Zdroj: Jarolim.sk

Nezvyčajný dom potrebuje nezvyčajný interiér. Unikátne úložné priestory a neobvyklá hra svetiel

12. 01. 2021
Zdieľať

Rodinný dom v rakúskom Unterkirchbachu prekvapuje jedinečnou oblou strechou. Architektonické štúdio Createspace.sk do projektu vstúpilo až po ukončení všetkých stavebných úprav – ich prácou bolo dotvoriť interiér a dispozíciu upraviť na mieru domácich.

Architekt Peter Fritsch sa netají tým, že ho charakter stavby a unikátna strecha očarili už pri prvej prehliadke. Keďže dom už bol postavený, bolo potrebné vychádzať z existujúcej dispozície.

Mramorová pracovná doska

Kombinácia čiernej s čierno-zlatistou mramorovou pracovnou doskou kontrastuje s jednoduchou betónovou podlahou Zdroj: Jarolim.sk

„Nakoľko sme už nemohli výrazne zasahovať do dispozície domu, rozhodli sme sa pre doplnenie a úpravu dispozície formou nábytku, ktorá po novom napĺňa individuálne požiadavky investorov. Vstupná časť priestoru navodzuje prvý dojem „nastavením zrkadla“. V druhom pláne sa odkrývajú ďalšie a ďalšie vrstvy interiéru,“ opisuje základ úprav architekt Peter Fritsch.

Prečítajte si tiež
Obyčajný hranol? Ani náhodou! Pozrite sa, ako prispôsobili interiér svahu
Schodisko s mozaikou a obkladom

Detail schodiska s mozaikovou stenou a podsvieteným obkladom. Zdroj: Jarolim.sk

Súkromný svet za tajnými dverami

Tak, ako v každom dome, i v tomto majitelia potrebovali dostatok úložných priestorov. Na prvý pohľad si ich ani nevšimnete, pretože sú riešené vstavaným nábytkom so škárami, ktoré umožňujú otváranie jednotlivých častí.

Nepravidelná mozaika na povrchu bielych vstavaných celkov vytvára zaujímavý estetický prvok, ktorý sa tiahne celým interiérom. Podobne utajené zostávajú dvere ukryté v drevenom obklade. Tieto tajné dvere sprístupňujú spálňu, hosťovskú izbu, kúpeľňu a technickú miestnosť.

Obývačka s gaučom a psom

Obývačka je jednoduchá a vynikajú detaily. Zdroj: Jarolim.sk

Čierna a zlatistý mramorový vzor

Unikátnu atmosféru v interiéri umocňuje luxusné riešenie kuchyne. Kombinácia čiernej s čierno-zlatistou mramorovou pracovnou doskou kontrastuje s jednoduchou betónovou podlahou. Ďalšou príjemnou zaujímavosťou v kuchyni je zelená stena z machu. Kombináciu čiernej a tmavého mramorového vzoru nájdeme aj v kúpeľni.

Prečítajte si tiež
Originálny interiér bungalovu pri Bratislave vás chytí za srdce (VIDEO)
Mramorová kúpeľňa

Kúpeľňa je zaujímavo riešená. Tmavý mramor jej dodáva punc luxusu. Zdroj: Jarolim.sk

Svetlo sa dá stlmiť, farba zmeniť

Za povšimnutie stojí aj riešenie pece v obývacom priestore a hra s osvetlením. Osvetlenie je dôležitou súčasťou atmosféry, ktorú jednotlivé miestnosti majú. Zintenzívnením alebo zoslabením intenzity, ako aj zmenami farieb svetla, si domáci vytvoria atmosféru, ktorú práve potrebujú. Nezvyčajný tvar strechy zvýrazňujú bodové svetlá. Celý interiér harmonizuje prírodné dubové drevo. Drevená podlaha na hornom podlaží dáva priestorom komornejší charakter. Dôležitú úlohu v celom dome zohrávajú čierne kovové prvky.

Kovové prvky v priestore

Dôležitú úlohu v celom dome zohrávajú čierne kovové prvky. Zdroj: Jarolim.sk

Zdá sa vám interiér farebne fádny?

V tomto prípade je to zámer. „Interiér rodinného domu sme ladili v duchu presvedčenia, že farbu do priestoru prinesie jeho užívateľ. Práve preto sme zvolili jednoduchú farebnú schému s neutrálnou monochromatickou kombináciou materiálov,“ vysvetľujú autori návrhu.

Obývačka s veľkým gaučom

Drevená podlaha na hornom podlaží dáva priestorom komornejší charakter. Zdroj: Jarolim.sk

Prečítajte si tiež
Toto je absolútny víťaz súťaže Interiér roku: Rodinný dom s vlašským krovom

Interiér rodinného domu U

Architektonické štúdio: Createspace.sk
Autor: Ing. arch. Peter Fritsch
Lokalita: Unterkirchbach, Rakúsko
Realizácia: 2019 až 2020
Plocha: 149

Sabína Zavarská
Foto: Jarolim.sk

Kategória: Návšteva
Tagy: dubové drevo interiérové osvetlenie rodinný dom úložné priestory vstavaný nábytok
Zdieľať článok

Diskusia