Variabilný minibyt pôsobí vzdušne, čisto a útulne. Ako je to vôbec možné?

03.10.2016  |     

Vtesnať do maličkého bytu všetky prvky potrebné na pohodlné bývanie tak, aby priestor pôsobil vzdušne, čisto a útulne? Variabilný milánsky minibyt je peknou ukážkou toho, že (takmer) nič nie je nemožné.

Dômyselná kamufláž

Architekti zo štúdia WOK dostali neľahkú úlohu – vytvoriť z miniatúrneho podkrovného apartmánu v centre talianskeho Milána komfortné a priestranné bývanie. Byt s rozlohou len 28 m2 sa im podarilo pretvoriť tak, aby spĺňal všetky potreby mladých majiteľov a priniesol aj niečo navyše. Centrum bytu tvorí jediná mimoriadne variabilná obytná miestnosť, na ktorú nadväzuje malá kuchynka a kúpeľňa. Zastáva úlohu obývacieho priestoru, spálne i jedálne, pričom je navrhnutá tak, že jej funkcionalita sa môže meniť podľa potrieb majiteľov.

Aby architekti priestor čo najväčšmi odľahčili, vložili všetky úložné priestory, ale aj väčšinu nábytkových prvkov – sklápaciu manželskú posteľ a výsuvnú sedačku – do dvoch oproti sebe ležiacich stien. Na vytvorenie tohto naozaj dômyselného „aktívneho“ systému použili borovicovú preglejku, ktorá priestor v kombinácii s bielou podlahou opticky zväčšuje a zároveň pôsobí aj útulne.

Výhodou systému je, že v prípade potreby môžu majitelia všetky tieto prvky skryť a centrálny priestor ponechať takmer úplne voľný. Izba sa tak zaraz môže premeniť na tanečný parket počas večierka v kruhu priateľov.  

Vďaka nápaditému využitiu stien sa architektom podarilo do bytu dostať všetko potrebné a zároveň ponechať centrálny priestor voľný – po uzavretí preglejkových panelov sa môže zmeniť na priestrannú jedáleň, telocvičňu či tanečný parket. 

Obytný priestor môže počas dňa nadobudnúť rôzne podoby podľa aktuálnych potrieb svojich obyvateľov. 

Veľkoformátové zasklenie vnáša do priestoru dostatok denného svetla a prepája interiér bytu so zasklenou terasou.

Studio WOK
Vniklo v roku 2009 v talianskom Miláne. Pri jeho zrode stála trojica mladých architektov – Marcello Bondavalli, Nicola Brenna a Carlo Alberto Tagliabue. Ateliér sa venuje interiérom, dizajnu aj krajinnej architektúre s ohľadom na udržateľný rozvoj a kvalitu verejného priestoru. 
 
www.studiowok.com

TEXT: DOMINIKA ZÁVESKÁ A NATÁLIA ŽÁKOVÁ 
FOTO: FEDERICO VILLA
ZDROJ: časopis Môj dom 9/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky