (biely, béžový, maya bronz – Jafholz-emotion)
Svietidlá: Kare, Rendl
Doplnky: Kare
Sedacia súprava: 
Alberta, textilný poťah so vzhľadom alcantary,
Posteľ: na mieru (výrobca ZDZ)
 
 
Vizitka architektky

 

Architektka Adriána Kristofčáková vyštudovala odbor interiér a výstavníctvo na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Už počas štúdia zbierala skúsenosti v interiérových štúdiách a rok po jeho skončení začala spolupracovať so spoločnosťou Interiérový dizajn.com. Od roku 2011 je neoddeliteľnou súčasťou jej tímu.
Spoločnosť Interiérový dizajn stabilne pôsobí na trhu už niekoľko rokov. Jej architektky sa profesionálne venujú návrhom, a najmä realizáciám interiérov rodinných domov, bytov a ostatných priestorov. Pomôžu vám vytvoriť si jasnú predstavu o vašom bývaní, odbremenia vás od zabezpečovania dodávateľov a postarajú sa o celý priebeh realizácie.


Text: Mária Ďurčeková
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky