Ktorý kuchynský štýl je ten váš?

15.03.2016  |     

Ste tradicionalista či dávate prednosť moderným trendom? Alebo vás láka v kuchyni zmes všakovakosti s nádychom retra? Minilexikón troch kuchynských štýlov vás odhalí.

dobrá rada 
Kuchyňa musí byť predovšetkým praktická, to platí najmä tam, kde sa varí ostošesť. Povýšte funkčnosť nad estetiku. Tá síce nie je nepodstatná, ale je druhoradá. Výhodu máte pri rekonštrukcii starej kuchyne, tam už poznáte jej skryté nedostatky. Môžete ich premyslene odstrániť. 

Moderný štýl

Svoju budúcu kuchyňu si predstavujete ako svetlý a čistý priestor? Nemáte záľubu v množstve farieb? Oslovujú vás jednoduché línie nábytku? 

PRAKTICKÉ ZÁSUVKY Keď treba rátať s každým centimetrom a nechcete zahltiť kuchyňu množstvom skriniek, hlboké výsuvné zásuvky sú naozaj osvedčenými pomocníkmi. Poľahky skryjú aj tie najväčšie hrnce, kôš či občasne používaný mixér. 

NEZABUDNITE NA STENY Ani v modernej kuchyni nemusia zívať prázdnotou. Jednoduché hodiny či taniere nenarušia ducha priestoru. 

ÚLETY SÚ POVOLENÉ Najmä v domácnostiach s deťmi. Stena na kreslenie či písanie odkazov iste príde vhod každému členovi rodiny. Tabuľová farba nestojí veľa. A trochu čiernej presvetlenej bielej kuchyni naozaj neuškodí.

Zopár rád navyše

Na zachovanie čistých a jednoduchých línií sa v modernej kuchyni žiadajú zabudované spotrebiče. Výnimku možno udeliť len veľkým spotrebičom s antikorovou povrchovou úpravou (napríklad chladničke či samostatne stojacemu takmer profesionálne sa tváriacemu sporáku). 

Ak chcete umocniť dojem priestrannosti, na podlahu zvoľte bledé, prípadne sivé odtiene (ak vám učaroval sterilný štýl) – veľkoformátová dlažba, laminát či vinyl dokážu dnes napodobniť už čokoľvek. 

Aj v modernej kuchyni sú farby vítané. Keď už nie na čelách skriniek, tak aspoň v podobe farebných doplnkov (koreničky, riad, spotrebiče, stoličky a iné). Rozbijú monotónnosť. Dôležité je neprehnať to. 

Vidiecky štýl

Máte radi hrejivosť dreva? Bez obrusov a závesov si neviete kuchyňu predstaviť? Jedna obedová súprava vám nestačí?

Villeroy & Boch dizajnoval kolekcie Veľkej Noci 2016 s myšlienkami na tradície a zároveň nový moderný štýl. Viac na www.bellatavola.sk

NA STOLE Stolovanie prispôsobte štýlu kuchyne: vítané sú kvetinové, bodkované, zvieracie či šachovnicové motívy na tanieroch a pohároch v kombinácii s masívnym dreveným stolom a prírodným prestieraním. 

ŠTÝLOVÝ DREZ Keramický kuchynský drez s priznanou prednou hranou neodmysliteľne patrí k vidieckemu romantickému štýlu. No a samozrejme, aj pri výbere batérie sa zamerajte na ladnejšie historizujúce tvary.

DVIERKA Z TEXTILU V tradičnej kuchyni si namiesto klasických dvierok môžete dovoliť „zavrieť“ skrinky aj látkovým závesom (motív aj farby na ňom by mali ladiť). Takéto riešenia sú, samozrejme, vhodné na spodné skrinky, napríklad pod drez.

Zopár rád navyše

Aj keď bylinky nie sú vyslovene vymoženosťou vidieckych kuchýň, nemali by v nich chýbať. Chumáč bazalky, tymianu, rozmarínu či pažítky vysadený v črepníku na okennom parapete kuchyňu nielenže zútulní, ale aj príjemne rozvonia. A mať ho poruke pri varení je na nezaplatenie. 

Doprajte kuchynskému priestoru drevo v akejkoľvek podobe – na pracovnej doske, masívnom stole a stoličkách, otvorených policiach či podlahe. Hrejivosť dreveného nábytku a doplnkov patrí k rustikálnu.  

Vítané sú aj otvorené alebo zasklené police obťažkané hrnčekmi, taniermi, miskami či džbánmi. Priestor zjemnia textílie na oknách a podušky na stoličkách. 

Retro mix

Radi kombinujete rôzne veci? Pijete kávu z rôznych hrnčekov? Rovné línie vás nudia?

JEDNODUCHOSŤ Ak si nepotrpíte na varenie a vaše kulinárstvo spočíva v uvarení kávy, párkov či praženice a ak drieme vo vás duch recyklátora, namiesto novej kuchynskej linky vám bude stačiť stará skrinka zavesená v lufte. 

NEHANBITE SA ZA NE Kuchynské nádoby s múkou, cestovinami, skrátka čímkoľvek, vystavte na obdiv – buď priamo na kuchynskú linku (ak to jej rozmery dovoľujú), alebo do otvorených políc. Tabuľovou farbou vytvoríte originálne menovky. 

SHABY CHIC Inými slovami ošarpane, no pritom štýlovo. Ide o hit dneška. Zabýval sa aj v kuchyniach. Dôležité je dať druhú šancu všetkému starému. Eleganciu dosiahnete starým známym: menej je viac. 

Zopár rád navyše

Ak niečo naozaj zaváži, tak sú to spotrebiče s retro dizajnom. Čo sa týka funkcií, idú s dobou, zmoderneli, no svoju tvár si zachovávajú aj naďalej rovnakú, prípadne ju aspoň „odkukali“ od predkov. Jedinou nevýhodou je ich zväčša vysoká cena. 

Urobiť v kuchyni štýlový mix zasa nie je až také namáhavé. Zoberte si napríklad jedálenský stôl, ku ktorému pridružíte zopár rôznych stoličiek – môžu sa líšiť nielen farebne, ale aj materiálovo (drevo – plast).  

Šachovnicová podlaha vás automaticky hodí o pár rokov dozadu. Tak nejako jej to už prischlo. V takom prípade je vhodné kombinovať ju s bielou či čiernou kuchynskou linkou.


Text: Martina Deríková
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky